BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szkoła nie może zmusić cię do ubezpieczenia dziecka. Wielu rodziców o tym nie wie

19 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które rodzice opłacają podczas nauki swoich pociech, nie jest obowiązkowe. Szkoły o tym zapominają i nie mówią rodzicom. Ci zaś nie muszą go opłacać.

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zwykle opłacane jest przez rodziców, których dziecko poszło już do szkoły. To dotyczy nieszczęśliwych wypadków w czasie zajęć, ćwiczeń, a także imprez na terenie szkoły i przez nią organizowanych, ale także wycieczek szkolnych i wszelkich wyjazdów.

Często szkoły nie informują o tym, a tym bardziej nie mają prawa od rodziców żądać opłacania takowego ubezpieczenia. Mało tego - w sprawie głos zabrało samo Ministerstwo Edukacji Narodowej, które podkreśla, że szkoła nie ma prawa odmówić nieubezpieczonemu dziecku wyjazdów szkolnych, wyjść do kina i innych aktywności organizowanych przez szkołę.

Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkiem, ale szkoła często o tym nie mówi

Jak podkreśla portal Prawo.pl, to dyrektor szkoły, nauczyciel lub opiekun grupy czy klasy ponosi odpowiedzialność za skutki możliwych wypadków z udziałem dziecka. Dzieje się to niezależnie od tego, czy nieszczęśliwa sytuacja miała miejsce podczas lekcji, czy poza szkołą. Co więcej - nie ma na to żadnego wpływu fakt ubezpieczenia dziecka lub jego brak.

Jak mówi Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni, w ostatnich latach widać wzrost świadomości rodziców w sprawie ubezpieczeń dzieci. Dlatego coraz częściej rodzice zamiast proponowanego przez szkołę ubezpieczenia wybierają inne, indywidualne oferty ubezpieczeń. Wszystko przez fakt, że te szkolne mają często jeden zakres do wyboru bez możliwości dostosowania go do własnych potrzeb i oczekiwań.

 - Od 2-3 lat rośnie świadomość rodziców w kwestii ubezpieczeń dla dzieci, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się polisy wybierane przez nich indywidualnie - mówi Trzeciakiewicz.

Tagi:

ubezpieczeniaMinisterstwo Edukacji Narodowejedukacja

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >