Tarcza 4.0 zaakceptowana przez Sejm
biznesinfo.pl
Autor Maria Glinka - 5 Czerwca 2020

Tarcza 4.0 przyjęta przez Sejm. Szef zdecyduje o twoim urlopie, ale to jeszcze nie wszystko

Tarcza 4.0. została uchwalona przez Sejm. Odesłanie na przymusowy zaległy urlop, ograniczenie wysokości odpraw czy zmniejszenie wymiaru czasy pracy to tylko niektóre z nowych przepisów czwartej odsłony rządowego programu na czas pandemii.

Tarcza 4.0. – najważniejsze zapisy

Tarcza 4.0. uprawnia pracodawcę do wysłania pracownika na zaległy urlop (do 30 września 2020 r.) bez jego zgody, w dogodnym dla niego terminie. Ma to na celu uniknięcie kumulacji urlopów w tym samym czasie, co pozwoli na podtrzymanie działalności firmy – jest to duże wyzwanie dla niektórych przedsiębiorstw.

Projekt tarczy 4.0. przewiduje także zmniejszenie odpraw i odszkodowań w razie ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, zlecania czy innego kontraktu dotyczącego świadczenia usług. Według nowych zapisów ich wartość nie będzie mogła przewyższać kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2,6 tys. zł brutto w skali miesiąca). Takie rozwiązania będą mogły wdrożyć tylko te firmy, które odczują dotkliwe skutki koronawirusowego kryzysu gospodarczego. Co to oznacza? Spadek obrotów musi wynosić co najmniej 15 proc. w ciągu 2 kolejnych miesięcy lub 25 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2019 r. – podaje tvn24.pl.

TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?Czytaj dalej

Tarcza 4.0. wprowadza nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

Dzięki tarczy 4.0. pracodawca zyska prawo, na mocy którego będzie mógł nakazać pracownikom wykonywanie obowiązków zdalnie. Taką decyzję musi poprzedzać weryfikacja, czy warunki techniczne i lokalowe pozwalają na pracę w trybie zdalnym.

Z nowego prawa wynikają także nowe obowiązki. Pracodawca będzie zobligowany do zapewnienia niezbędnych środków i materiałów do wykonywania zawodu. Powrót do pracy stacjonarnej będzie mógł zostać zarządzony w każdej chwili i wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Zadziwiające słowa Niemców na temat działań polskiego rządu. Wielu Polaków może być zaskoczonychZadziwiające słowa Niemców na temat działań polskiego rządu. Wielu Polaków może być zaskoczonychCzytaj dalej

Zmniejszone pensje i godziny pracy

Tarcza 4.0. zawiera także zapis, który uprawnia pracodawcę do obniżenia wymiaru czasu pracy o maksymalnie 20 proc., nie więcej niż 0,5 etatu. Ponadto pracownik będzie mógł zostać objęty przestojem ekonomicznym, co oznacza, że jego wynagrodzenie może zmniejszyć się o co najwyżej 50 proc. Nie może być jednak niższe niż pensja minimalna.

Decyzja o tych dwóch obniżkach ma obowiązywać przez maksymalnie 6 miesięcy i będzie podejmowana po wcześniejszych konsultacjach z organizacjami związkowymi. Te procedury mają być możliwe tylko w tych firmach, które odnotują istotny wzrost obciążeń funduszu wynagrodzeń z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię.

Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądPrzesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Absurdalne kazanie księdza trafiło do sieci. Tłumaczył kobietom, co mają ubierać, wielu będzie oburzonych

Prawo do zaniechania niektórych obowiązków i wypowiedzenia zakazu konkurencji

Projekt tarczy 4.0. przewiduje także zawieszenie niektórych obowiązków o charakterze socjalnym. Jednak zawieszenie poszczególnych uprawnień, wpisujących się w ramy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i pozostałych socjalnych, będzie możliwe tylko za zgodą związków. Pracodawca może czasowo zaniechać niektórych obowiązków pod warunkiem, że spadek jego obrotów nie jest niższy niż 15 proc. (w ciągu 2 następujących po sobie miesięcy) lub 25 proc. (w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 r.).

Co więcej, w czasie pandemii, spadku obrotów lub znacznego obciążenia funduszu wynagrodzeń, nie będą musiały obowiązywać również układy zbiorowe pracy oraz regulaminy ustalające wyższą niż wymagana ustawowo wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym.

1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Tarcza 4.0. wskazuje również, że w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii pracodawca, zleceniodawca oraz zamawiający będzie mógł jednostronnie wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji, który obowiązuje po ustaniu stosunku prawnego. W związku z tym wygaśnie obowiązek płacenia odszkodowania ponad okres trwania kontraktu.

Postojowe po zmianach, wsparcie dla większej liczby firm

Na mocy tarczy 4.0. rozszerzy się krąg osób uprawnionych do pobierania postojowego. Modyfikacja przepisów zakłada, że ze świadczenia będą mogli skorzystać także samozatrudnieni, którzy dodatkowo pracują na etacie lub zleceniu.

Poza tym o wsparcie w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą mogły zawnioskować przedsiębiorstwa, które mimo spadku obrotów nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy. W takim wypadku dofinansowanie wynagrodzenia pracowników będzie możliwe do wysokości połowy wynagrodzeń, ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnej pensji miesięcznej (5331,47 zł).

10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny Passat10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny PassatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Majka Jeżowska przyznała się do operacji plastycznych. Wiemy co u siebie poprawiła
  2. Afera, kobieta dostała kebab z niespodzianką. Zrobiła zdjęcie, wrzuciła do sieci
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News