Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Truskawki nie muszą kosztować 20 zł za kilogram. Jest legalny sposób, możesz zapłacić 4 razy mniej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 05.06.2020 02:00

Truskawki nie muszą kosztować 20 zł za kilogram. Jest legalny sposób, możesz zapłacić 4 razy mniej

Cena truskawek w tym roku jest wyjątkowo wysoka. Można zaoszczędzić zbierając je samemu.
https://pixabay.com/Alexas-Fotos

Truskawki na wagę złota

Każdej wiosny klienci wspominają o podwyżkach cen świeżych warzyw. W tym roku cena truskawek zszokowała wszystkich. Początkowo za kilogram truskawek mogliśmy zapłacić nawet 25 zł. Z każdym tygodniem cena malała, ale obecnie wynosi ok. 15 zł/kg. Rolnicy mówią, że wszystkiemu winna niska temperatura w maju, ale także pandemia COVID-19. Przez wybuch pandemii wirusa wiele krajów zdecydowało się zamknąć swoje granice przez, co brakuje rąk do pracy przy zbiorach.

Bazarowi sprzedawcy nie muszą narzucać wysokiej marży, ponieważ ich ceny nie są o wiele wyższe niż te w hurtowniach. Redakcja wp.pl zajrzała na podwarszawską giełdę "Bronisze", na której sprzedawcy mogą zaopatrzyć się w towar. W tym roku cena truskawek waha się tam od 9 do 13 zł/kg. W porównaniu z majem zeszłego roku jest to o kilka złotych więcej. Jak wynika z danych podanych portalowi wp.pl, pod koniec maja ubiegłego roku cena za 1 kg truskawek wynosiła od 6 do 8zł/kg.

Truskawki możesz zebrać samemu

Istnieje tańszy sposób na zakup truskawek. Wielu plantatorów udostępnia swoje plony dla chętnych, którzy chcą sami zebrać truskawki. Wtedy zazwyczaj cena wynosi 5 zł/kg. Tzw. inicjatywa zbierz to sam jest korzystna dla obu stron - my zyskujemy truskawki taniej, natomiast plantator nie martwi się o swoje zbiory i nadal na nich zarabia. 

Pomysłodawca portalu myzbieramy.pl, Mirosław Biedroń w wywiadzie dla wp.pl powiedział, że samozbiory wspierają nie tylko polską produkcję i rolnictwo, ale także promują sprzedaż bezpośrednią u rolnika z pola. Biedroń pokreślił, że samozbiory skracają również łańcuch dostaw.

Przez narzucone wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa, plantatorzy upominają chętnych o tym, aby pamiętali o dezynfekcji rąk, rękawiczkach i zachowaniu odpowiednich odstępów. Wraz z luzowaniem obostrzeń liczba chętnych na samozbiory wciąż rośnie. Mirosław Biedroń mówi, że zainteresowanie jest po obu stronach, a wysokie ceny truskawek na rynku działają na wszystkich motywująco.