BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Użytkowanie wieczyste - problematyczne przekształceniu użytkowania

Użytkowanie wieczyste to prawo podmiotowe dotyczące nieruchomości gruntowej polegające na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy osobie fizycznej lub prawnej na określony czas określony. Jednak wyłączone z ustawy o przekształceniu użytkowania są działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi oraz takie, na których postawiono wyłącznie miejsca garażowe/parkingowe. 

Od początku roku dla wielu Polaków użytkowanie wieczyste zmieniło się we własność. Jednak niektórzy wciąż nie mogą poczuć się właścicielami, ponieważ urzędy gminy nie wyrabiają się z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania.

W Gdyni wydano ok. 30% wniosków, w Lublinie tylko 10%, a w Warszawie zaledwie 6,5% - pisze Fakt.

W tym stanie prawnym nie jest możliwe wydanie w tym roku wszystkich zaświadczeń – informuje gazetę Grażyna Rokita z krakowskiego Urzędu Miasta. Pomimo tak powolnej pracy urzędów resort inwestycji nie planuje wydłużyć terminu skorzystania z maksymalnej bonifikaty w opłacie za przekształcenie, chociaż wiele dużych miast o to zabiegało.

Mieszkańcy będą musieli się śpieszyć

Ci, którzy chcą skorzystać z maksymalnej bonifikaty, a swoje zaświadczenia dostaną pod koniec roku albo nawet dopiero w 2020 r. będą musieli się śpieszyć. Będą mieć tylko dwa miesiące na to. A warto być czujnym, ponieważ płacąc „z góry” za 20 lat ulga wyniesie nawet 98%.

Tagi:

Nieruchomości

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]