BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szkoła nie może zmusić cię do ubezpieczenia dziecka. Wielu rodziców o tym nie wie

19 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które rodzice opłacają podczas nauki swoich pociech, nie jest obowiązkowe. Szkoły o tym zapominają i nie mówią rodzicom. Ci zaś nie muszą go opłacać.

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zwykle opłacane jest przez rodziców, których dziecko poszło już do szkoły. To dotyczy nieszczęśliwych wypadków w czasie zajęć, ćwiczeń, a także imprez na terenie szkoły i przez nią organizowanych, ale także wycieczek szkolnych i wszelkich wyjazdów.

Często szkoły nie informują o tym, a tym bardziej nie mają prawa od rodziców żądać opłacania takowego ubezpieczenia. Mało tego - w sprawie głos zabrało samo Ministerstwo Edukacji Narodowej, które podkreśla, że szkoła nie ma prawa odmówić nieubezpieczonemu dziecku wyjazdów szkolnych, wyjść do kina i innych aktywności organizowanych przez szkołę.

Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkiem, ale szkoła często o tym nie mówi

Jak podkreśla portal Prawo.pl, to dyrektor szkoły, nauczyciel lub opiekun grupy czy klasy ponosi odpowiedzialność za skutki możliwych wypadków z udziałem dziecka. Dzieje się to niezależnie od tego, czy nieszczęśliwa sytuacja miała miejsce podczas lekcji, czy poza szkołą. Co więcej - nie ma na to żadnego wpływu fakt ubezpieczenia dziecka lub jego brak.

Jak mówi Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni, w ostatnich latach widać wzrost świadomości rodziców w sprawie ubezpieczeń dzieci. Dlatego coraz częściej rodzice zamiast proponowanego przez szkołę ubezpieczenia wybierają inne, indywidualne oferty ubezpieczeń. Wszystko przez fakt, że te szkolne mają często jeden zakres do wyboru bez możliwości dostosowania go do własnych potrzeb i oczekiwań.

 - Od 2-3 lat rośnie świadomość rodziców w kwestii ubezpieczeń dla dzieci, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się polisy wybierane przez nich indywidualnie - mówi Trzeciakiewicz.

 - Od 2-3 lat rośnie świadomość rodziców w kwestii ubezpieczeń dla dzieci, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się polisy wybierane przez nich indywidualnie - mówi Trzeciakiewicz.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >