BiznesINFO.pl
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

12 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedziele zawieszony? Takie rozwiązanie polskiemu rządowi rekomenduje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z podobnymi apelami do rządzących wystąpiły niedawno środowiska przedsiębiorców.

Zakaz handlu – rząd posłucha OECD?

OECD opublikowała raport, w którym przedstawia polskiemu rządowi sugestie odnośnie tego, jak zwalczać ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa – informuje portal Gazeta.pl.

Eksperci organizacji wskazują, że sektor detaliczny może być wsparty poprzez czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedzielę. W ich ocenie wstrzymanie zakazu handlu, a także innego sztandarowego rozwiązania rządu Prawa i Sprawiedliwości, czyli podatku bankowego jest wskazana z uwagi na spadającą konsumpcje.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie z apelem o czasowe przywrócenie handlu w niedzielę wystąpiła Rada Przedsiębiorczości. Organizacja chce, by sklepy zostały otwarte w niedzielę w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i 180 dni po jego odwołaniu.

- Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów – napisała w apelu Rada Przedsiębiorczości.

Przypomnijmy, że forsowany przez NSZZ „Solidarność” zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w marcu 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią. W tym roku zakaz handlu obejmuje niemal wszystkie niedziele w roku, poza kilkoma wyjątkami. Najbliższa niedziela handlowa wypadnie 28 czerwca, czyli w pierwszą wakacyjną niedzielę.

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Handel

HalfPrice robi absolutną furorę. Sieć ledwo się otworzyła, już podbija zagranicę

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >