BiznesINFO.pl
Trzynastki, czternastki, emerytury

Obraz Holger Schué z Pixabay

Trzynaste i czternaste emerytury będą wyższe. Znamy dokładne kwoty

30 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Minimalna emerytura w 2021 roku pójdzie w górę. Oznacza to nie tylko podwyższenie najniższego świadczenia, ale również dodatków jakie dostają emerycie, czyli trzynastych i czternastych emerytur. Na jakie pieniądze mogą liczyć seniorzy w nowym roku?

Minimalna emerytura w 2021 roku wzrośnie. Pociągnie to za sobą podwyżkę świadczeń dodatkowych – 13. i 14. emerytur. To jednak nie wszystko, bo w marcu szykuje się waloryzacja. Wszyscy emeryci dostaną więcej. O ile? Ujawniamy konkretne kwoty.

Waloryzacja, trzynastka i czternastka

Trzynaste i czternaste emerytury mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury. A ta od nowego roku znowu wzrośnie. O ile? Początkowo mówiono o kwocie nawet 100 złotych brutto, teraz – jak wskazuje Fakt – będzie to 50 zł brutto, czyli około 40 zł "na rękę". Oznacza to, że minimalne świadczenie emerytalne w 2021 roku wyniesie około 1020 zł po odjęciu wszystkich zaliczek na podatek dochodowy oraz składki zdrowotne. W związku z podniesieniem kwoty emerytury minimalnej spodziewać należy się, że trzynaste i czternaste emerytury również wyniosą ok. 1020 zł. Kto dostanie pieniądze?

Trzynastki będą wypłacane w kwietniu 2021 roku. Mają one przysługiwać wszystkim emerytom, którzy na dzień 31 marca 2021 roku będą posiadać prawa do otrzymywania renty lub emerytury z ZUS-u lub KRUS-u. Wypłata 13. emerytur będzie taka sama dla wszystkich. Rządzący zdecydowali się przyznać dodatkowe świadczenie bez uwzględniania progu dochodowego emeryta lub rencisty. O trzynastkę nie trzeba w żaden sposób wnioskować, będzie ona przelewana na konta emerytów "z automatu" razem z kwietniową "zwykłą" emeryturą.

Inaczej ma się sprawa z czternastkami. Świadczenie w postaci 14. emerytur jest przewidziane na grudzień 2021 i styczeń 2022. Nie wszyscy jednak otrzymają dodatkowe świadczenie, nie będzie ono również jednakowe dla wszystkich, którzy zostaną nim objęci. Czternastka w pełnej kwocie, czyli najniższej emerytury, przypomnijmy – ok. 1020 zł "na rękę", będzie przysługiwała jedynie osobom pobierającym niewysokie świadczenia. Rząd wskazuje, że pełna czternastka powędruje do tych, których świadczenie nie przekracza 2400 zł brutto, czyli ok. 2000 zł "na rękę". Co z pozostałymi osobami?

Osoby nieco lepiej sytuowane, pobierające emerytury i renty wyższe niż 2400 zł brutto również mogą liczyć na wypłatę czternastek. Nie będzie to jednak pełna kwota. W przypadku tego świadczenia obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że każda złotówka pobieranej emerytury ponad limit 2400 zł brutto będzie powodowała obniżenie wypłaty czternastki o 1 zł. Oznacza to, że maksymalna emerytura, która upoważnia do wzięcia 14. emerytury to 3649 zł brutto, ale wówczas wypłata czternastki będzie wynosiła zaledwie... złotówkę.

Tagi:

emeryturyEmerytura Plusemeryciemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >