Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Weganizm prawdziwym hitem 2020. Zamierzasz spróbować?
Maria Glinka
Maria Glinka 16.09.2020 02:00

Weganizm prawdziwym hitem 2020. Zamierzasz spróbować?

Weganizm ma coraz więcej zwolenników
Pixabay/DrawsAndCooks

Weganizm wielkim wygranym pandemii

Dane zebrane przez redakcję Chief's Pencil nie pozostawiają wątpliwości - weganizm bije rekordy popularności. Najbardziej zainteresowani dietą wegańską są w tym momencie Brytyjczycy, Australijczycy, Izraelczycy, Austriacy i Niemcy. Coraz częściej wegańskich przepisów poszukują także Szwedzi, Szwajcarzy i Kanadyjczycy.

Skąd ten wzrost popularności weganizmu w 2020 r.? Wśród czynników decydujących o zwrocie ku diecie wegańskiej Rzeczpospolita wskazuje przede wszystkim na pandemię. Część osób postanowiła wykorzystać rok zawładnięty przez koronawirusa na zmianę nie tylko w życiu, ale i w diecie. Sprzyjał temu ogólnokrajowy lockdown, w trakcie którego obywatele zyskali więcej czasu na kulinarne wyzwania. Dane z Google Trends dowodzą, że wegańskich receptur poszukiwało zdecydowanie więcej osób niż przed wybuchem pandemii.

Weganizm na Zachodzie a w Polsce

Za sukcesem weganizmu na Wyspach Brytyjskich stoi odpowiednia kampania reklamowa. Dużą popularnością cieszy się akcja Vegenuary (ang. Vegestyczeń), która ma zachęcać obywateli to wypróbowania diety wegańskiej przez jeden miesiąc. Jest to sposób na przekonanie entuzjastów wyrobów odzwierzęcych, że dieta wegańska dostarcza równie dużo wartości odżywczych. Czy takie inicjatywy mają szanse zdobyć entuzjastów także w Polsce?

Weganizm to nie tylko rezygnacja z niektórych elementów codziennego żywienia, ale filozofia życia. Osoby będące na diecie wegańskiej nie jedzą mięsa, nabiału (np. jaj) czy miodu. Bardziej zadeklarowani weganie przenoszą nawyki żywieniowe także do innych sfer życia i nie decydują się na np. zakup kosmetyków pochodzących z surowców odzwierzęcych (np. wełna, jedwab). Co więcej, nie popierają wszelkich aktywności, w których wykorzystywane są zwierzęta (np. rodeo, cyrk, oceanarium). Wśród argumentów, które zazwyczaj decydują o przejściu na weganizm, wskazuje się nie tylko na powody zdrowotne, ale i etyczne, ekonomiczne czy ekologiczne.

Czy zamierzasz wypróbować dietę wegańską? A może już zdecydowałeś się na zmianę nawyków żywieniowych i praktykujesz weganizm?

Tagi: warzywa mięso