Wiek emerytalny w kampanii wyborczej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 26 Maja 2020

Pięciu kandydatów, pięć propozycji emerytalnych. Jednak wszystkich łączy jedno

Emerytura stażowa, obywatelska a może bez podatku? Propozycji jest tyle, co kandydatów na urząd prezydenta. Wszyscy startujący w wyborach prezydenckich są jednak zgodni co do jednej kwestii – wiek emerytalny nie powinien zostać podwyższony.

Wiek emerytalny kluczowym zagadnieniem w wyborach prezydenckich

Propozycje dotyczące emerytur i wieku emerytalnego to nieodłączny element kampanii w wyborach prezydenckich. Polityka społeczna to bowiem podatny grunt dla polityków do ścierania się pod kątem światopoglądowym, który wzbudza duże zainteresowanie społeczeństwa. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy pięciu kandydatów prezentuje pięć odmiennych koncepcji emerytury.

Biedronka i Lidl mogą mieć powody do obaw. Konkurencja zmierza do topowej piątki, ma za plecami miliardowy budżetBiedronka i Lidl mogą mieć powody do obaw. Konkurencja zmierza do topowej piątki, ma za plecami miliardowy budżetCzytaj dalej

Wszyscy są jednak zgodni, co do faktu, że wiek emerytalny nie może zostać podwyższony. Taka deklaracja, choćby poparta najbardziej twardymi danymi statycznymi, nie przekona Polaków, którzy chcieliby pracować krócej i korzystać ze świadczenia. Taki krok byłby zdecydowanie nietrafiony i zapewne ukróciłby szanse w wyścigu o fotel prezydencki z Andrzejem Dudą – „twarzą” takich zmian jak obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie trzynastej i czternastej emerytury.

Koncepcja emerytury według Andrzeja Dudy

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda powraca do koncepcji z 2015 r. – emerytury stażowej, czyli świadczenia z tytułu długiego stażu pracy. Zgodnie z założeniem, emerytura stażowa przysługiwałaby po przepracowaniu konkretnej liczby lat. Nieoficjalnie mówi się o 40 latach pracy w przypadku mężczyzn i 35 latach w kontekście kobiet.

Propozycja bazuje na rozwiązaniu niemieckim, które zostało wprowadzone osiem lat temu. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów do stażu pracy dolicza się również okresy obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia, czas edukacji w szkole średniej lub wyższej oraz okres świadczenia opieki nad dzieckiem – podaje Business Insider Polska.

Władysław Kosiniak-Kamysz zwolennikiem emerytury stażowej i bez podatku

Emerytury stażowe postuluje także Władysław Kosiniak-Kamysz. Zgodnie z propozycją o świadczenie mogliby się ubiegać mężczyźni po przepracowaniu 40 lat (i osiągnięciu 60 roku życia), a kobiety – 35 lat (i osiągnięciu 55 roku życia). Co więcej, lider PSL opowiada się za zwolnieniem z opodatkowania świadczenia tych seniorów, którzy pracują mimo że osiągnęli wiek emerytalny. Kosiniak-Kamysz wyliczył, że dzięki temu rozwiązaniu emeryci wzbogacą się o ok. 250 zł w skali miesiąca i o 3 tys. w skali roku.

Perełki w garażach polskich polityków. Nie tylko Szumowski może się popisać, na miejscu 5 prawdziwa ikonaPerełki w garażach polskich polityków. Nie tylko Szumowski może się popisać, na miejscu 5 prawdziwa ikonaCzytaj dalej

Obydwie propozycje stanowią próbę odejścia od poprzedniej polityki – to właśnie za czasów Kosiniaka-Kamysza, który piastował urząd ministra pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, koalicja PO-PSL podwyższyła wiek emerytalny. "Ten sygnał społeczny został przeze mnie odczytany – nie ma do tego powrotu" – zadeklarował.

Rafał Trzaskowski dołącza do wyścigu o głosy seniorów

Na podobnym stanowisku co do wieku emerytalnego stoi nowy kandydat KO w wyborach prezydenckich – Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem potrzebny jest w Polsce system, który umożliwi pracownikom dokonanie samodzielnego wyboru, czy chcą dalej wykonywać zawód i dostawać więcej pieniędzy, czy wolą przejść na emeryturę i korzystać ze świadczenia.

Trzaskowski zwraca uwagę, że w dobie pandemii „przede wszystkim trzeba bronić miejsc pracy i że nie elastyczność jest ważniejsza, tylko ważniejsze jest bezpieczeństwo pracy. Dzisiaj kompletnie zmienia się świat i dzisiaj my też musimy się do tego dostosować”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Rząd ukrywa wydatki na o. Rydzyka i Kościół? Niespodziewanie wszystko wyszło na jaw, ujawniono porażające fakty

Szymon Hołownia chce utworzyć nowy fundusz

Kandydat niezależny w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia zgadza się z retoryką pozostałych kandydatów i popiera podtrzymanie obecnego wieku emerytalnego, ale wyznał, że ostateczna decyzja w tej sprawie być może powinna należeć do Polaków, którzy zabraliby głos w ogólnonarodowym referendum.

Hołownia wychodzi również z własną propozycją. Jego zdaniem kluczowe jest utworzenie systemu zachęt do pracowania jak najdłużej, ponieważ jest to „w tej chwili podstawa stabilności ZUS-u i naszych świadczeń emerytalnych". W celu zadbania o finanse i przyszłość Polaków postuluje utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa Pokoleń, który byłby częściowo finansowany z zysku spółek Skarbu Państwa.

Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszRząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszCzytaj dalej

Robert Biedroń podwyższy minimalną wysokość emerytury

Kandydat Lewicy Robert Biedroń niejednokrotnie podkreślał, że głosował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Swoje zdanie podtrzymuje także w trakcie tegorocznej kampanii w wyborach prezydenckich, którą uzupełnił o stwierdzenie, że trzynasta emerytura nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Lider Lewicy twierdzi, że rozdawanie w ten sposób pieniędzy jest błędem, ponieważ „emerytura to nie jałmużna”.

Istotnym elementem polityki społecznej według Biedronia miałoby być wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej w wysokości 1,6 tys. zł na rękę.

Krzysztof Bosak wprowadzi emeryturę obywatelską

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak jest zwolennikiem emerytury obywatelskiej. Zgodnie z założeniami takie świadczenie przysługiwałoby wszystkim w takiej samej wysokości bez względu na zarobki, czas pracy, branżę i formę zatrudnienia. Dzięki temu uda się zniwelować powszechną niesprawiedliwość systemu emerytalnego, w którym część obywateli otrzymuje dodatkowe świadczenia resortowe (np. emerytury mundurowe).

Bosak zgadza się z Biedroniem co do braku zasadności trzynastej emerytury. Ponadto twierdzi, że „lepsza jest uczciwa perspektywa bezpiecznej, powszechnej i równej podstawy emerytalnej, którą można indywidualnie powiększać”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Zanurz stopy w wodzie z sodą oczyszczoną. Efekty są zaskakujące
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Stało się, scenariusz dla polskiej turystyki się sprawdził. Nie ma już na co liczyć
Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News