BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja dla sieci bezprzewodowej. Wi-Fi będzie działać na 6 GHz i to już niebawem

25 Kwietnia 2020

(Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Wi-Fi będzie działać szybciej już niedługo? Niewykluczone, ponieważ wielkimi krokami zbliża się nowy standard Wi-Fi 6E, który ma odblokować zapychającą się częstotliwość. Jest to największa zmiana od ponad 20 lat.

Wi-Fi kolejny raz zmodyfikowane

Wi-Fi bez zakłóceń dla każdego będzie możliwe dzięki wprowadzeniu nowego standardu Wi-Fi 6E. Ten nowy mechanizm komunikacji bezprzewodowej pracuje już na trzeciej częstotliwości.

Początkowo Wi-Fi działała na falach w częstotliwości 2,4 GHz, a od kilku lat także 5 GHz. Nowy standard Wi-Fi 6E ma nadawać na paśmie 6 GHz (a w zasadzie między 5925 MHz a 7125 MHz). Teoretyczna prędkość będzie wynosiła 9,6 Gb/s – podaje next.gazeta.pl.

Wdrożenie nowego mechanizmu jest związane z coraz większą liczby urządzeń, które pracują w oparciu o Wi-Fi. Moduły łączności można znaleźć nie tylko w smartfonach czy laptopach, ale także w telewizorach, zegarkach, lodówkach, robotach odkurzających czy pralkach. Niezbędne więc jest odblokowanie zacinających się częstotliwości i odpowiedzią na to ma być właśnie Wi-Fi 6E.

Kiedy ruszy nowy standard?

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) wydała już zgodę na wykorzystanie nowej częstotliwości, co oznacza, że jeszcze w tym roku będzie możliwość korzystania z Wi-Fi 6E. Prawdopodobnie pod koniec 2020 r. w sklepach będzie można znaleźć pierwsze produkty z logo Wi-Fi 6E, które będą obsługiwały sieć we wszystkich trzech dostępnych częstotliwościach.

Jednak więcej sprzętów, które pozwolą na korzystanie z Wi-Fi 6E, będzie dostępnych dopiero w 2021 r.

Nadchodzi druga rewolucja

Pierwszym ważnym krokiem w odblokowywaniu zakłóconych przesyłów danych było uruchomienie częstotliwości 5 GHz, która zapewnia większe prędkości (nawet do 750 Mb/s).

Kolejnym etapem w zapewnianiu szybkiej i stabilnej łączności będzie Wi-Fi 6E. Eksperci twierdzą, że wielokrotnie poszerzenie możliwości sieci w postaci dodania do obecnych 400 Mhz kolejnych 1200 Mhz powoduje, że wprowadzenie Wi-Fi 6E to najważniejsza decyzja dotycząca częstotliwości od 20 lat.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

Czytaj więcej >