Jak odliczyć ulgę podatkową za internet?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Stycznia 2021

Można zaoszczędzić 760 zł, a jest szansa nawet na 1520 zł. Specjalna ulga podatkowa należy się także Tobie

Ulga podatkowa za internet przysługuje każdemu, jednak nie każdy wie, w jaki sposób z niej skorzystać, tymczasem rozliczanie ulgi za internet jest bardzo proste, trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje ulga podatkowa za internet,
  • Jak odliczyć ulgę podatkową,
  • Jakimi dokumentami trzeba dysponować.

Ulga podatkowa na internet

Z ulgi podatkowej może skorzystać każda osoba płacąca abonament za internet bez względu na to, czy korzysta z internetu stacjonarnego, mobilnego, internetu w telefonie. Z ulgi mogą skorzystać także osoby korzystające z kafejek internetowych. Gwarantuje to ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278.

Ulga podatkowa za internet to oszczędność wysokości nawet 760 zł i można skorzystać z niej dwukrotnie, dzięki czemu możemy zyskać aż 1520 zł.

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej?

Ulga podatkowa na internet przysługuje każdej osobie, która rozlicza się z Urzędem Skarbowym i korzysta z formularza PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 i nigdy wcześniej nie skorzystała z tego typu ulgi. W tym miejscu należy przypomnieć, że ulga nie dotyczy wydatków związanych z podłączeniem do sieci, zakupem sprzętu, jego konserwacją, czy opłatą aktywacyjną.

Kwota 760 zł może się zwiększyć do 1520 zł, jeśli rozliczamy podatek z małżonkiem. To oznacza, że w ciągu dwóch lat korzystania z ulgi za internet możemy zaoszczędzić nawet 3040 zł.

6 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenie6 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenieCzytaj dalej

Jak odliczyć ulgę podatkową?

Każda osoba, która chciałaby otrzymać ulgę podatkową na internet, powinna mieć dokument potwierdzający, że rzeczywiście w rozliczanym roku podatkowym poniosła opłaty za korzystanie z internetu.

Wymagany dokument powinien zawierać dane odbiorcy usługi (kupującego), sprzedawcy usługi (mowa o danych identyfikujących), rodzaj usługi oraz kwotę do zapłaty.

Taki dokument ma potwierdzić, że rzeczywiście ponieśliśmy deklarowane koszta z tytułu korzystania z internetu, przypomina Bezprawnik. Warunki takiego dokumentu spełnia np. faktura, jednak akceptowane są także potwierdzenia przelewów bankowych i bankowe potwierdzenia zapłaty.

Warto pamiętać, by na dokumencie znalazło się wyszczególnienie kwoty, którą zapłaciliśmy za korzystanie z usług internetowych, ponieważ ulga podatkowa przyznawana jest tylko za konkretne, rzeczywiście zapłacone kwoty, na które mamy ważne dowody zapłaty.

Łączone rachunki

Ważną informacją jest też to, że ulga nie zostanie odliczona, jeśli płatności są na rachunku ujęte zbiorczo - np. w przypadku umów dotyczących pakietów łącznych: TV + internet + telefon, chyba że na rachunku wyszczególniono jakie kwoty dotyczą poszczególnych części umowy.

PIT-0

Aby ulga podatkowa została przyznana, należy dołączyć do standardowego rozliczenia podatkowego druk PIT-0 w formie załącznika. Portal przypomina, by najpierw wypełnić załącznik, a dopiero potem zeznanie podatkowe, ponieważ kwota, którą ponieśliśmy za internet pomniejsza dochód, który uwzględniamy przecież w formularzu.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News