Zakaz handlu może zostać złagodzony przez rząd w przyszłym roku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Listopada 2019

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenci

Zakaz handlu w przyszłym roku będzie obowiązywał we wszystkie niedziele. Jednak ze względu na rosnące niezadowolenie, rząd rozważa złagodzenie zakazu.

Zakaz handlu łagodniejszy?

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku i dotyczy wszystkich niedziel oprócz ostatniej wypadającej w miesiącu. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obejmował wszystkie niedziele.

Zgodnie z informacjami “Gazety Wyborczej” obóz rządzący ma pracować nad zmianami przepisów, dzięki którym studenci mogliby dorabiać w niedzielę w sklepach. Skorzystają na tym też emeryci. Prace nad złagodzeniem zakazu handlu wynika z rosnącego niezadowolenia. Prawo i Sprawiedliwość chce uspokoić niezadowolonych przedsiębiorców, którym coraz bardziej doskwiera zakaz handlu, a także związkowców z “Solidarności”, którzy nadal żądają zmiany przepisów, które zakażą działania w niedzielę sieciom takim jak Żabka.

Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złWaloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złCzytaj dalej

Dwie istotne zmiany

W nowelizacji przepisów mają znaleźć się dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy statusu placówki pocztowej. Do tej pory z tego przywileju korzystały sklepy Żabka, jednak po nowelizacji taki status będzie przysługiwał tylko Poczcie Polskiej. Zmianie uległby też przepis, który dotyczy tego, kto może prowadzić sprzedaż w dni wolne od handlu. Poza właścicielami sklepów na liście mają widnieć też członkowie rodziny oraz studencji podejmujący się pracy dorywczej, a także emeryci.

Natomiast “Fakt” informuje o pomyśle wiceministra pracy Stanisława Szweda. Polityk proponuje, żeby zakaz handlu w dni wolne od pracy nie dotyczył sklepów, które są zlokalizowane w miejscowościach turystycznych.

- Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - mówił na łamach “Faktu” wiceminister pracy.

Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby dojść do zmiany przepisów. Na razie rząd będzie się przyglądał, jak całkowity zakaz handlu w niedzielę wpłynie na sytuację rynkową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News