BiznesINFO.pl
bookkeeping-615384 640

https://pixabay.com/photos/bookkeeping-accounting-taxes-615384/

Ulga za internet w rozliczeniu zeznania rocznego

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominik Moliński

Udostępnij:

Internet stał się tak powszechny, że praktycznie każdy z nas ma do niego łatwy dostęp. Jednak wiele osób nie wie, że wydatki na internet można odliczyć w zeznaniu rocznym. Ulga na internet pozwala odliczyć wydatki związane z jego użytkowaniem. Nie ważne, czy używamy internetu w domu czy w kafejce internetowej. Sprawdź, na czym dokładnie polega ulga na internet i jaką kwotę można odliczyć.

Ulga na internet - na czym polega?

Ulga na internet to jedna z licznych ulg podatkowych, z których można skorzystać w rozliczeniu zeznania za rok 2020. Ulga ta polega na odliczeniu od dochodu lub przychodu wydatków na internet, poniesionych w danym roku podatkowym.

Należy pamiętać, że ulga na internet przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Innymi słowy, z ulgi na internet można skorzystać dwa
lata z rzędu.

W rozliczeniu zeznania rocznego można skorzystać z kilkunastu ulg i odliczeń podatkowych. Najpopularniejsze z nich to ulga na dziecko, ulga dla młodych, ulga na internet, ulga rehabilitacyjna i odliczenia z tytułu darowizny.

Komu przysługuje ulga na internet?

Z ulgi na internet może skorzystać dosłownie każdy. Warunkiem jest opłacenie rachunku za użytkowanie internetu, na którym będzie wyraźnie wskazane, kto i ile zapłacił za usługę. Zatem z ulgi na internet można skorzystać nie tylko w przypadku internetu stacjonarnego, mobilnego lub w telefonie, ale też za dostęp do sieci w kafejce internetowej.

Jak wspominaliśmy wcześniej, ulga na internet przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Zatem jeśli korzystaliśmy już z tego rodzaju ulgi, to nie możemy odliczyć wydatków na internet. Warto o tym pamiętać, bowiem Urząd Skarbowy nie przypomni o możliwości skorzystania z ulgi na internet i na tej samej zasadzie nie poinformuje nas, że w przeszłości dokonaliśmy już odliczenia.

Ulga na internet - jaką kwotę można odliczyć?

Ulga na internet jest ograniczona. Podatnik może odliczyć poniesione wydatki, ale nie więcej niż 760 zł w roku podatkowym. To oznacza, że na przestrzeni dwóch lat możemy odliczyć aż
1 520 zł.

Limit 760 zł przysługuje odrębnie każdemu z małżonków, o ile małżonkowie mają odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków, np. widnieją razem na wspólnej fakturze albo każde z nich ma własny internet i każde z nich dostaje fakturę na
własne nazwisko.

Ulga na internet wymaga sporządzania dokumentacji

Przed skorzystaniem z ulgi na internet należy dokładnie obliczyć wydatki, jakie zostały poniesione w związku z użytkowaniem internetu na przestrzeni całego roku podatkowego. Ulga nie obejmuje wydatków poniesionych na instalację sieci w domu czy obsługę
techniczną. W przypadku pakietu oferującego np. dostęp do internetu i telewizji, podatnik musi obliczyć wydatki poniesione wyłącznie na internet (bez telewizji).

Przy korzystaniu z ulgi na internet bardzo ważne jest udokumentowanie wydatków. Można np. zachować dowody wpłat. Dokumenty koniecznie muszą przedstawiać kto, komu, ile i za co zapłacił. Zgodnie z art. 275 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może zwrócić się do podatnika o okazanie stosownych dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów. Jeśli podatnik skorzysta z ulgi podatkowej, choć nie miał do tego prawa, urząd skarbowy nakaże zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami i nałoży również kary finansowe.

Ulga za internet - jak dokonać odliczenia?

Odliczenia ulgi za internet dokonuje się poprzez wypełnienie formularza PIT/O. Załącznik ten nie jest samodzielną deklaracją podatkową i należy go składać łącznie z drukiem PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Aby odliczyć ulgę na internet, należy wpisać kwotę w polu nr 25 lub 26 (w zależności, czy ulga rozliczana jest przez podatnika czy przez małżonka podatnika). Przypominamy, że ulga na internet jest limitowana - podatnik nie może wpisać kwoty wyższej niż 760 zł.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >