Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same straty
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 01.06.2020 02:00

Jedna ze słynniejszych polskich marek spożywczych zniknie z rynku? Firma ma same straty

zakłady mięsne henryk kania
facebook/Kuruni

Zakłady Mięsne Henryk Kania kiedyś na szczycie, a dziś?

Pomimo 25-letniej historii Zakładów Mięsnych Henryk Kania już w ubiegłym roku firma popadła w ogromne problemy i nic nie wskazuje na to, aby mogła odbić się od dna. Co więcej, w najnowszym raporcie po raz pierwszy widać, że spółka wegetuje. Sprzedaż produktów zeruje się na skali, a ZM Henryk Kania generują już tylko koszty.

Pierwsze trzy miesiące tego roku straty ulokowały się na poziomie prawie 1,9 mln zł. Wartość aktywów spółki, która sprowadza się głównie do rzeczowych aktywów (np. maszyny produkcyjne), wynosi już zaledwie 230 tys. zł wobec 1,2 mln rok wcześniej, jak czytamy w serwisie money.pl. Strata operacyjna wyniosła 1,58 mln zł wobec 1,58 mln zł straty rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły jedynie  43 tys. zł w I kw. 2020 r. wobec 230,61 mln zł rok wcześniej.

Zakłady Mięsne coraz bliżej upadku

Nie jest to jednak najgorszy wynik spółki - strata za pierwszy kwartał 2019 r. wynosiła 9,9 mln. Optymistycznie nie brzmi również fakt, że w zeszłym roku Zakłady Mięsne Henryk Kania w restrukturyzacji miały ponad 888 mln zł jednostkowej straty netto za cały rok.

O tym, że nie ma ratunku dla firmy, świadczy fakt, że w samym sprawozdaniu finansowym, z którego pochodzą najnowsze dane, czytamy, że "zostało ono sporządzone przy założeniu braku kontynuowania podstawowej działalności gospodarczej przez spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości". Na dzień zatwierdzenia tego sprawozdania finansowego toczyło się postępowanie restrukturyzacyjne wobec ZM Henryk Kania, które jest prawomocnie umorzone. Trwa też już postępowanie w przedmiocie ogłoszenia jego upadłości.

Zakłady Mięsne Henryk Kania są notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy od marca 2012 r.