Zakaz handlu już niedługo będzie obowiązywał w każdą niedzielę
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Listopada 2019

Jednak zrobimy zakupy w niedzielę? Rząd wycofuje się z ostrych regulacji zakazu handlu

Zakaz handlu od 2020 roku ma obejmować wszystkie niedziele. Jednak jak się okazuje, rząd bierze pod uwagę złagodzenie przepisów. Zmian w tej kwestii można się spodziewać najwcześniej w 2021 roku.

Zakaz handlu łagodniejszy?

Zakaz handlu już od początku 2020 roku będzie będzie obejmował wszystkie niedziele, choć ma być kilka wyjątków. Jednak jak się okazuje, rząd rozważa złagodzenie przepisów. W rozmowie z gazetą “Fakt” wiceminister pracy Stanisław Szwed stwierdził, że może dojść do liberalizacji zasad - spoz zakazu być może okresowo zostaną wyłączone miasta ze wzmożonym ruchem turystycznym. - Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - powiedział.

Absurd służby zdrowia. Im więcej badań lekarz zleci pacjentom, tym niższą pensję dostanieAbsurd służby zdrowia. Im więcej badań lekarz zleci pacjentom, tym niższą pensję dostanieCzytaj dalej

Rozprawią się z Żabką

Złagodzenie przepisów, które obejmują zakaz handlu w przypadku miejscowości turystycznych nie jest równoznaczne z tym, że w przyszłym roku nie dojdzie do ich zaostrzenia - podaje next.gazeta.pl. Nowe regulacje mają uszczelnić prawo, które pozwala na prowadzenie działalności sklepom, które mają również status placówek pocztowych. Niektóre sieci, takie jak Żabka wykorzystywały tę lukę, by prowadzić biznes w niedzielę. Jednak przepisy w prawie ustalonym w zeszłym roku są jasne. Aby prowadzić działalność w niedzielę, wystarczy być punktem odbioru i nadawania przesyłek. Tym samym zakaz handlu okazuje się nieskuteczny, a prawo dziurawe.

Jeśli nadal handlujesz przestarzałymi urządzeniami, nie unikniesz kary. Prezydent podpisał ustawęJeśli nadal handlujesz przestarzałymi urządzeniami, nie unikniesz kary. Prezydent podpisał ustawęCzytaj dalej

Zakaz handlu uderza w najmniejszych

Zakaz handlu odbija się przede wszystkim na małych sklepach. Portal money.pl przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z raportem “Rynek wewnętrzny 2018”, tylko w pierwszym roku działania zakazu handlu zamkniętych zostało niemal 15,2 tys. punktów handlowych, z czego większość były to lokalne, małe sklepy. Natomiast dyskontów i supermarketów jest więcej. Na koniec zeszłego roku było ich o 342 więcej niż w 2017 roku.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Początkowo zakupy w ostatni dzień tygodnia można było zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od 2019 przepis dotyczy wszystkich niedziel oprócz ostatniej wypadającej w miesiącu. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obejmował wszystkie niedziele.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.