Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kolejny zakaz budzi największe oburzenie. Policja nie robi wyjątków
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:43

Kolejny zakaz budzi największe oburzenie. Policja nie robi wyjątków

Zakaz może wydawać się absurdalny, ale trzeba liczyć się z mandatem
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Absurdalny zakaz?

Zakaz jedzenia i picia na ulicy? Na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalne i wielu może oburzać, tyle, że po dłuższym zastanowieniu wydaje się to dość naturalne w związku z jednym z najważniejszych nakazów wprowadzonych w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem (wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 10 tys. nowych zakażeń). 

Mowa oczywiście o obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, który tydzień temu wrócił po pięciu miesiącach przerwy. W związku z tym, że chodząc po ulicy musimy mieć na sobie maseczkę, oznacza to, że nie możemy na powietrzu wykonywać pewnych czynności takich jak właśnie jedzenie, picie, czy palenie papierosów. 

Nie ma co liczyć na to, że policja przymknie oko na ten zakaz. Podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji podkreśla jednak w programie “Newsroom”, że nowe restrykcje nie oznaczają, że nie możemy już jadać na mieście. - Możemy to robić w miejscach do tego przewidzianych, czyli na przykład w ogródkach czy restauracjach. W tych miejscach możemy spożywać jedzenie czy napoje. Natomiast na ulicy mamy obowiązek zakrywania nosa i ust - przypomina podkomisarz Rzeczkowski.

Zakaz jedzenia na ulicy

Nowe zasady oznaczają zatem, że nie możemy już na ulicy zjeść np. kanapki, czy gofra, ale też napić się wody, czy zapalić papierosa. Jeśli zostaniemy przyłapani nie stosowaniu się do tego zakazu musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł (w sytuacji gdy odmówimy przyjęcia mandatu i policjant skieruje sprawę do sanepidu, to trzeba się liczyć z grzywną od 5 do nawet 30 tys. zł). Jak informuje “Rzeczpospolita” mundurowi wystawili już dziesiątki takich mandatów za łamanie tego zakazu.