BiznesINFO.pl
Urlop obowiązkowy

Obraz Free-Photos z Pixabay

Pracujesz zdalnie? Mimo to, szef może wysłać cię na przymusowy urlop. Ważny komunikat ministerstwa

16 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Pracujesz zdalnie, a mimo wszystko firma chce cię wysłać na przymusowy urlop? Okazuje się, że ma do tego pełne prawo, ale pod jednym warunkiem. Ministerstwo Pracy publikuje ważny komunikat.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku niewykorzystanego urlopu z poprzedniego roku, pracodawca ma pełne prawo wskazać nam termin, w którym musimy go wykorzystać. Może się to zdarzyć także podczas pracy zdalnej. Teoretycznie urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopowym lub po uzgodnieniu na linii pracownik-pracodawca. Są jednak takie sytuacje, gdy jedna ze stron może wiążąco udzielić lub samodzielnie wziąć urlop. Kiedy ma to miejsce?

Urlop obowiązkowy

Prawo pracy jest w tej kwestii jasne: pracodawca ma prawo do udzielenia urlopu nawet w trakcie wypowiedzenia. Wówczas taki urlop jest obowiązkowy. Chodzi o to, aby wykorzystać zaległe dni urlopowe przed odejściem z danej firmy. A pracownik? Kodeks wskazuje, że ma on prawo do czterech urlopów na żądanie w ciągu roku, a ponadto może wnioskować o dodatkowe wolne bezpośrednio po macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim. Czy to zamyka drogę do przymusowego wolnego? Kodeks pracy nie przewiduje innych możliwości, w których urlop jest obowiązkowy. Okazuje się jednak, że sądy mają inne zdanie.

W styczniu 2006 roku zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego. Wskazuje on, że pracodawca może wysłać pracownika na obowiązkowy urlop wypoczynkowy, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Jest to jednak możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy chodzi o zaległy urlop z lat poprzednich. Z drugiej jednak strony, ten sam sąd w innych okolicznościach wydał wyrok, w którym urlop przymusowy okazuje się nielegalny, nawet ten zaległy. Linia orzecznictwa uzależniona jest zatem od okoliczności. Swoje zdanie ma też Inspektorat Pracy.

Zgodnie z interpretacją GIP-u, zaległy urlop nie może być wpisany pracownikowi "na siłę". Ale epidemia, która ciągle obowiązuje, jest stanem, który na to pozwala. W wyjaśnieniach dotyczących pracy zdalnej GIP pisze: – (...) pracodawca może jednostronnie wyznaczyć termin wykorzystania zaległego urlopu, np. w okresie zagrożenia koronawirusem (30 września to ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu) – wskazuje GIP. Takie samo zdanie ma Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W kwietniu tego roku stwierdziło, że "(...) w szczególności np. w okresie epidemii, tzn. w czasie, gdy jego zakład pracy został zamknięty zgodnie z odrębnymi przepisami lub nastąpiły inne uzasadniające okoliczności związane z epidemią (...)". Przy czym dotyczy to wyłącznie urlopu zaległego.

Tagi:

urlopharmonogram urlopówpraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >