użytkowanie wieczyste
Wikipedia/Artur Andrzej
Autor Paulina Musianek - 4 Sierpnia 2019

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotych

Użytkowanie wieczyste: od 1 stycznia 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Urzędy gmin nie nadążają z wydawaniem zaświadczeń, przez co Polacy mogą sporo stracić.

Użytkowanie wieczyste - problematyczne przekształceniu użytkowania

Użytkowanie wieczyste to prawo podmiotowe dotyczące nieruchomości gruntowej polegające na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy osobie fizycznej lub prawnej na określony czas określony. Jednak wyłączone z ustawy o przekształceniu użytkowania są działki zabudowane wyłącznie budynkami komercyjnymi oraz takie, na których postawiono wyłącznie miejsca garażowe/parkingowe.

Od początku roku dla wielu Polaków użytkowanie wieczyste zmieniło się we własność. Jednak niektórzy wciąż nie mogą poczuć się właścicielami, ponieważ urzędy gminy nie wyrabiają się z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania.

W Gdyni wydano ok. 30% wniosków, w Lublinie tylko 10%, a w Warszawie zaledwie 6,5% - pisze Fakt.

Dostaniesz kolejną trzynastą emeryturę! Jest tylko jeden warunekDostaniesz kolejną trzynastą emeryturę! Jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

W tym stanie prawnym nie jest możliwe wydanie w tym roku wszystkich zaświadczeń – informuje gazetę Grażyna Rokita z krakowskiego Urzędu Miasta. Pomimo tak powolnej pracy urzędów resort inwestycji nie planuje wydłużyć terminu skorzystania z maksymalnej bonifikaty w opłacie za przekształcenie, chociaż wiele dużych miast o to zabiegało.

Mieszkańcy będą musieli się śpieszyć

Ci, którzy chcą skorzystać z maksymalnej bonifikaty, a swoje zaświadczenia dostaną pod koniec roku albo nawet dopiero w 2020 r. będą musieli się śpieszyć. Będą mieć tylko dwa miesiące na to. A warto być czujnym, ponieważ płacąc „z góry” za 20 lat ulga wyniesie nawet 98%.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News