Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GIS zmienia kurs w sprawie wesel. Już zapowiadają nowe restrykcje
Maria Glinka
Maria Glinka 03.08.2020 02:00

GIS zmienia kurs w sprawie wesel. Już zapowiadają nowe restrykcje

Wesela będą poddane większym restrykcjom
biznesinfo.pl

Wesela w czasie pandemii dużym zagrożeniem 

W programie "Money. To się liczy" Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wyjawił plany dotyczące zaleceń na weselach. Ekspert wyznał, że z uwagi na radykalny wzrost zachorowań w przeciągu ostatnich dni, trwają prace nad nowymi rekomendacjami.

- Decyzje dotyczące wesel mogą się zmienić [...] wydawało nam się, że będzie bezpiecznie, jednak sytuacja doprowadziła do tego, że wesela są zbyt duże, są prawdziwym rozsadnikiem. Są tam starsi ludzie, nie ma dystansowania, są "misie" z wujkami - skomentował Pinkas.

Bardziej kameralne wesela w trosce o zdrowie gości

- Będziemy apelować, aby wesela trwały krócej, były mniejsze i będziemy kontrolować [...] Zmiany pojawią się bardzo szybko, w ciągu kilku najbliższych dni. Ci, którzy zapraszają ponad limit, powinni się dobrze zastanowić - oznajmił Główny Inspektor Sanitarny. Nowe wytyczne dotyczące wesel nie są wycelowane w nowożeńców, a stanowią jedynie wyraz troski o bezpieczeństwo i zdrowie gości, jak przekonywał Pinkas.

W rozmowie z portalem money.pl Główny Inspektor Sanitarny potwierdził także słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat planów dotyczących wprowadzenia obowiązku rejestracji wesela. Taki spis miałby zawierać szczegółowy adres imprezy oraz liczbę zaproszonych gości i zdecydowanie ułatwiłby służbom sanitarnym działania epidemiczne, gdyby na weselu pojawiła się osoba zakażona koronawirusem. Na szczegóły w tej sprawie trzeba poczekać jeszcze kilka dni.