BiznesINFO.pl
Prezes ZUS zabrała głos odnośnie tego czy wiek emerytalny zostanie podwyższony

pixabay/5239640

Wiek emerytalny zostanie podwyższony? Prezes ZUS przerywa milczenie

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Na początku tego tygodnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska stwierdziła w jednym z wywiadów, że dzisiejsi 20-30-latkowie muszą się nastawić nawet na 40-50 lat pracy. Wypowiedź ta wywołała spore zamieszenie, a także spekulacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy grozi nam podwyższenie wieku emerytalnego,

  • Jak długo trzeba pracować, by otrzymywać 30 tys. emerytury miesięcznie,

  • Ile w tym roku wyniesie emerytura minimalna.

Wiek emerytalny pójdzie w górę?

- Trzeba się z tym oswajać, bo dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat – powiedziała na początku tego tygodnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie dla Money.pl.

Wypowiedź ta wywołała spore zamieszanie, gdyż jeśli zdaniem szefowej ZUS pół wieku aktywności zawodowej może być normą, to dla dzisiejszych 20-latków oznacza to pracę do 70-stki, a dla 30-latków do 80 roku życia. Tymczasem jeszcze niedawno przedstawiciele obecnej ekipy rządzącej przekonywali nas, że praca do 67 roku życia jest pracą do śmierci. Czyżby rządzący zmienili zdanie i planowali wzorem poprzedników podniesienie wieku emerytalnego?

Szefowa państwowego ubezpieczyciela uspokaja i mówi w wywiadzie dla „Super Expressu”, że nie ma planów podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce.

-  Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu – mówi prof. Uścińska.

- Jako prezes ZUS od zawsze zachęcam do wydłużania w miarę możliwości swojej aktywności zawodowej. Jest to bowiem najprostszy sposób na otrzymanie godnej i wysokiej emerytury. Praca o jeden rok dłużej może zwiększyć emeryturę nawet o 15 proc. – dodaje prezes ZUS, zachęcając, by przed podjęciem decyzji o zakończeniu kariery zawodowej skonsultować się z doradcą emerytalnym z ZUS, który przy pomocy kalkulatora emerytalnego pokaże seniorowi prognozę jego przyszłego świadczenia.

Emerytalni rekordziści

W rozmowie z tabloidem prezes ZUS zachęca do jak najdłuższej aktywności zawodowej przywołując przykłady emerytalnych rekordzistów. Trzeba przyznać, że kwoty tych emerytur robią wrażenie.

- ZUS obecnie wypłaca jedną emeryturę w wysokości ponad 30 tys. zł i kilkanaście w kwocie ponad 20 tys. zł. Tym rekordzistą jest mężczyzna, który przepracował 62 lata. Pracował w branży produkcji ołowiu, cynku i cyny – mówi prof. Uścińska.

O rok krócej pracowała emerytalna rekordzistka wśród kobiet (była pracownikiem sektora finansowego), która otrzymuje świadczenie w wysokości ponad 20 tys. zł miesięcznie.

Wracając do kwestii wieku emerytalnego, to warto przypomnieć, że po raz ostatni został on wydłużony 9 lat temu przez drugi rząd Donalda Tuska. Zdecydowano wówczas o stopniowym zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Reforma emerytalna gabinetu Tuska została jednak odwrócona przez Prawo i Sprawiedliwość w 2017 roku, kiedy to zdecydowano o przywróceniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Z danych przywołanych przez „Super Express” wynika, że przeciętna wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS wyniosła w marcu ub.r. niespełna 2400 zł brutto (w przypadku mężczyzn jest to niemal 3000 zł brutto, zaś kobiet nieco ponad 2000 zł brutto). Minimalna emerytura ma wzrosnąć w marcu tego roku z 1200 do 1250 zł brutto.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >