BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/Alexas-Fotos

Truskawki nie muszą kosztować 20 zł za kilogram. Jest legalny sposób, możesz zapłacić 4 razy mniej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Truskawki na wagę złota

Każdej wiosny klienci wspominają o podwyżkach cen świeżych warzyw. W tym roku cena truskawek zszokowała wszystkich. Początkowo za kilogram truskawek mogliśmy zapłacić nawet 25 zł. Z każdym tygodniem cena malała, ale obecnie wynosi ok. 15 zł/kg. Rolnicy mówią, że wszystkiemu winna niska temperatura w maju, ale także pandemia COVID-19. Przez wybuch pandemii wirusa wiele krajów zdecydowało się zamknąć swoje granice przez, co brakuje rąk do pracy przy zbiorach.

Bazarowi sprzedawcy nie muszą narzucać wysokiej marży, ponieważ ich ceny nie są o wiele wyższe niż te w hurtowniach. Redakcja wp.pl zajrzała na podwarszawską giełdę "Bronisze", na której sprzedawcy mogą zaopatrzyć się w towar. W tym roku cena truskawek waha się tam od 9 do 13 zł/kg. W porównaniu z majem zeszłego roku jest to o kilka złotych więcej. Jak wynika z danych podanych portalowi wp.pl, pod koniec maja ubiegłego roku cena za 1 kg truskawek wynosiła od 6 do 8zł/kg.

Truskawki możesz zebrać samemu

Istnieje tańszy sposób na zakup truskawek. Wielu plantatorów udostępnia swoje plony dla chętnych, którzy chcą sami zebrać truskawki. Wtedy zazwyczaj cena wynosi 5 zł/kg. Tzw. inicjatywa zbierz to sam jest korzystna dla obu stron - my zyskujemy truskawki taniej, natomiast plantator nie martwi się o swoje zbiory i nadal na nich zarabia. 

Pomysłodawca portalu myzbieramy.pl, Mirosław Biedroń w wywiadzie dla wp.pl powiedział, że samozbiory wspierają nie tylko polską produkcję i rolnictwo, ale także promują sprzedaż bezpośrednią u rolnika z pola. Biedroń pokreślił, że samozbiory skracają również łańcuch dostaw.

Przez narzucone wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa, plantatorzy upominają chętnych o tym, aby pamiętali o dezynfekcji rąk, rękawiczkach i zachowaniu odpowiednich odstępów. Wraz z luzowaniem obostrzeń liczba chętnych na samozbiory wciąż rośnie. Mirosław Biedroń mówi, że zainteresowanie jest po obu stronach, a wysokie ceny truskawek na rynku działają na wszystkich motywująco.

Tagi:

WiosnaPolskaOwoce

Podobne artykuły

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Handel

Wielka loteria Biedronki. Po spełnieniu określonych warunków można otrzymać prezent-niespodziankę
Czytaj więcej >

Handel

Kaufland szuka pracowników. Sieć planuje zatrudnić nawet 300 osób
Czytaj więcej >

Handel

Rosyjskie ogórki w polskich warzywniakach. Niedługo może być jeszcze więcej warzyw z Rosji
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]