Urlop wyznaczy pracodawca
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 6 Czerwca 2020

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Zaległy urlop wyznaczy ci przełożony? Takie uprawnienia względem pracodawców przewiduje czwarta odsłona tarczy antykryzysowej. Czy jest możliwość, aby pracownik nie dostosował się do postanowień szefostwa?

Urlop zgodnie z wolą pracodawcy

Na mocy nowych zapisów tarczy antykryzysowej 4.0. to pracodawca wyznaczy termin zaległego urlopu pracownika. Nie będzie potrzebował do tego nawet jego zgody.

Ten kontrowersyjny przepis dotyczy zaległych urlopów do 30 września 2020 r. w wymiarze do 30 dni. Zdaniem rządu takie rozwiązanie uniemożliwi kumulowanie się urlopów w jednym czasie, co pozwoli uniknąć niedoborów kadrowych. Jednak taka argumentacja byłaby słuszna, gdyby szef mógł wyznaczyć datę urlopu również po 30 września, a tego tarcza antykryzysowa 4.0. nie przewiduje – podaje money.pl.

W 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościW 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Korzyści dla pracodawców

Co poza pełnym prawem decyzyjnym zyskuje pracodawca dzięki nowemu zapisowi? Ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski przyznał, że takie rozwiązanie będzie oznaczało, że przedsiębiorca „nie będzie musiał płacić ekwiwalentu za taki urlop. Gdy nie ma pracy, zamówień, trwa przestój, to obcięcie ekwiwalentu stanowi dla firmy jedną z istotnych form oszczędności”.

Nowe zasady dotyczą tylko zaległego urlopu - prawo do wykorzystania wolnych dni z danego roku pozostało nienaruszone.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Poruszający napis na grobie dziecka, którego śmiercią żyła Polska. Nie pożegnał go nikt z bliskich

Czy można uniknąć przymusowego urlopu?

Ekspert BCC ds. prawa pracy Marcin Frąckowiak wyznał, że taki zapis to realizacja oczekiwań wielu pracodawców. I niestety, pracownicy w zasadzie nie mają możliwości, aby do tych przepisów się nie stosować.

Specjalista przyznał, że „nie ma wprost określonej sankcji, która byłaby dopisana do treści ustawy. Można podejść do tego na zasadzie rozwagi, czy odmowa nie jest działaniem sprzecznym z lojalną postawą wobec pracodawcy”. A to właśnie o niej jest mowa w art. 100 kodeksu pracy. Na mocy tego przepisu pracownik, który odmówił wzięcia urlopu, może nie zostać dopuszczony do wykonywania obowiązków zawodowych. Jedyną szansą do niewykorzystania urlopu byłaby choroba zatrudnionego.

Kwestia zaległych urlopów oraz inne przepisy tarczy antykryzysowej 4.0. zostały już przegłosowane przez Sejm. Teraz pochyli się nad nimi Senat.

Główny ekonomista ZUS: 500 plus powinno trafiać tylko do biednych dzieci. Mówił też o waloryzacji świadczeniaGłówny ekonomista ZUS: 500 plus powinno trafiać tylko do biednych dzieci. Mówił też o waloryzacji świadczeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski miał nową wizję. Przepowiada straszne rzeczy, padły nawet konkretne terminy
  2. Andrzej Duda zapowiedział kolejne 500 plus. Kto, kiedy i na co dostanie nowy bon
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata
Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądPrzesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądCzytaj dalej


Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News