BiznesINFO.pl Finanse Robisz to na własnej działce? Możesz zapłacić ogromną karę
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak Pixabay/gosiak1980

Robisz to na własnej działce? Możesz zapłacić ogromną karę

8 marca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Wszyscy, którzy planują wycinkę drzew na swoich działkach, powinni dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nieznajomość zasad może skutkować koniecznością zapłacenia ogromnej kary, ale także zaszkodzić środowisku. Kiedy więc zabrać się za wycinanie drzew? Przedstawiamy szczegóły.

Wycięcie drzewa na własnej działce nie jest proste

Wycięcie drzewa wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Przede wszystkim najpierw trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie pozwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości . Stosowne dokumenty możemy znaleźć na stronach internetowych urzędów. Wypełniony wniosek należy dostarczyć do odpowiedniej instytucji i możemy zrobić to osobiście lub online. Cała procedura nie należy do najprostszych, a warto pamiętać również o jeszcze jednej kwestii.

To urządzenie pożera najwięcej prądu. Większość Polaków o tym nie wie

Przepisy jasno określają kwestię wycinania drzew

Podczas planowania wycinki drzew musimy koniecznie wziąć pod uwagę, że od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków. W związku z tym należy sprawdzić, czy na danym drzewie znajdują się gatunki ptaków objęte ochroną. Jeśli tak, to zaplanowaną wycinkę niestety trzeba będzie przełożyć. W przypadku niezastosowania się do tych zasad naruszymy zakazy w stosunku do gatunków chronionych. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest to wykroczenie.

Zobacz także: Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł. Trzeba spełnić cztery warunki

Potężne kary za wycinkę drzew

Jeśli podejmiemy się wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków i naruszymy zakazy związane z ustawą o ochronie przyrody, możemy spodziewać się kary aresztu lub grzywny . W przypadku znacznych zniszczeń i szkód zastosowanie mogą mieć nawet przepisy z Kodeksu karnego. Należy mieć na uwadze, że poza okresem lęgowym, czyli od 16 października do końca lutego , usuwanie ptasich gniazd, które znajdują się na terenie naszej posesji, nie wiąże się z koniecznością wnioskowania o pozwolenie.

Masz te choroby? Możesz dostać nawet 1780 zł miesięcznie
ZUS zakończył wysyłkę. Część emerytów dostanie nawet 400 zł
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie