BiznesINFO.pl

East News, JAROSLAW JAKUBCZAK / POLSKA PRESS

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

16 marca Volvo Buses ogłosiło zamknięcie fabryki autobusów we Wrocławiu. Powodem tej decyzji była konieczność zmiany modelu biznesowego w Europie, działalność firmy już od lat miała bowiem przynosić straty. W rezultacie pracę w tym miejscu straci 1500 osób. Część spośród nich dostanie zatrudnienie w nowym zakładzie, a pozostali mogą liczyć na wysokie odprawy. Porozumienie w sprawie świadczeń dla zwalnianych osób podpisano kilka dni temu.

Volvo zamyka fabrykę we Wrocławiu

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – przekazała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses w komunikacie opublikowanym 16 marca na stronie firmy. Fabryka we Wrocławiu zostanie ostatecznie zamknięta w pierwszym kwartale 2024 roku. W rezultacie pracę w fabryce Volvo Buses straci 1500 osób (w całym kraju Grupa Volvo zatrudnia 3600 pracowników).

Co dalej z pracownikami?

Część osób otrzyma zatrudnienie w firmie Vargas Holding i to nawet w trzecim kwartale br. Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu (rozwiązania energetyczne dla domów – dop. red.) i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach – czytamy w komunikacie prasowym firmy. Volvo Buses zapewniło, że dołoży wszelkich starań, aby wspomóc swoich długoletnich pracowników w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia.

Odprawy sięgające ponad 60 tys. zł

Negocjacje pomiędzy zarządem Volvo Polska sp. z o.o. a MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o. o. trwały blisko 1,5 miesiąca. Efektem jest podpisanie porozumienia w sprawie świadczeń dla zwalnianych osób. W zależności od stażu pracy ustalono trzy osobne odprawy pieniężne. Pierwsza odprawa wynika ze skróconego okresu wypowiedzenia, druga z Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników a trzecia jest bezpośrednio uwarunkowana liczbą przepracowanych lat.

Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący Solidarności w Volvo podaje na łamach Gazety Wrocławskiej przykład pracownika, który przepracował 8 lat w Volvo Buses i nie znajdzie zatrudnienia ani w Grupie Volvo, ani u nowego inwestora. Pan Marek otrzyma trzy średnie wynagrodzenia odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. To około 16 500 złotych. Dochodzi do tego odprawa ustawowa, a więc 3-miesięczne średnie wynagrodzenie, to kolejne 16 500 złotych. Ponadto, 3 600 złotych za każdy rok pracy, co równa się kwotą 28 800 złotych. Sumując to, razem daje kwotę 61 800 złotych wylicza Bogusław Jurgielewicz.

stocznia

Na bramach polskich stoczni zawisły listy. Ich treść bardzo mocno zaskoczyła

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

zwolnieniapracaprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >

Praca

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >

Praca

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >

Praca

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >

Praca

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >

Finanse

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Praca

Paweł Makowiec

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >