BiznesINFO.pl

Unsplash.com Marc Ignacio

Polskie media przekazały tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitna Polka, tysiące osób w żałobie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

"Tygodnik powszechny" w żałobie. Nie żyje wieloletnia współpracowniczka

"Tygodnik powszechny" ukazuje się od 1945 roku, a Józefa Hennelowa dołączyła do redakcji w 1948 roku, zaczynając pracę jako korektorka. Z czasem zaczęła pisać autorskie publikacje, pnąc się po szczeblach kariery, została redaktorką, później sekretarzem redakcji i finalnie zastępcą naczelnego. W 2008 roku zrezygnowała z tej funkcji. Pisała teksty do cyklów "Widziane z domu", "Z domu i nie tylko", "Votum Separatum" i "Na marginesie",

W 1989 roku redaktorka "Tygodnika Powszechnego" zasiadła w Sejmie, w którym była przez dwie kadencje (do 1993 roku). Na początku weszła do parlamentu z Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a później z ramienia Unii Demokratycznej. Jak pisze Puls Biznesu, odznaczono ją wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski i Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Józefa Hennelowa

Niestety, urodzona w Wilnie redaktorka "Tygodnika Powszechnego", zmarła w wieku 95-lat w Krakowie. Informacje potwierdziło czasopismo na swojej stronie internetowej. Redaktorka była żoną fizyka jądrowego, Jacka Witolda Hennela (zmarł w 2014 r.), miała trójką dzieci: Agnieszkę (ur. 1955 r.), Teresę (ur. 1956 r.) i Franciszka (ur. 1962 r.).

- Ponad dwie trzecie swojego życia poświęciła „Tygodnikowi Powszechnemu”. Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka - napisał Tygodnik Powszechny.

Tagi:

Kraków

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]