Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu 2021 o jeden dzień krótszy niż zwykle. W sierpniu dwa dni z zakazem się pokrywają
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.06.2021 02:00

Zakaz handlu 2021 o jeden dzień krótszy niż zwykle. W sierpniu dwa dni z zakazem się pokrywają

biznesinfo-1
biznesinfo.pl

Zakaz handlu obowiązuje nie tylko w niedzielę, ale też w święta. Być może nie wszyscy wiedzą, ale już niebawem niedziela z dniem świątecznym się pokryje, dzięki czemu nie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją jak na początku czerwca gdy w związku z Bożym Ciałem mieliśmy zakaz handlu dwa razy w tygodniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W związku z jakim świętem czeka nas niedługo zakaz handlu

  • Kiedy czeka nas najbliższa niedziela handlowa

  • Czy rząd rozważa zniesienie zakazu handlu

Zakaz handlu w niedzielę. Jakie dni się pokryją?

Wczorajsza niedziela handlowa była jedną z nielicznych w tym roku. To efekt przyjętych kilka lat temu zasad zgodnie z którymi od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Do tychże wyjątków należy ostatnia niedziela przed wakacjami.

Następna niedziela w którą będziemy mogli zrobić zakupy przypadnie 29 sierpnia w związku z zakończeniem wakacji. Dwa tygodnie wcześniej zakaz handlu będzie obowiązywał z dwóch powodów.

15 sierpnia sklepy będą zamknięte nie tylko w związku z niehandlową niedzielą, ale też przypadającymi w tym dniu świętami, jakimi są Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Jako że 15 sierpnia jest świętem państwowym, to jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a także dniem w którym obowiązuje zakaz handlu.

W związku z tym, że w tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę, nie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją jak chociażby na początku czerwca. Wtedy w związku z przypadającym na czwartek Bożym Ciałem zakaz handlu obowiązywał dwa razy w tygodniu.

Przypomnijmy, że po wspomnianym 29 sierpnia, niedziela handlowa obowiązywać będzie w tym roku jeszcze tylko dwa razy, w dwie poprzedzające Boże Narodzenie niedziele.

Rząd zawiesi zakaz handlu w niedzielę?

W ostatnich miesiącach pojawiały się różnego rodzaju apele do rządzących, z jednej strony o zawieszenie niedzielnego zakazu handlu, z drugiej strony o jego utrzymanie. Do owych apeli kilka miesięcy temu odniosło się na łamach naszego portalu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak również stanowiska podmiotów stanowczo popierających obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiających się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie. Obecnie analizujemy wspomniane informacje i sugestie związane ze stosowaniem przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018  r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – odpowiedziało biuro prasowe resortu.

Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę przewidziano kary w wysokości 1-5 tys. zł. Gdy sprawa trafi do sądu grzywna może wynieść nawet 100 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: zakaz handlu