Wybory prezydenckie odbędą się za tydzień?
Wikipedia/Marcin Białek
Autor Radosław Święcki - 3 Maja 2020

RMF: Wybory 10 maja juz mało prawdopodobne. 12 kluczowych posłów władzy przeciwko partii

Na tydzień przed planowanymi wyborami prezydenckimi wciąż nie wiemy czy głosowanie nad wyborem głowy państwa się odbędzie. Coraz mniej prawdopodobna wydaje się opcja przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, bowiem – jak ujawnia RMF FM – aż 12 posłów koalicyjnego Porozumienia Jarosława Gowina sprzeciwia się temu rozwiązaniu.

Wybory prezydenckie za tydzień?

Wybory prezydenckie zaplanowano na 10 maja. Nie wiadomo jednak czy głosowanie się odbędzie, a jeżeli tak to w jakiej formie.

Wygląda na to, że najprawdopodobniej wyboru głowy państwa nie dokonamy drogą korespondencyjną, którą od dłuższego czasu forsuje Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko przez brak zgody na to rozwiązanie koalicyjnego Porozumienia Jarosława Gowina. Jak ujawnia dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, aż 12 z 18 posłów partii byłego wicepremiera sprzeciwia się wyborom kopertowym.

Od kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminOd kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminCzytaj dalej

Informacje te mogą zaskakiwać, gdyż z dotychczasowych spekulacji wynikało, że stanowisko Gowina w tej kwestii podziela zaledwie kilku najwierniejszych mu posłów. Uchodzący za jednego z nich Kamil Bortniczuk tuż przed weekendem majowym udzielił wywiadu „Super Expressowi”, z którego wynikało, że zmienia front. Poseł stwierdził bowiem, że politycy Porozumienia ulegli panice związanej z pandemią koronawirusa i wybory prezydenckie mogłyby sie odbyć w normalnym trybie 10 maja.

Z informacji rozgłośni wynika, że PiS nie ustaje w próbach przeciągnięcia na swoją stronę nie tylko polityków partii Gowina, ale też pozostałych sejmowych klubów. Formacja rządząca kusi m.in. awansami lub miejscami w spółkach Skarbu Państwa.

Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnowaćJuż jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnowaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Głosowanie w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną zaplanowano na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w nadchodzącym tygodniu. Nie można jednak wykluczyć, że do głosowania w tej sprawie nie dojdzie, gdyż jak wskazują komentatorzy, w sytuacji gdy prezes PiS Jarosław Kaczyński nabierze przekonania, że nie ma większości, to chcąc uniknąć upokorzenia, zrezygnuje z głosowania ws. wyborów.

Wybory w sobotę?

Co wtedy? RMF FM podaje, że rządzący rozważają opcję przeprowadzenia wyborów mieszanych w sobotę 23 maja: korespondencyjnych dla osób w kwarantannie oraz szczególnie narażonych, i tradycyjnych dla pozostałych. Takie rozwiązanie wymagałoby kolejnej zmiany prawa, co ze względu na brak czasu może być bardzo trudne do przeprowadzenia.

Inna opcja to wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co pozwoliłoby odłożyć wybory np. do jesieni. Politycy partii rządzącej nieustannie jednak podkreślają, że nie ma obecnie przesłanek do jego wprowadzenia.

Przypomnijmy, że poza prezydentem Andrzejem Dudą o najwyższy urząd w państwie ubiegają się: Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek i Mirosław Piotrowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Tragiczny wypadek nad polskim jeziorem. W wodzie znaleziono dwa ciała
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilne ostrzeżenia w Polsce. Stworzono nowe, alarm w 6 województwach Polski
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News