Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uprawianie sportu - w jaki sposób wpływa na nasz organizm?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 22.03.2022 09:26

Uprawianie sportu - w jaki sposób wpływa na nasz organizm?

Uprawianie sportu - w jaki sposób wpływa na nasz organizm?
Materiały Partnera

Na stan naszego zdrowia wpływa wiele czynników, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie bez znaczenia okazuje się codzienna dieta oraz poziom aktywności, który powinien utrzymywać się na dobrym poziomie. Dlatego też warto uprawiać sport – najlepiej taki, który sprawia nam najwięcej przyjemności. Korzyści wynikające z regularnego biegania czy jazdy na rowerze pozwalają kompleksowo zadbać o formę – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Zatem w jaki sposób sport wpływa na nasz organizm? Odpowiadamy.

Sport – profilaktyka otyłości

Otyłość to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, która niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jej rozwojowi towarzyszy wiele poważnych schorzeń, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Wśród nich możemy wyróżnić cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepy czy nadmierne obciążanie stawów i mięśni. Dlatego też warto uprawiać sport, który w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwala zapobiec nadwadze i otyłości, a tym samym wydłużyć życie. Regularna aktywność fizyczna to prosty przepis na rozprawienie się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, jak również poprawienie wydolności krążeniowo-oddechowej.

Sport – lepsza praca układu odpornościowego

Dlaczego warto uprawiać sport? Regularna aktywność fizyczna odgrywa jedną z kluczowych ról w regulacji pracy układu immunologicznego i to w długoterminowej perspektywie. Osoby, które mają do czynienia ze sportem na co dzień są znacznie mniej narażone na zwykłe infekcje wirusowe czy bakteryjne, jak również są o wiele mniej podatne na rozwój chorób o bardziej złożonym podłożu. Sport warto zatem potraktować jako inwestycję we własne zdrowie i naturalny środek profilaktyczny.

Sport – zbawienny wpływ na sferę psychiczną

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z chronicznym stresem, który może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego. Im większe napięcie towarzyszy nam w domu czy pracy, tym większe prawdopodobieństwo występowania stanów lękowych czy depresyjnych. Uprawianie sportu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie chorobom na tle psychicznym i nerwowym, które nierzadko przekładają się na coraz gorszą kondycję fizyczną organizmu. Podczas wysiłku fizycznego następuje „boost” endorfin, czyli hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i sprawiają, że nieco łatwiej o dobre samopoczucie. Sport nierzadko motywuje do działania i dodaje energii, więc nieco łatwiej poradzić sobie z trudami dnia codziennego. Nic dziwnego, że wiele osób go uprawia, śledzi zmagania sportowców lub czasem korzysta z usług takich firm jak legalny bukmacher.

Tekst zewnętrzny