Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wakacje 2021. Egipt kusi turystów, pokryje koszty kwarantanny i leczenia
Maria Glinka
Maria Glinka 06.06.2021 02:00

Wakacje 2021. Egipt kusi turystów, pokryje koszty kwarantanny i leczenia

Pixabay/ivabalk
Pixabay/ivabalk

Wakacje za granicą mogą być w tym roku wyjątkowo opłacalne. Kuszącą ofertę dla miłośników wysokich temperatur przygotował Egipt. Turyści, u których zostanie wykryty koronawirus będą odbywali kwarantannę i hospitalizację na koszt rządu w Kairze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zasady wjazdu dla turystów na wakacje wprowadził Egipt

  • Gdzie można wykonać test PCR przed wkroczeniem na terytorium kraju

  • Jakie dodatkowe działania zostały wdrożone w hotelach

Egipt na wakacje 2021? Nowe rozwiązania zachęcają turystów

Wakacje za granicą w dobie pandemii oznaczają dodatkowe obowiązki. Nie inaczej jest w przypadku turystów, którzy postawią w tym roku na Egipt. Każdy podróżny zanim otrzyma kartę pokładową jest zobligowany do wypełnienia „Deklaracji Podróżnego”.

Podania jakich informacji wymaga Egipt? Poza danymi osobowymi dokument zawiera pytania o stan zdrowia, kontakt z osobą chorą na COVID-19 w przeciągu ostatnich 14 dni. Osoba, która wybiera się na wakacje do Egiptu musi podpisać także zobowiązanie o zgłoszeniu się do lekarza, jeśli pojawią się symptomy zakażenia koronawirusem. Egipt domaga się także zgłoszenia zmiany adresu bądź numeru telefonu podczas pobytu. Każdy podróżny musi również posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Na turystów, którzy nie będą przestrzegali tych zobowiązań czekają dość dotkliwe konsekwencje. W takiej sytuacji Egipt zastrzega sobie, że nie bierze odpowiedzialności za stwierdzenie infekcji w ciągu 14 dni od powrotu z wakacji. Rząd w Kairze ostrzega, że każdy, kto nie wypełni deklaracji wjeżdża do Egiptu nielegalnie.

Wakacje w Egipcie tylko z testem

Drugi wymóg, który przed turystami stawia Egipt, to negatywny wynik testu RT-PCR na obecność koronawirusa. Interia donosi, że badanie należy wykonać 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu. Dokument musi być przetłumaczony na język angielski lub arabski.

Co więcej, negatywny wynik testu trzeba również okazać przy przekraczaniu granic egipskich gubernatorstw: Morze Czerwone, Synaj Południowy i Marsa Matrouh. Do testów są zobowiązani są wszyscy - nawet ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione. Egipt zwolnił z tego obowiązku wyłącznie dzieci, które nie ukończyły 6. roku życia.

Co musi zawierać zaświadczenie z wynikiem testu? Oprócz danych osobowych Egipt wymaga także podpisu i pieczęci lekarza albo znaku wodnego lub kodu QR, który kieruje bezpośrednio na stronę laboratorium, gdzie można uzyskać dostęp do wyniku. Egipt akceptuje zarówno wersje papierowe, jak i elektroniczne.

Na stronie polskiego MSZ czytamy, że każdy, kto planuje spędzić wakacje w takich miejscowościach jak: Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba i nie wykona badania może odpłatnie poddać się testowi PCR na egipskim lotnisku. Cena badania to 30 dolarów.

Egipt zapłaci za kwarantannę i hospitalizację

Jednak Egipt przygotował się na sytuacje awaryjne. Minister Turystyki i Starożytności Egiptu Khaled El-Enany oświadczył w trakcie wrześniowej wizyty w Polsce, że turyści, którzy otrzymają dodatni wynik testu będą odbywali kwarantannę w miejscu zakwaterowania bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Egipt zapewnia, że każdy hotel ma zarezerwowane pokoje na wypadek konieczności poddania się samoizolacji. W tej wydzielonej części pracuje personel, który nie ma kontaktu z resztą gości. Poza tym każdy obiekt został zobowiązany do zatrudnienia lekarza. Jeżeli specjalista uzna, że stan chorego na COVID-19 jest na tyle poważny, że wymaga hospitalizacji, to rząd w Kairze pokryje wszystkie koszty leczenia.

Hotele w Egipcie są wyjątkowo dobrze przygotowane na wakacje. Zgodnie z zasadami mogą przyjmować maksymalnie połowę gości. Wszystkie obiekty są objęte systemem certyfikacji i muszą przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Zgodnie z narzuconymi zasadami każdy, kto wchodzi do budynku ma mierzoną temperaturę. Personel jest także zobowiązany do dezynfekcji walizek oraz pokoju opuszczonego przez gości (przez 12 godzin). Każdy z hoteli przechodzi podwójną kontrolę sanitarną, aby zapewnić turystów jak najbezpieczniejsze wakacje.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]