BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenci

3 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zakaz handlu w przyszłym roku będzie obowiązywał we wszystkie niedziele. Jednak ze względu na rosnące niezadowolenie, rząd rozważa złagodzenie zakazu.

Zakaz handlu łagodniejszy?

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku i dotyczy wszystkich niedziel oprócz ostatniej wypadającej w miesiącu. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obejmował wszystkie niedziele.

Zgodnie z informacjami “Gazety Wyborczej” obóz rządzący ma pracować nad zmianami przepisów, dzięki którym studenci mogliby dorabiać w niedzielę w sklepach. Skorzystają na tym też emeryci. Prace nad złagodzeniem zakazu handlu wynika z rosnącego niezadowolenia. Prawo i Sprawiedliwość chce uspokoić niezadowolonych przedsiębiorców, którym coraz bardziej doskwiera zakaz handlu, a także związkowców z “Solidarności”, którzy nadal żądają zmiany przepisów, które zakażą działania w niedzielę sieciom takim jak Żabka.

Dwie istotne zmiany

W nowelizacji przepisów mają znaleźć się dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy statusu placówki pocztowej. Do tej pory z tego przywileju korzystały sklepy Żabka, jednak po nowelizacji taki status będzie przysługiwał tylko Poczcie Polskiej. Zmianie uległby też przepis, który dotyczy tego, kto może prowadzić sprzedaż w dni wolne od handlu. Poza właścicielami sklepów na liście mają widnieć też członkowie rodziny oraz studencji podejmujący się pracy dorywczej, a także emeryci.

Natomiast “Fakt” informuje o pomyśle wiceministra pracy Stanisława Szweda. Polityk proponuje, żeby zakaz handlu w dni wolne od pracy nie dotyczył sklepów, które są zlokalizowane w miejscowościach turystycznych.

- Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach - mówił na łamach “Faktu” wiceminister pracy.

Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby dojść do zmiany przepisów. Na razie rząd będzie się przyglądał, jak całkowity zakaz handlu w niedzielę wpłynie na sytuację rynkową.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >