Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojsko Polskie zakończyło służbę w Afganistanie. Ostatni żołnierze wrócili wczoraj do Wrocławia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 01.07.2021 02:00

Wojsko Polskie zakończyło służbę w Afganistanie. Ostatni żołnierze wrócili wczoraj do Wrocławia

 PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Praga Polnoc Plac Wilenski N/Z Tlum ludzi oczekujacych na autobus miejski
East News, Zofia i Marek Bazak

Ostatni polscy żołnierze wrócili z misji w Afganistanie. Szef MON powiedział, że obecność Polski na misji w Afganistanie to dowód na to, że nasz kraj wspiera swoich sojuszników w działaniach.

Wojsko Polskie kończy z Afganistanem

Samolot C-130 Hercules wylądował we Wrocławiu i tym samym zakończył misję Polaków w Afganistanie.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że nasi żołnierze przez lata godnie reprezentowali Polskę na misji i udowodnili, że nasz kraj wspiera swoich sojuszników wtedy, gdy jest to konieczne.

Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem przed jakim stanęło Wojsko Polskie - powiedział szef MON.

Dla Wojska Polskiego stacjonowanie w Afganistanie miało być wyzwaniem nie tylko na płaszczyźnie militarnej. Mariusz Błaszczak podkreślił, że była to również zmiana kulturowa, klimatyczna, czy geopolityczna.

Wojsko Polskie już w domu

Misja w Afganistanie miała być dla Wojska Polskiego cennym doświadczeniem. W opinii ministra żołnierze nabyli nowych umiejętności wojskowych i militarnych.

Na misji w Afganistanie zginęło łącznie 43 żołnierzy, a ponad 200 zostało rannych. Łącznie służyło w niej ponad 30 tys. wojskowych i pracowników resortu obrony.

Choć formalnie misja w Afganistanie nie była prowadzona w świetle art. 5 traktatu waszyngtońskiego, NATO powołało się w tym przypadku na niego. Traktuje on o wspólnej obronie w przypadku ataku na jednego z sojuszników.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]