Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

elektrownia turow 05
29.11.2021 01:00 Rzecznik generalny TSUE ogłosi opinię ws. kopalni Turów dopiero w przyszłym roku

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona dopiero za kilka miesięcy, w 2022 roku. Informację przekazał w poniedziałek Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE. – Rzecznik generalny Priit Pikamae przedłoży opinię w sprawie dotyczącej kopalni Turów 3 lutego 2022 r. – poinformował w poniedziałek 29 listopada na Twitterze Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE TSUE informuje, że opinia rzecznika generalnego dotycząca dalszego wydobywania węgla w kopalni Turów zostanie podana 3 lutego 2022 r. Najczęściej stanowi ona wstęp do wyroku ostatecznego. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

Stomil-Poznań może upaść
24.11.2021 01:00 Nadchodzi koniec pewnej ery. Stomil-Poznań może niedługo przejść do historii

Zakład Stomil-Poznań działa niemal sto lat. Jednak w ostatnim czasie zaczęły się nad nim zbierać czarne chmury. Jak podaje portal money.pl fabryce grozi upadłość. Taką niedaleką przyszłość wróżą jej związkowcy (NSZZ "Solidarność" Stomil-Poznań S.A., NSZZ Pracowników Stomil-Poznań S.A., ZZSO Stomil-Poznań S.A.).Stomil-Poznań SA to zakład oponiarski zlokalizowany w Poznaniu, o najdłuższej tradycji w Polsce, został założony w 1928. Poznańska spółka akcyjna należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Był on jednym z pierwszych większych przedsiębiorstw II Rzeczpospolitej. Od początku działalność firmy była związana z wytwarzaniem gumy i opon, na początku produkowano głównie mniejsze – rowerowe, samochodowe i motocyklowe. Z czasem firma zajęła się oponami o znacznie większych gabarytach.

pexels-kateryna-babaieva-2760241
22.11.2021 01:00 Opel kończy produkcję samochodów osobowych w Gliwicach. Na dniach z taśmy zjedzie ostatni egzemplarz

W fabryce samochodów osobowych Opla w Gliwicach wyprodukowano 500-tysięczny egzemplarz modelu Astra piątej generacji. A już pod koniec roku ta fabryka zostanie zamknięta – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Gliwicka fabryka Opla zakończy działalność po 23 latach. Pierwsze samochody osobowe Opla wyprodukowano w Gliwicach w ostatnim dniu sierpnia 1998 r., w gliwickiej fabryce powstało ponad 2,75 mln aut. – Jubileuszowa, granatowa Astra z silnikiem 1.2 turbo i sześciostopniową skrzynią biegów trafi do klienta w Niemczech – poinformowała w komunikacie prasowym Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa spółki Opel Manufacturing Poland, do której należy fabryka aut w Gliwicach. Jak informuje poinformowała „Gazetę Wyborczą” Agnieszka Brania, najbliższy tydzień będzie stał pod znakiem stopniowego wygaszania produkcji tak, aby ostatnie auto opuściło fabrykę 30 listopada.

pilne swiat (1)
16.11.2021 01:00 Czechy odrzucają kolejną polską propozycję ws. Turowa odrzucona

Czesi otrzymali od Polski nową propozycję rozwiązania sporu o kopalnię Turów, jednak jest ona nie do przyjęcia – poinformowało we wtorek czeskie ministerstwo środowiska. Optymistyczne zapewnienia, że konflikt niebawem się zakończy, nie spełniły się, a licznik kar dla Polski za niewdrożenie środków tymczasowych wciąż bije.W poniedziałek (15.11) polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o zaproszeniu Czechów do pilnego wznowienia rozmów w Warszawie w sprawie kopalni Turów. Szefowa MKiŚ przekazała w poniedziałek na Twitterze, że ministerstwo przesłało do kierowanego przez Richarda Brabeca czeskiego ministerstwa środowiska propozycję w sprawie spornego zapisu artykułu w negocjowanej umowie dotyczącej Turowa. Czeski resort środowiska przekazał we wtorek (16.11), że projekt jest nie do przyjęcia. Ministerstwo naszych sąsiadów poinformowało, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek dalsze kroki, będzie musiało przedyskutować propozycję z nowym rządem, który powstaje po wyborach parlamentarnych w Czechach.– Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, otrzymany wniosek będzie musiał być omówiony po stronie czeskiej z przedstawicielami partii tworzących nowy rząd, a dopiero wtedy Republika Czeska będzie mogła podjąć dalsze kroki – poinformowała Petra Roubiczkova, rzeczniczka ministerstwa środowiska Czech.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
16.11.2021 01:00 Osiągnięto porozumienie ws. budżetu UE na 2022 rok. Ministerstwo Finansów podało szczegóły

15 listopada zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim (PE) w sprawie budżetu UE na rok 2022. Osiągnięto porozumienie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Według Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów przyjęty budżet zapewni zachowanie właściwej równowagi pomiędzy realizacją bieżących programów, a zapewnieniem środków na nowe wyzwania, m.in. dzięki dostępnym instrumentom elastyczności.

EN 01501074 0889
14.11.2021 01:00 Niemieckie media: Unia Europejska powinna uznać prawo Polski do ochrony swoich granic

Zdaniem publicysty „Die Welt” Unia Europejska powinna uznać prawo Polski do ochrony swoich granic na wschodzie, a tym samym też prawo do budowy muru. Przemawiają za tym m.in. doświadczenia historyczne Polaków.Sytuacja na granicy między Polską a Białorusią stale się zaostrza. Migranci, zwabieni do UE i chcący ubiegać się o status uchodźcy, tkwią na granicy Polski z Białorusią. Gra Łukaszenki o władzę przynosi im cierpienie, a polityczna gra trwa w najlepsze.Kto w obliczu kryzysu uchodźczego na Białorusi mówi tylko o człowieczeństwie, ten zbytnio upraszcza problem. Polska ma przekonujące powody do zabezpieczenia swojego terytorium – pisze publicysta „Die Welt” Thomas Schmid. – Każdy, kto tylko mówi o człowieczeństwie w obliczu uchodźców na Białorusi, upraszcza problem. Po pierwsze, ochrona granicy jest zapisana w prawie UE. Po drugie, Polska ma bardzo dobry powód do zabezpieczenia własnego terytorium – podkreślił Thomas Schmid, publicysta „Die Welt”W strefie przygranicznej między Białorusią a Polską rozgrywa się właśnie katastrofa humanitarna. Tysiące uchodźców chce przedostać się przez Polskę na Zachód, jednak 15 tys. polskich żołnierzy nie pozwala im na to – czytamy w sobotnim wydaniu „Die Welt”.

pilne swiat (1)
12.11.2021 01:00 Unia chce przekazać 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią

W budżecie Unii Europejskiej na 2022 rok znalazła się propozycja KE dotycząca przeznaczenia 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią. Wynika z informacji uzyskanych przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.W unijnym budżecie na rok 2022 miałoby się znaleźć 25 mln euro na ochronę granicy. Jednak pieniądze nie mogłyby być wykorzystane na budowę muru, czy innej bariery, ale na systemy nadzoru i sprzętu, kamery termowizyjne, czy drony – informuje "PR24". Na piątek zaplanowano negocjacje w sprawie unijnego budżetu. W rozmowach wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

elektrownia turow 02
08.11.2021 01:00 Kolejne rozmowy w sprawie Turowa. Dziś mogą zapaść ważne decyzje

Dziś ma się rozstrzygnąć, czy w sprawie kopalni Turów dogadamy się z Czechami sami, czy w sporze będzie musiał nam pomóc Trybunał Europejski. W piątek (5.11) Polska i Czechy wróciły do zerwanych niemal miesiąc temu negocjacji. Minister klimatu Anna Moskwa zapewniła, że oba kraje są „w dobrym dialogu”, a do ustalenia pozostały szczegóły. Nowa minister środowiska w rozmowie z "DGP" powiedziała o propozycji porozumienia zaproponowanej przez rząd w Pradze.– Poprzednie rozmowy odbywały się w klimacie wyborów w Czechach. To nie sprzyjało dialogowi, więc zostały przerwane. Ostatnie dni dają szansę na porozumienie – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.Zdaniem Moskwy, rządowi Czech opłaca porozumieć się z Polską, bo inaczej pieniądze będą płynęły do kasy Unii Europejskiej w postaci kar, a nie do ich kieszeni.

EN 01393747 0004
07.11.2021 01:00 Od poniedziałku znaczne zmiany w dowodach osobistych. Szykuj odcisk palca

Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu nowych dokumentów, jak i procedury ich uzyskiwania. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia - bez odcisków i podpisu - można wnioskować przez internet już od niedzieli (7.11).Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców i podpis posiadacza. W niedzielę, 7 listopada mają zostać wdrożone rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych.

targowisko (4)
07.11.2021 01:00 Coraz więcej Polaków ogranicza jedzenie mięsa

W Polsce jest już milion wegetarian i wegan, a dwa razy więcej przygotowuje się na ten krok. Coraz więcej Polaków ogranicza lub zupełnie rezygnuje ze spożycia mięsa. Obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "podobnie jak reszta Europy, Polacy w coraz większej liczbie ograniczają lub zupełnie rezygnują ze spożycia mięsa". Nawyki żywieniowe mocno się zmieniły. Młodzi Polacy odstawili częściowo lub zupełnie mięso. Idzie za tym fakt, że sprzedaż produktów mięsnych spada.

pexels-ingo-joseph-109629
07.11.2021 01:00 Niemcy lubią co polskie bardziej niż Polacy. Za Odrą jest pełno naszych towarów

Polskie produkty cieszą się uznaniem naszych sąsiadów. Na półkach niemieckich sklepów z łatwością można znaleźć rodzime artykuły. Jak sprawdził Business Insider produkty z Polski są coraz bardziej popularne.Wchodząc do sklepu w Niemczech nie będziemy mieli problemu z zakupem polskiego piwa, słodyczy czy tradycyjnych dań. Widok barszczu, flaczkó oraz smalcu na sklepowych półkach u naszych sąsiadów nikogo nie powinien już dziwić.W Niemczech mieszka wielu naszych rodaków i w popularnych miejscowościach, w których żyją Polacy zazwyczaj można znaleźć polskie produkty. Jednak dziennikarz Business Insider odwiedził dzielnicę Bad Godesberg w zachodnioniemieckim Bonn, gdzie mieszkańcami są głównie zamożni Niemcy. I ku jego zdziwieniu sklepowe półki wręcz uginały się od polskich artykułów.

pilne swiat (1)
05.11.2021 01:00 50 mln euro za zakończenie sporu o Turów. Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki

RMF FM, dotarło do projektu ugody w sprawie kopalni Turów, Polska może przekazać Czechom 50 mln euro na ochronę środowiska. W zamian za to Praga ma wycofać skargę, złożoną w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych doniesień nowa ministra klimatu Anna Moskwa może przywieźć w piątek (05.11) ugodę. Trwający od miesięcy spór o kopalnię Turów z naszymi południowymi sąsiadami, może się zakończyć już niebawem. To ostatni moment, by jeszcze przed pierwszą rozprawą w Trybunale Sprawiedliwości UE zawrzeć chociażby wstępne porozumienie.Jak podali dziennikarze RMF FM Obie strony uzgodniły już warunki finansowe Polska przeleje 15 milionów euro na konto czeskiego rządu i 35 milionów euro na konto przygranicznego samorządu libereckiego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na ochronę środowiska. Dodatkowo Polska ma się zobowiązać, że samowolnie nie poszerzy kopalni w stronę czeskiej granicy.

mapa polska (1)
05.11.2021 01:00 MSWiA zdradza, jak będzie wygladała bariera graniczna

Na polskiej granicy powstanie "symbol determinacji" w ograniczaniu nielegalnej migracji z kierunku białoruskiego – podkreślił podczas czwartkowej konferencji minister Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Podczas czwartkowej konferencji przedstawiono szczegóły budowy i konstrukcji 180-kilometrowej zapory.

pexels-ingo-joseph-109629
05.11.2021 01:00 Polski ambasador w Berlinie odchodzi z placówki.

Jak podaje Deutsche Welle szykuje się zmiana na stanowisku ambasadora RP w Niemczech. Od stycznia Andrzej Przyłębski przestanie być ambasadorem w Berlinie. Informację potwierdziła rzecznik prasowa ambasady RP Magdalena Szuber-Zasacka.Informację o planowanej zmianie na stanowisku szefa jednej z kluczowych polskich placówek zagranicznych potwierdziły w piątek, 5 listopada, w rozmowie z Deutsche Welle źródła dyplomatyczne w Berlinie. Nie wiadomo jednak, kto zastąpi Andrzeja Przyłębskiego. DW poinformowało, że zmiana w polskiej ambasadzie jest związana z objęciem władzy przez nowy rząd w Niemczech. Na czele koalicji socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP ma stanąć jako kanclerz Olaf Scholz. W piątek ambasador był poza Berlinem i – jak poinformowano DW – chciałby się jeszcze kilka dni wstrzymać z oficjalną wypowiedzią na temat swojego odejścia.

biznesinfo-2
05.11.2021 01:00 Brak porozumienia w sprawie Turowa. Konflikt nie został zażegnany

Piątkowe rozmowy w Pradze w sprawie kopalni Turów nie przyniosły porozumienia. Polska i Czechy wciąż nie wypracowały rozwiązania w sprawie konfliktu o działanie kopalni. Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jeszcze dziś szefowa resortu klimatu Anna Moskwa mówiła o dużej szansie na porozumienie w sprawie Turowa. Niestety nie udało się, a kolejne rozmowy odbędą się w poniedziałek (8.11). Martin Puta, hejtman kraju libereckiego podkreślił, że dobrą wiadomością jest to, że obie strony znowu rozmawiają. – Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie Turowa potrzebny czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat – powiedziała w piątek szefowa resortu klimatu Anna Moskwa. W piątek (05.11) w Pradze wznowiono polsko-czeskie negocjacje w sprawie kopalni Turów. Była to 18. runda rozmów z udziałem obu stron. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa jeszcze przed wznowieniem negocjacji mówiła, że do wynegocjowania zostały dwa punkty, z których jeden miał dotyczyć okresu obowiązywania umowy. Nie udało się jednak dogadać w tej sprawie.Resort klimatu w opublikowanym w piątek (05.11) komunikacie poinformował, że "od początku na pierwszym miejscu polski rząd stawiał zabezpieczenie interesu lokalnych społeczności". – Oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, stanowi najlepszy dowód na dobrą wolę polskiej strony. Chroni ona i zabezpiecza bieżące oraz przyszłe interesy mieszkańców polskich i czeskich regionów przygranicznych, w tym Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami KWB Turów – przekazało MKiŚ.

Cmentarz-groby-grób-biznesinfo
29.10.2021 02:00 Za grób trzeba płacić co 20 lat. Inaczej można go stracić

Groby bliskich osób pozwalają im rodzinom i przyjaciołom zachować pamięć po zmarłych. Osoby opiekujące się grobem powinny pamiętać o regularnym wnoszeniu opłaty za grób. Jeśli o tym zapomną, po 20 latach mogą się bardzo zdziwić.Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 1 stycznia 1959, po upływie 20 lat od ostatniego pochówku, jeśli opłata nie zostanie uiszczona, grób ziemny może zostać zlikwidowany, a miejsce grzebalne wykorzystane ponownie, pod nowy pochówek.Jak podaje portal prawo.pl od takiej decyzji można się odwołać do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to zależy od zarządu cmentarza.Jak mówi ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, grób może być użyty do ponownego chowania, jeśli po upływie 20 lat od zawarcia przez zarząd cmentarza umowy cywilnoprawnej z dysponentem grobu, nie zostanie dokonana kolejna opłata. Użytkownik grobu może wtedy zgłosić zastrzeżenie przeciw pochowaniu w nim innych osób. Zastrzeżenie wraz z uiszczeniem opłaty przewidzianej za pochowanie zwłok powoduje, że grób nadal będzie w jego użytkowaniu. Zastrzeżenie ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione.

Angela Merkel wstawia się za Polską
28.10.2021 02:00 Merkel przeciwna stanowczym krokom Komisji Europejskiej wobec Polski

Jak podaje portal Politico kanclerz Angela Merkel nie zgadza się z unijnymi przywódcami, którzy domagają się zdecydowanej reakcji wobec polskiego rządu. Zdaniem Merkel Komisja Europejska powinna postąpić łagodniej wobec Warszawy. "Merkel chce rozwiązania tego problemu. Nie chce zostawiać podzielonej Unii. Tu chodzi o jej spuściznę" - mówi jedno ze źródeł. Jak pisze portal, jej postawa już teraz wywołuje niezadowolenie wśród zwolenników bardziej zdecydowanych działań wobec Polski, z Holandią na czele.Politico zwraca uwagę, że zeszłotygodniowy szczyt europejskich przywódców pokazał, jakim problemem stał się w Europie spór o praworządność w Polsce. Zdaniem autora artykułu Mujtaby Rahmana kryzys przekłada się na stosunki pomiędzy państwami Europy Zachodniej - z kanclerz Angelą Merkel gotową bronić swojego pomysłu na rozwiązanie impasu, krajami domagającymi się bardziej radykalnych działań wobec Polski i "słabą szefową Komisji Europejskiej pośrodku". Portal podkreślił, że polska sprawa "jest tak kontrowersyjna", że ostatecznie ​w debacie ​"wzięły udział wszystkie państwa członkowskie". Rahman zauważa przy tym, że wcześniejsze wystąpienie Morawieckiego w Parlamencie Europejskim "było szczególnie szokujące dla wielu krajów członkowskich".– Przemawiał do UE tak, jakby była bytem zewnętrznym, jak ktoś, kto nie jest mentalnie wewnątrz Unii – powiedział cytowany przez Politico jeden z wysokich rangą urzędników. – Polska groźba brzmi: dajcie nam pieniądze bez warunków, abyśmy mogli w spokoju budować autokrację w UE, albo zniszczymy waszą unię – dodaje.Wielu unijnych przywódców wyraźnie naciskało na Komisję, aby wstrzymała unijne fundusze do czasu wprowadzenia reform sądowniczych w Polsce, o których w zeszłym tygodniu mówiła w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Ursula von der Leyen.Portal Politico twierdzi, że "wypowiedzi Merkel już negatywnie wpłynęły na Polskę i Węgry", a rezultatem jej uspokajającego podejścia "będzie oczywiście większy sprzeciw". Unijni urzędnicy ostrzegają, że jej waga i wpływ na debatę nie powinny być pomijane".

EN 01498567 0017
25.10.2021 02:00 Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Prezydent Andrzej Duda postanowił wyremontować swoje rezydencje, zapominając chyba o trwającej pandemii i coraz wyższych cenach dosłownie wszystkiego. Ośrodki na Półwyspie Helskim i w Wiśle znalazły się na czołowych miejscach listy inwestycji w ramach wielkiego przetargu remontowego.Prezydent Andrzej Duda postanowił wymienić umeblowanie w rezydencji w Juracie. Jak napisał "Fakt", na meble "do siedzenia" do salonu i sypialni kancelaria wydała 16 tys. zł, a za usługi dodatkowy 1 tys. zł. Generalny remont, który czeka ośrodek, może kosztować nawet 4,6 mln zł, a na wszystkie prezydenckie "domy wyjazdowe" nawet 25 mln zł. Polski producent mebli ujawnił, że zaopatrzył w meble prezydencką rezydencję na Helu. „Nasza ostatnia realizacja – która dała nam ogromną przyjemność i radość. Możliwość wykonania autorskich mebli dla tak szczególnego miejsca napawa nas dumą” – czytamy na stronie facebookowej firmy Zabłyszcz. Chodzi o dwa szezlongi z poduszkami, dwie ławeczki pikowane, kilka tapicerowanych krzeseł do jadalni i podwójne łózko do sypialni. Kancelaria Prezydenta milczy na temat oficjalnych remontów. Cytowani przez "Fakt", podali jedynie, że wymieniono i przebudowano przepompownię ścieków za 46,1 tys. zł. To jednak nie koniec. Z dokumentacji przedstawionej w zamówieniach Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta wynika, że letnie i zimowe rezydencje prezydenta przejdą gruntowną odnowę, która może kosztować nawet 25 mln zł. Specyfikacja warunków zamówienia jest o tyle szeroka, że zawiera od robót: budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych po urządzanie, a więc meble, instalacja AGD, itd.

dzieci-park-spacer-jesień-biznesinfo
22.10.2021 02:00 Skrajne ubóstwo w Polsce wzrosło. Według rządu to przejściowe

Skala skrajnego ubóstwa rośnie. Najnowsze dane mówią o prawie 400 tys. Polakach, którym brakuje środków do życia. Według minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg „problem jest przejściowy”. W poniedziałek Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) opublikował raport na temat biedy w Polsce. Wynika z niego, że w 2020 r. zasięg ubóstwa skrajnego zwiększył się z 4,2 do 5,2 proc., a liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o około 378 tys. – z 1,6 mln w 2019 do 2 mln w 2020 r.Minister rodziny i polityki społecznej komentując najnowszy raport EAPN Polska, podkreśliła, że mimo tych danych ubóstwo skrajne wciąż utrzymuje się na dużo niższym poziomie niż w 2015 r. – Owszem, w ujęciu statystycznym w 2020 r. ubóstwo skrajne wzrosło względem roku poprzedniego z 4,2 proc. do 5,2 proc., ale wciąż utrzymuje się na poziomie niższym niż jeszcze w 2018 r., kiedy wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym wynosił 5,4 proc. i dużo niższym niż w 2015 r., kiedy wynosił 6,5 proc. – wskazała szefowa Marlena Maląg. Dodała, że w ocenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wzrost ten ma charakter przejściowy i związany jest z pandemią koronawirusa.– Mówiąc wprost, gospodarstwa domowe w okresie pandemii wydawały mniej, ponieważ część sklepów, restauracji czy punktów usługowych była zamknięta. Warto także zaznaczyć, że gospodarstwa ubogie to w dużej mierze gospodarstwa emerytów, rencistów i rodzin o niższych kompetencjach cyfrowych, co jest warunkiem koniecznym do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży towarów i usług - mówiła Marlena Maląg.

pilne swiat (1)
21.10.2021 02:00 Angela Merkel zaapelowała w Brukseli o polubowne rozwiązanie sporu z Polską

W sporze UE z Polską o praworządność kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do polubownego rozwiązania – pisze agencja dpa. UE musi "znaleźć sposoby na powrót do siebie" - powiedziała Merkel po przyjeździe na szczyt UE w Brukseli. Przekazała w czwartek PAP.Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki stwierdził po przyjeździe na szczyt, że Polska "nie ugnie się pod presją szantażu". Komisja Europejska od miesięcy wstrzymuje wypłatę pieniędzy z funduszu pomocowego w wysokości 36 mld euro, które Polska miała nadzieję otrzymać – pisze agencja dpa.– Unia musi "znaleźć sposoby na powrót do siebie" – stwierdziła Merkel. – Ponieważ kaskada sporów prawnych przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie jest jeszcze rozwiązaniem problemu, jak żyć zgodnie z praworządnością – podkreśliła kanclerz.Będzie to prawdopodobnie ostatni szczyt Merkel jako kanclerza. Kiedy prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier wręczy jej we wtorek akt odwołania, będzie ona pełnić swoją funkcję tylko na zasadzie wykonawczej, do czasu powołania nowego rządu. Według dyplomatów na szczycie zaplanowano ceremonię pożegnalną poinformowało dpa.

naczelny sąd administracyjny-NSA-warszawa-iberion
20.10.2021 02:00 Sędziowie zapowiadają, że zignorują wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sędziowie zapowiedzieli, że zignorują wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – Wojciech Hermeliński sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku: Niezawiśli sędziowie nie mogą się zmuszać do orzekania z sędziami, co do których niezawisłości mają wątpliwości. Jak informuje rp.pl, Lista sędziów, którzy nie chcą orzekać z nominatami "nowej KRS" liczy ponad 250 nazwisk.– Wydłuża się lista sędziów, którzy twierdzą, że nominaci nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w tym osoby zasiadające w Sądzie Najwyższym, nie są sądem ustanowionym ustawą i nie spełniają warunków niezależności. Nie będą zatem z nimi orzekać. Co więcej, ich wyroki mogą być uznane za niebyłe. Na postawienie takiej tezy, ich zdaniem, pozwala decyzja unijnego Trybunału, który odwoływał się do art. 19 traktatu o UE. Problem w tym, że 7 października Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją – podaje „Rzeczpospolita”. Sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego powiedział w rozmowie z gazetą, że „nie zmienił zdania” po wyroku TK i będzie orzekał jak przed nim. – Jeśli tylko wyjdę na salę po wyroku Trybunału z 7 października, będę orzekał tak samo (…) W mojej ocenie, z uwagi na wskazane już w orzeczeniu o sygnaturze I KZ 29/21 naruszenia konstytucji, których efektem było dokooptowanie do składu Trybunału Konstytucyjnego osób na zajęte już miejsca, sędziowskie orzeczenie TK z 7 października nie ma charakteru wyroku TK – podkreślił.Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, problem w tym, że przez ignorowanie przez sędziów wyroku TK mogą ucierpieć obywatele. Bo wyroki zapadłe w ich sprawach będą mogły kiedyś zostać unieważnione.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
19.10.2021 02:00 Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE. Zarzuca naszym sąsiadom naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa. Ziobro zapowiedział, że skieruje do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE.– Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej opartej na art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który daje każdemu państwu prawo do wytyczenia pozwu wobec innego państwa Unii Europejskiej, jeżeli są ku temu istotne podstawy traktatowe – zapowiedział Zbigniew Ziobro na poniedziałkowej konferencji prasowej (18 października). Zwrócił uwagę, że w przypadku Niemiec udział Bundestagu (izby niższej niemieckiego parlamentu) w wyborze władz Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższej instancji sądownictwa karnego i cywilnego w Niemczech) jest „całkowity, dużo dalej idący niż w Polsce”. – Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz (sądowniczych w Polsce - PAP) nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

pilne swiat (1)
19.10.2021 02:00 Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym, ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca – przekazał w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Gazu może zabraknąć w wielu europejskich magazynach.Ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłania surowca. Aby to zrobić gazociąg musi jednak poczekać na certyfikację niemieckiego regulatora. – Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu – czytamy w oświadczeniu. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia "jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu.

Unia może wstrzymać środki dla Polski
18.10.2021 02:00 Miliardy dla Polski zawieszone. Rząd musi wykonać wyrok TSUE

Unia nie odblokuje pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, jeśli rząd nie wykona wyroku TSUE. Takie głosy płyną z Brukseli przed unijnym szczytem - podaje „Rzeczpospolita”. Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Jak podaje „Rzeczpospolita”, pozostanie zawieszony, ponieważ Bruksela nie zamierza wypłacać pieniędzy, jeśli Polska nie przeprowadzi stosownych reform. A gdyby nie niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, to pieniądze z KPO prawdopodobnie już trafiłyby do Polski.Polska jako jeden z niewielu krajów wciąż nie może korzystać z pieniędzy na odbudowę gospodarki po pandemii. Na środki czekają jeszcze Węgry, Szwecja oraz Bułgaria, a Holandia nie wysłała swojej propozycji do Brukseli.

EN 01497512 0010
15.10.2021 02:00 Prezydent powołał Radę ds. Młodzieży. "Tu nie ma jedynie słusznych poglądów"

Andrzej Duda powołał w czwartek (14.10) Radę ds. Młodzieży. – Najbardziej ogólnym celem rady będzie to, aby tworzyć i dyskutować w naszym kraju o tym, jak stworzyć młodym ludziom warunki do jak najlepszego rozwoju – podkreślił prezydent.Uroczystość powołania Rady odbyła się w czwartek (14.10) w południe w Pałacu Prezydenckim. Następnie rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Rady, poświęcone ustaleniu harmonogramu jej prac oraz dyskusji "Młodzi wobec wyzwań przyszłości". Przewodniczącym rady został doradca prezydenta Łukasz Rzepecki. – Okres pandemii koronawirusa i problemy, które w związku z nią się pojawiły w szkołach, rodzinach, różnych środowiskach uzmysłowił mi to, jak bardzo trudna jest sytuacja młodzieży w dzisiejszych czasach, a z drugiej strony, jak bardzo potrzebne są mądre rozwiązania, które będą rozwiązaniami celowymi, nie narzucanymi na siłę – podkreślił Andrzej Duda podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Młodzieży.

biznesinfo-1
15.10.2021 02:00 Czeska kopalnia powodem braku wody w wielu polskich miejscowościach

Jänschwalde to czeska kopalnia węgla brunatnego znajdująca się po niemieckiej stronie, powoduje ona straty w Polsce. Sąsiadujące z nią gminy Gubin i Brody są narażone na obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie. Podaje portal money.plKopalnia Jänschwalde powoduje szkody i obniża poziom wód gruntowych, przez co samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie. Niestety kopalnia nie poczuwa się jednak do odpowiedzialności i nie chce dołożyć polskim gminom do corocznych wydatków za powodowane po polskiej stronie straty i nie chce dołożyć granicznym gminom do corocznych wydatków. – Gdyby udało się skierować sprawę do sądu, moglibyśmy odegrać się za Turów – powiedział portalowi money.pl jeden z samorządowców.Gubin oraz Brody próbowały dochodzić swoich praw i uzyskać od właściciela pobliskiej kopalni dopłatę do kosztów uzdatniania (rocznie ok. 100 tys. złotych). Pieniędzy jak na razie nie dostały. Gminy musiałyby zbudować wodociąg, aby zaopatrzyć w wodę mieszkańców przygranicznych miejscowości.

buildings-1207824 1920
12.10.2021 02:00 Czesi są winni Polsce prawie 400 hektarów ziemi. Nadal nie oddali

We wtorkowym (12.10) wydaniu „Nasz Dziennik" przypomina o tym, że Czesi odwlekają wywiązanie się z długu granicznego pozostałego po korekcie granic 63 lata temu. To efekt nieuregulowanych rozliczeń terytorialnych z czasów PRL. „Nasz Dziennik" podkreśla, że Polska nie otrzymała do tej pory należnej jej ziemi – 368,44 ha. Od kilkunastu lat pojawiają się informacje, że ma zostać sfinalizowana umowa o przekazaniu gruntów przez Czechy, ale jak dotychczas to nie nastąpiło – mimo prowadzonych od lat 90. prac wspólnej komisji granicznej polsko-czeskiej.

Opłata reprofgraficzna to zdaniem ministerstwa nie jest podatek
04.08.2021 02:00 Opłata reprograficzna to nie podatek. Tak tłumaczy resort kultury

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest opłata reprograficznaIle wyniesie "podatek od smartfona"?Jak Bosak wypowiadał się o wprowadzeniu nowej daniny