BiznesINFO.pl
Ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku?

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Trzynasta emerytura. Wiemy ile wyniesie dodatkowe świadczenie w przyszłym roku

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Choć kolejna trzynasta emerytura zostanie wypłacona dopiero za 10 miesięcy już dziś można w przybliżeniu podać wartość tego świadczenia. Sprawdźcie ile zyskają w przyszłym roku seniorzy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W przyszłym roku po raz czwarty zostanie wypłacona czternasta emerytura

  • Jaka może być jej wysokość

  • Na jaki finansowy dodatek seniorzy mogą liczyć jeszcze w tym roku

Trzynasta emerytura. Ile wyniesie w 2022 roku?

Trzynasta emerytura to rządowy dodatek, którego koncepcja narodziła się wiosną 2019 roku podczas kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wówczas było to świadczenie jednorazowe, choć rządzący nie wykluczali, że zostanie ono wprowadzone na stałe, co po wygranych przez PiS wyborach do parlamentu krajowego nastąpiło.

W efekcie trzynasta emerytura została w tym roku wypłacona po raz trzeci. Kolejna wypłata świadczenia zaplanowana jest na kwiecień 2022 roku. 

Ile wyniesie trzynasta emerytura w przyszłym roku? Wbrew nazwie “trzynastka” nie jest dodatkiem przyznawanym w wysokości regularnie otrzymywanego świadczenia, a w kwocie najniższej emerytury (obecnie 1250,88 zł brutto) pomniejszonej o składkę zdrowotną.

Z prognoz Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego, które przedstawia “Super Express” wynika, że trzynasta emerytura w kwocie brutto powinna wynieść w 2022 roku 1313,42 zł.  

Ile seniorzy dostaną na rękę? Ekspert zwraca uwagę, że w tym wypadku obliczenia są problematyczne, gdyż wciąż mamy do czynienia z kilkoma niewiadomymi, ale wstępnie można prognozować, że będzie to 1085,14 zł.  Jeśli przewidywania eksperta sprawdzą się, wówczas emeryci dostaną 60 zł więcej niż w tym roku. 

Co poza trzynastą emeryturą?

Nim jednak seniorzy dostaną trzynasta emeryturę, część z nich otrzyma czternastą emeryturę. Zostanie ona wypłacona pod koniec tego roku, po raz pierwszy i ostatni co potwierdził w niedawnym komentarzu dla Biznes Info resort rodziny i polityki

- Wypłata czternastej emerytury jest świadczeniem jednorazowym. Zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. jako kolejne obok trzynastej emerytury dodatkowe świadczenie - poinformowało kilka tygodni temu naszą redakcję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W odróżnieniu od trzynastej emerytury “czternastkę” w pełnej kwocie otrzymają jedynie seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. W przypadku pozostałych będzie stosowana reguła “złotówka za złotówkę”. Na dodatek nie będą mogły liczyć osoby z emeryturą na poziomie 41250 zł brutto.

Czternastej emerytury w 2022 roku nie będzie, wejść w życie mają natomiast rozwiązania przewidziane w tzw. Nowym Ładzie. Wśród nich emerytura bez podatku do 2500 zł brutto. W praktyce oznaczać to będzie, że seniorzy otrzymujący świadczenia do kwoty 2080 zł netto nie będą płacili podatku od tego dochodu. Osoby z najniższa emeryturą jak podaje “Super Express” zyskają miesięcznie ok. 70 zł. 

W przyszłym roku nastąpi również tradycyjna waloryzacja rent i emerytur. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2019. Dokumenty - odpis skroconego aktu urodzenia.

Moja woda z terminem do 10 czerwca. Możesz dostać aż 5 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >