Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 12.03.2023 12:28

Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiele osób chętnie korzysta ze zwolnień lekarskich. L4 jest często używane przez rodziców, którzy potrzebują zająć się chorym dzieckiem. Jak się okazuje, niektórzy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem. 

Korzystanie ze zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem

Jeśli osoba korzystała ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wstrzymujemy wypłatę świadczenia. Jeżeli zasiłek został już wypłacony, to nakazujemy jego zwrot” - poinformowała Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim w rozmowie z Gazetą Pomorską.

Musimy pamiętać, że jeśli zwolnienie zostało wystawione na opiekę nad chorym dzieckiem, to pracownicy ZUS-u mogą skontrolować osobę, która z niego korzysta. Przede wszystkim mogą sprawdzić, czy w otoczeniu matki nie ma osoby, która mogłabym zająć się pociechą. Jeśli to nie matka, a inny domownik zajmuje się pociechą, to ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia, informuje gazeta.pl.

Przypadek kobiety z woj. podlaskiego

Obowiązki pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie dla wszystkich są oczywiste. Jak podaje portal pomorska.pl, pewna kobieta zdecydowała się na skorzystanie ze zwolnienia na chore dziecko

W międzyczasie okazało się jednak, że chorą pociechą mogą zająć się dziadkowie. Mieszkanka woj. podlaskiego uznała, że nie pójdzie do pracy i w tym czasie odpocznie. ZUS dopatrzył się nieprawidłowości w zachowaniu kobiety i wstrzymał wypłatę świadczenia. 

Mężczyzna w woj. podlaskim pracował na L4

Jak czytamy na stronie Super Express, Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS w woj. podlaskim, wspomina przypadek pracownika, który na L4 sprowadzał i sprzedawał samochody

Jego aktywność handlowa w mediach społecznościowych zwróciła uwagę potencjalnego kupca, który postanowił o tym poinformować ZUS” - dodała.

Korzystanie ze zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. ponad 5 tys. osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku. To o 28,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Dostrzeżone nieprawidłowości były podstawą do cofnięcia zasiłków opiewających na kwotę ponad 8,9 mln zł.