Zakaz handlu w grudniu
Unsplash/Markus Spiske
Autor Maria Glinka - 26 Listopada 2020

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekasz

Zakaz handlu w grudniu będzie niezwykle uciążliwy. Z uwagi na kumulację świąt Bożego Narodzenia i niedzieli niehandlowej na klientów czeka pół tygodnia bez możliwości wizyty w sklepie. Tegoroczny okres przedświąteczny może być zatem niezwykle tłoczny. Rząd postanowił zapobiec nadmiernemu obłożeniu placówek handlowych, ale przyjął inną strategię niż proponowały organizacje branżowe.

Pierwszy tak długi zakaz handlu

Zakaz handlu zaczął zmieniać polską codzienność w 2018 r. Na początku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei w 2019 r. sklepy były otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Do drastycznego zaostrzenia zasad doszło w 2020 r. – zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu.

Ku niezadowoleniu klientów sklepy będą zamknięte w niedzielę 27 grudnia. Oznacza to, że czeka nas najdłuższy zakaz handlu w historii, ponieważ placówki handlowe zakończą swoją pracę 24 grudnia o godz. 14 i rozpoczną ją dopiero w poniedziałek 28 grudnia.

Już 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawaJuż 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawaCzytaj dalej

Rzeczpospolita podaje, że wydłużony zakaz handlu w grudniu przełoży się na ogromne obłożenie sklepów w okresie przedświątecznym. Jeszcze przed Wigilią wiele osób będzie chciało bowiem zrobić zapasy na następne dni. Tłumy w sklepach nie pomogą w walce z pandemią, ponieważ przestrzeganie reżimu sanitarnego poprzez zachowanie dystansu społecznego może okazać się fikcją.

Zakaz handlu do zmiany. Postulaty siedmiu organizacji

Z uwagi na niefortunną zbieżność kalendarza z rozpiską dotyczącą zakazu handlu pojawił się apel pięciu największych organizacji biznesowych i dwóch ogólnopolskich związków zawodowych. Zmian w zakresie świątecznego handlu domagają się: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego oraz OPZZ i Federacją Związków Zawodowych.

- Nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać zakaz handlu w niedziele w dotychczasowym kształcie - oznajmił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zdaniem autorów petycji dodatkowy dzień z zakazem handlu (niedziela 27 grudnia) sprawi, że część produktów ze świeżych dostaw 24 grudnia straci swój termin przydatności. Przełoży się to na straty zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla klientów. Dlatego też organizacje zaproponowały, aby jednorazowo znowelizować ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni i wprowadzić zapis wyłączający zakaz handlu 27 grudnia.

Odkrycie pośrodku niczego przytłacza tajemniczością. Sami mówią o Odkrycie pośrodku niczego przytłacza tajemniczością. Sami mówią o "rzeczy nie z tego świata"Czytaj dalej

Drugim ważnym postulatem jest zmiana zasad pracy placówek handlowych. Autorzy zasugerowali, aby znieść zakaz handlu w niedziele w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 180 dni następujących po ich odwołaniu. W takiej sytuacji pracownik danego sklepu miałby możliwość skorzystania z niedzieli wolnej od pracy co najmniej dwa razy na cztery tygodnie.

- Zakaz handlu w niedziele działa jak lockdown nałożony na jeden dzień tygodnia. […] Zdjęcie zakazu handlu ułatwi przetrwanie tym przedsiębiorcom – skomentował Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą
Kierowco, szykują się poważne zmiany na drogach. Pakiet nowych przepisów wprowadzi kolejne zakazyKierowco, szykują się poważne zmiany na drogach. Pakiet nowych przepisów wprowadzi kolejne zakazyCzytaj dalej

Reakcja rządu w sprawie zakazu handlu. Dodatkowa niedziela handlowa w innym terminie

Jednak apel organizacji pozostał bez odpowiedzi, a rząd postawił na inną strategię rozładowywania przedświątecznego tłumu w sklepach. Jarosław Gowin przekazał, że najbardziej prawdopodobny jest tzw. plan minimum zniesienia ograniczeń handlowych.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów, zakłada otwarcie sklepów także w niedzielę 6 grudnia 2020 r. Zgodnie z obowiązującą rozpiską zakazu handlu tego dnia placówki miały pozostać zamknięte.

Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracyJeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News