BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w grudniu

Unsplash/Markus Spiske

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekasz

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zakaz handlu w grudniu będzie niezwykle uciążliwy. Z uwagi na kumulację świąt Bożego Narodzenia i niedzieli niehandlowej na klientów czeka pół tygodnia bez możliwości wizyty w sklepie. Tegoroczny okres przedświąteczny może być zatem niezwykle tłoczny. Rzą

Pierwszy tak długi zakaz handlu

Zakaz handlu zaczął zmieniać polską codzienność w 2018 r. Na początku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei w 2019 r. sklepy były otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Do drastycznego zaostrzenia zasad doszło w 2020 r. – zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu.

Ku niezadowoleniu klientów sklepy będą zamknięte w niedzielę 27 grudnia. Oznacza to, że czeka nas najdłuższy zakaz handlu w historii, ponieważ placówki handlowe zakończą swoją pracę 24 grudnia o godz. 14 i rozpoczną ją dopiero w poniedziałek 28 grudnia.

Rzeczpospolita podaje, że wydłużony zakaz handlu w grudniu przełoży się na ogromne obłożenie sklepów w okresie przedświątecznym. Jeszcze przed Wigilią wiele osób będzie chciało bowiem zrobić zapasy na następne dni. Tłumy w sklepach nie pomogą w walce z pandemią, ponieważ przestrzeganie reżimu sanitarnego poprzez zachowanie dystansu społecznego może okazać się fikcją.

Zakaz handlu do zmiany. Postulaty siedmiu organizacji

Z uwagi na niefortunną zbieżność kalendarza z rozpiską dotyczącą zakazu handlu pojawił się apel pięciu największych organizacji biznesowych i dwóch ogólnopolskich związków zawodowych. Zmian w zakresie świątecznego handlu domagają się: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego oraz OPZZ i Federacją Związków Zawodowych.

- Nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać zakaz handlu w niedziele w dotychczasowym kształcie - oznajmił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zdaniem autorów petycji dodatkowy dzień z zakazem handlu (niedziela 27 grudnia) sprawi, że część produktów ze świeżych dostaw 24 grudnia straci swój termin przydatności. Przełoży się to na straty zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla klientów. Dlatego też organizacje zaproponowały, aby jednorazowo znowelizować ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni i wprowadzić zapis wyłączający zakaz handlu 27 grudnia.

Drugim ważnym postulatem jest zmiana zasad pracy placówek handlowych. Autorzy zasugerowali, aby znieść zakaz handlu w niedziele w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 180 dni następujących po ich odwołaniu. W takiej sytuacji pracownik danego sklepu miałby możliwość skorzystania z niedzieli wolnej od pracy co najmniej dwa razy na cztery tygodnie.

- Zakaz handlu w niedziele działa jak lockdown nałożony na jeden dzień tygodnia. [] Zdjęcie zakazu handlu ułatwi przetrwanie tym przedsiębiorcom – skomentował Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Reakcja rządu w sprawie zakazu handlu. Dodatkowa niedziela handlowa w innym terminie

Jednak apel organizacji pozostał bez odpowiedzi, a rząd postawił na inną strategię rozładowywania przedświątecznego tłumu w sklepach. Jarosław Gowin przekazał, że najbardziej prawdopodobny jest tzw. plan minimum zniesienia ograniczeń handlowych.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów, zakłada otwarcie sklepów także w niedzielę 6 grudnia 2020 r. Zgodnie z obowiązującą rozpiską zakazu handlu tego dnia placówki miały pozostać zamknięte.

Tagi:

zakupyzakaz handluŚwiętasklep

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >