BiznesINFO.pl Finanse Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem
Pixabay/pasja1000

Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem

21 października 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Często mówi się, że dobry sąsiad to prawdziwy skarb i trudno się temu dziwić. Świadomość, że tuż obok mieszka ktoś, kto nie tylko odpowie na zwyczajowe “dzień dobry” ale w razie potrzeby będzie w stanie nam pomóc, jest niezwykle cenna, zwłaszcza dla osób starszych. To właśnie z myślą o nich i o tych, którzy na co dzień wspierają ich w podstawowych czynnościach, rząd wprowadza w życie nowe przepisy.

Zmiany dotyczące seniorów już od 1 listopada. O co dokładnie chodzi?

Jeszcze w wakacje w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 28 lipca br. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Mówiąc prostymi słowami, oznacza to, iż do systemu pomocy społecznej wejdą usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Chodzi tu m.in. o robienie zakupów, umówienie do lekarza, opiekę higieniczno-pielęgnacyjną itp ., o formy wsparcia, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i kompetencji. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 listopada i umożliwią gminom wypłatę wynagrodzenia tym osobom, które pomagają swoim starszym sąsiadom.

Rząd przeznaczył na ten cel 30 mln zł. Jeśli chodzi o wysokość indywidualnego wynagrodzenia, to na razie nie znamy żadnych konkretów. W gestii gmin jest bowiem ustalenie szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiaru i zakresu oraz sposobu rozliczania.

Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu
553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wie

Kto może skorzystać z usług sąsiedzkich?

Osoby samotnie gospodarujące, niepozostające w związku małżeńskim, bez wstępnych i zstępnych, w wieku powyżej 65 lat. Rada gminy będzie miała prawo dostosować tę formę wsparcia do potrzeb mieszkańców. W praktyce chodzi np. o złagodzenie kryteriów wobec osób starszych , które mają rodzinę, ale mieszka ona bardzo daleko i na co dzień nie jest w stanie pomagać.

Kto może świadczyć pomoc sąsiedzką i otrzymać wynagrodzenie?

Przede wszystkim musi to być osoba pełnoletnia, niespokrewniona z seniorem, któremu pomaga i mieszkająca w jego najbliższym otoczeniu . Niezbędne będzie złożenie oświadczenia o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług i ukończenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Osoba świadcząca usługi sąsiedzkie musi zostać zaakceptowana zarówno przez osobę, której będzie pomagać, jak i przez organizatora usług sąsiedzkich.

Co dalej z 13. i 14. emeryturą? "Pieniędzy nie ma i nie będzie"
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie