BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Watykan daje przykład. Stolica Apostolska rezygnuje z plastiku

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Watykan na poważnie angażuje się w walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Najnowszym pomysłem na nią jest zakaz sprzedaży na terenie tego mikropaństwa jednorazowych sztućców, talerzyków i kubeczków z plastiku. Zgodnie z przewidywaniami Rafaela Ignacio Torniniego, który w Watykanie zajmuje pozycję szefa watykańskich służb ochrony zieleni, do końca 2019 roku Watykan będzie całkowicie wolny od tego typu przedmiotów.

To jednak nie wszystko. Watykan może służyć dla państw Europy, ale nie tylko, także jako przykład na to, jak segregować śmieci. Pod tym względem Stolica Apostolska także osiągnęła niemały sukces, który może budzić podziw. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku segregacji poddano aż 98% odpadów wytworzonych na terenie Watykanu. A ma być jeszcze lepiej.

Watykan bez jednorazowego plastiku i z niemal 100-procentową segregacją śmieci

Trzy lata temu Watykan utworzył tzw. eko-centrum, w którym to właśnie segregowane są odpady. Już teraz wynik jedynie 2% nieposegregowanych śmieci robi wrażenie, ale jak zapowiada Rafael Ignacio Tornini, "celem jest dojście w 2020 roku do 0 procent tych niesegregowanych". Również w kwestii normalnych odpadków miejskich osiągnięto wysoki pułap.

W 2016 ruszyliśmy z pułapu 35% i do dzisiaj osiągnęliśmy poziom 55%. Naszym obecnym celem jest dojście do 75% - oświadczył Tornini.

Co więcej, Watykan ma nawet własny kompostownik, do którego trafiają odpady po wycince krzaków, gałęzi, ale także część mokrych odpadów. W ten sposób Stolica Apostolska ma dostęp do własnego nawozu, którym zasila zieleń w Watykanie, ale również w Castel Gandolfo, papieskiej rezydencji w podrzymskim miasteczku.

To, co wyrzucamy, staramy się wykorzystać na nowo jako nawóz wysokiej jakości, zarówno w Watykanie, jak i w Castel Gandolfo - podsumował szef watykańskich służb ochrony zieleni.

Tagi:

Zanieczyszczenie środowiskaWatykanPlastik

Podobne artykuły

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Atak na użytkowników OLX. Oszuści znowu w akcji, uważaj na wiadomości
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]