BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jednak zrobimy zakupy w niedzielę? Rząd wycofuje się z ostrych regulacji zakazu handlu

6 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zakaz handlu od 2020 roku ma obejmować wszystkie niedziele. Jednak jak się okazuje, rząd bierze pod uwagę złagodzenie przepisów. Zmian w tej kwestii można się spodziewać najwcześniej w 2021 roku.

Zakaz handlu łagodniejszy?

Zakaz handlu już od początku 2020 roku będzie będzie obejmował wszystkie niedziele, choć ma być kilka wyjątków. Jednak jak się okazuje, rząd rozważa złagodzenie przepisów. W rozmowie z gazetą “Fakt” wiceminister pracy Stanisław Szwed stwierdził, że może dojść do liberalizacji zasad - spoz zakazu być może okresowo zostaną wyłączone miasta ze wzmożonym ruchem turystycznym. - Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - powiedział.

Rozprawią się z Żabką

Złagodzenie przepisów, które obejmują zakaz handlu w przypadku miejscowości turystycznych nie jest równoznaczne z tym, że w przyszłym roku nie dojdzie do ich zaostrzenia - podaje next.gazeta.pl. Nowe regulacje mają uszczelnić prawo, które pozwala na prowadzenie działalności sklepom, które mają również status placówek pocztowych. Niektóre sieci, takie jak Żabka wykorzystywały tę lukę, by prowadzić biznes w niedzielę. Jednak przepisy w prawie ustalonym w zeszłym roku są jasne. Aby prowadzić działalność w niedzielę, wystarczy być punktem odbioru i nadawania przesyłek. Tym samym zakaz handlu okazuje się nieskuteczny, a prawo dziurawe.

Zakaz handlu uderza w najmniejszych

Zakaz handlu odbija się przede wszystkim na małych sklepach. Portal money.pl przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z raportem “Rynek wewnętrzny 2018”, tylko w pierwszym roku działania zakazu handlu zamkniętych zostało niemal 15,2 tys. punktów handlowych, z czego większość były to lokalne, małe sklepy. Natomiast dyskontów i supermarketów jest więcej. Na koniec zeszłego roku było ich o 342 więcej niż w 2017 roku.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Początkowo zakupy w ostatni dzień tygodnia można było zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od 2019 przepis dotyczy wszystkich niedziel oprócz ostatniej wypadającej w miesiącu. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obejmował wszystkie niedziele.

Tagi:

zakupyzakaz handluzakazskleprząd PiSrząd

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >