Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.
Aby zapewnić nam ochronę przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych osobowych m.in. w celach zaciągania zobowiązań finansowych, wprowadzona została możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Wprowadza on daleko idące ograniczenia w tym, jak można posługiwać się PESEL-em i stanowi skuteczną ochronę po tym, jak skradziony zostanie nasz dowód osobisty lub numer zostanie skradziony po wycieku danych w Sieci. Ma to jednak swoje konsekwencje, bo ograniczenia dotyczą także właścicieli PESEL-u. Ministerstwo cyfryzacji właśnie podzieliło się nowymi informacjami, które potwierdzają, że wprowadzenie mechanizmu zastrzeżenia było strzałem w dziesiątkę.
Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepisy ustawy o Trybunale Stanu, które dotyczą odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP, są niezgodne z Konstytucją RP. To zamyka na razie dyskusję dotyczącą tego, czy prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu.
W Polsce obserwuje się coraz większy problem z Odnawialnymi Źródłami Energii. Nie dotyczy on jednak samych OZE, a faktu, że coraz więcej wniosków o przyłączenie ich do sieci energetycznej spotyka się z odmową. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki dotychczas odrzucono już przyłączenia o łącznej mocy większej, niż obecnie zainstalowana.
Odcinkowe pomiary prędkości to rozwiązanie o znacznie większym pozytywnym wpływie na bezpieczeństwo na polskich drogach od fotoradarów poprzedzonych często w dodatku oznakowaniem. Dzięki OPP możliwe jest trwałe kształtowanie postaw kierowców, a nie tylko zmuszanie ich do zwolnienia na odcinku kilkuset metrów, a następnie powrotu do jazdy z prędkością powyżej obowiązujących przepisów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że w Polsce system wdrożony zostanie w dziesiątkach nowych miejsc. GITD przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych opublikowało raport dotyczący rynku urządzeń grzewczych w Polsce w minionym roku. Zawiera on szereg dobrych wiadomości wskazujących, że część problemów, które swoje korzenie miały jeszcze w pandemii, zostało rozwiązanych. Z drugiej strony wciąż rynek podlega wielu czynnikom, które sprawiają, że SPIUG ocenia sytuację jako trudną. Dostrzegalnych jest wiele zmian, także w zachowaniach konsumenckich. Modernizacje z wykorzystaniem pomp ciepła były w minionym roku mniej popularne niż wcześniej. Ich popularność spadła na rzecz wzrostu innym źródłem ciepła.
Trzy osoby, które w czerwcu 2021 roku włamały się do skrzynki mailowej ówczesnego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, usłyszały zarzuty. Wiadomości z prywatnej poczty Michała Dworczyka trafiły wówczas do internetu, a sam nieostrożny polityk doczekał się mnóstwa dowcipów na swój temat.
W czwartek 15 sierpnia odbędzie się wydarzenie, które będzie prawdziwa okazja dla miłośników ciężkich maszyn, zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych. Ulicami stolicy przejedzie najnowocześniejszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Do specjalnego pokazu szykują się również piloci myśliwców, a to oznacza, że będzie głośno.
Fala zwolnień w branży IT nie zatrzymuje się i można już oszacować, że w tym roku masowych redukcji jest jeszcze więcej niż w minionym, który według wielu był pod tym względem rekordowy. W ostatnim czasie największe w swojej historii zwolnienia ogłosił Intel, co jest kolejnym argumentem dla tych, którzy wieszczą korporacji rychły koniec jej aktualnej struktury. Teraz wiemy już, że producent procesorów nie jest jedyną spółką o ugruntowanej przez dekady pozycji i rozbudowanym portfolio, która pożegna znaczną część pracowników. Nieoficjalnie wiadomo, że tym razem zwolnienia nie ominą także polskich oddziałów.
”Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki” – napisał 10 sierpnia w mediach społecznościowych szef Google Sundar Pichai. Susan Wojcicki od dwóch lat toczyła walkę z rakiem. Zmarła w wieku 56 lat. Śmierć Susan, to niejedyna tragedia, jaka w ostatnim czasie dotknęła jej rodzinę.
Jeszcze niedawno stawiano go za przykład, jako zakład, który przeszedł wzorcową rewitalizację. Po tym, jak mający początki w XVI wieku browar wznowił działalność i rozszerzył paletę produkowanych napojów, teraz ogłasza upadłość.
Od 1 listopada 2024 roku w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące opłat za przejazdy autostradami, drogami ekspresowymi oraz wybranymi odcinkami dróg krajowych. Zmiany te są efektem wprowadzenia systemu e-TOLL, który obejmie zarówno nowe, jak i niedawno oddane do użytku odcinki dróg. Co się zmieni z perspektywy kierowców?
Wakacje powoli zmierzają ku końcowi, a już od września dojdzie do ważnych zmian na polskiej kolei. Zmian z korzyścią dla podróżujących, którzy nie tylko będą mieli do dyspozycji więcej pociągów, ale też skrócą się czasy ich przejazdów. W niektórych relacjach dojdzie nawet do pobicia rekordów. Polska kolej przyśpiesza, także w łączeniu miast, które dotychczas były słabiej skomunikowane. Wciąż jednak infrastruktura rozwijana jest w taki sposób, że konieczne są podróże przez Warszawę, co nie zawsze jest optymalne.
Spółka Mentzen S.A. (XDD) debiutowała na warszawskiej giełdzie od 2 lipca br. Jest ona kontrolowana przez Sławomira Mentzena, posła Konfederacji, który uwagę wyborców zwrócił aktywnością w mediach społecznościowych i cyklem spotkań “Piwo z Mentzenem”. Swoich klientów pozyskał ofertą optymalizacji podatkowych w ramach IP Box, adresowaną do pracowników branży IT. Krótko po debiucie wartość akcji spółki szybko wzrosła, a akcjonariusze mieli prawo otwierać szampany. Niedługo potem sytuacja jednak diametralnie się zmieniła, a teraz Mentzen zaliczył wpadkę, którą mógł naruszyć prawo.
Agencja Wywiadu powołana jako cywilny wywiad zagraniczny siłą rzeczy pozostaje w cieniu innych służb, jednak utrzymuje aktywność w mediach społecznościowych. Kształtuje tam swój pozytywny wizerunek, edukuje o historii polskiego wywiadu oraz publikuje treści kierowane do osób, które rozważają pracę w wywiadzie. W ostatnim czasie pojawiły się tam także treści edukujące obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na zwiększenie ochrony ich prywatności. Dzisiejsza porada świadczy jednak o czymś, co jest plamą na wizerunku każdego wywiadu - AW dysponuje informacjami, które są dalece nieaktualne.
Janusz Palikot, mimo ogromnych długów i wyroków za łamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, pozostaje popularny w mediach społecznościowych, gdzie publikuje filmy, na których głównie pije wódkę. Pod każdym z nich pojawiają się liczne krytyczne komentarze, nawołujące go do spłaty wierzytelności i przypominające co najmniej nieetyczne praktyki mające na celu przyciągniecie inwestorów do swoich przedsięwzięć. Do długiej listy długów były polityk musi doliczyć kolejne - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta właśnie wydał decyzję w sprawie kampanii pożyczkowej “Skarbiec Palikota”.
Przed laty wiele międzynarodowych koncernów inwestowało swoje środki w produkcję w Polsce. Dziś wiele z nich przenosi produkcję do Rumunii. Oferuje im się tam łatwiejszy, bardziej przejrzysty system podatkowy oraz, a może przede wszystkim, niższe koszty pracy. Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie koncerny przenoszą produkcję z Polski.● Dlaczego wybierają właśnie Rumunię.● Co stanie się z pracownikami zamykanych zakładów.
Popularna platforma do internetowych zakupów ogłosiła ważne zmiany w regulaminie. Wejdą w życie jeszcze w sierpniu i trwale wpłyną na korzystanie z OLX. Wielu kupujących zainteresuje przede wszystkim jedna nowość. Na jej wprowadzenie czekali od lat.
Ceny wynajmu w miastach akademickich sprawiają, że wykształcenie wyższe przestaje być dostępne dla każdego, w konsekwencji w utrzymaniu pomocne mogą być świadczenia wypłacane studentom. Część z nich nie jest dostępna dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę, ale z innych można skorzystać w zależności od potrzeb. Warto się starać, bo świadczenia łączą się i ich łączna wysokość może sięgnąć ponad 3,5. tys. zł.
Od ponad roku w Polsce funkcjonuje powszechny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomimo wprowadzenia bezpłatnych szczepień, liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, pozostaje niezadowalająca. Jak dotąd, z programu skorzystało zaledwie 20% uprawnionych. W obliczu tego wyzwania Ministerstwo Zdrowia planuje szereg zmian mających na celu poprawę efektywności programu oraz zwiększenie jego dostępności i popularności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega Polaków przez oszustami próbującymi omamić ludzi obietnicą tańszej energii. W mediach społecznościowych pojawiają się oferty, które przekonują, że uiszczając opłatę, można zagwarantować sobie niższe rachunki za prąd i gaz. Tymczasem przyjmowane są już wnioski o bon energetyczny, który jest faktyczną pomocą finansową od państwa. Z tego tekstu dowiesz się:● W jaki sposób działają oszuści,● Jakie kroki podejmie rząd w sprawie oszustów,● Jak naprawdę można zapłacić mniejsze rachunki za energię,● W jaki sposób złożyć wniosek o bon energetyczny● Do kiedy można wnioskować o bon energetyczny.
Zakończyła się jedna z najbardziej skomplikowanych procedur restrukturyzacji w sektorze bankowym w całej Unii Europejskiej. Jest to pokłosie decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji niesławnego Getin Noble Bank, którego upadłość wymusiła utworzenie instytucji pomostowej. Procedura, mimo że obarczona ryzykiem destabilizacji sektora finansowego, zakończyła się sukcesem, nie był wymagany zastrzyk finansowy od państwa, a efektem jest przejęcie całości akcji przez Promontoria Holding 418 B.V.
Każdy kolejny miesiąc 2024 r. był najcieplejszy w historii pomiarów. Nie sposób jako przyczyny wskazywać wyłącznie zjawiska El Nino, bo to w podobnej intensywności miało miejsce i w latach 70. XX wieku i przed ćwierćwieczem, a mimo to właśnie teraz doświadczamy najwyższych długotrwałych średnich temperatur. Kryzys klimatyczny nie jest prognozą czy zapowiedzią, lecz sprawą bieżącą, której skutki można obserwować także w Polsce. Przykładem jest susza, która w ocenie hydrologów będzie tylko coraz większym wyzwaniem.
Masowe zwolnienia zapowiedziane przez technologicznego giganta mają pomóc zaoszczędzić w sumie 10 miliardów dolarów w samym 2025 roku. Cięcie kosztów na taką skalę oznacza jednak, że z pracą pożegna się tyle osób, ile dla przykładu mieszka w Ciechocinku lub Władysławowie i to według tych optymistycznych prognoz. Na sytuację w Intelu bardzo wyraźnie zareagowała już giełda. Z tego tekstu dowiesz się:● Co się dzieje z Intelem,● Ile osób straci pracę,● Co przynosi największe straty,● Jak Intel zamierza walczyć z kryzysem,● Jak na sytuację firmy zareagowała Wall Street.
Państwo będzie dopłacać Polakom do rowerów elektrycznych. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. W ramach programu ”Mój rower elektryczny” na zakup jednośladu będzie można otrzymać nawet 5 tys. złotych. Na jeszcze więcej będzie można liczyć kupując rowery cargo oraz wózki. Kiedy program zacznie działać i co trzeba będzie zrobić, by dostać pieniądze?Z tego tekstu dowiesz się: ● Jakie będą dofinansowania do zakupu rowerów,● Kiedy ruszą zapisy,● Kto za to zapłaci,● O co chodzi w programie ”Mój rower elektryczny”.
Kwestia wprowadzenia opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych stała się jednym z kluczowych tematów dyskusji wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W kontekście nadchodzącej rewizji planu polski rząd staje przed wyzwaniem wdrożenia polityki ekologicznej oraz dostosowaniem się do wymogów Unii Europejskiej. Czy unijne przepisy wejdą w życie?
W odpowiedzi na niesłabnące prowokacje organizowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki, Polska podejmuje zdecydowane kroki. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział rozpoczęcie przez Wojski Polskie operacji ”Bezpieczne Podlasie”. Zmiany, które zajdą na naszej wschodniej granicy mają być odczuwalne już wkrótce.Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie działania podejmie Wojsko Polskie na wschodniej granicy,● Dlaczego ogłoszono operację wojskową,● Kto i dlaczego będzie pilnował bezpieczeństwa polskiej granicy,● Ilu żołnierzy będzie stacjonowało przy granicy z Białorusią.
Nadchodzący miesiąc przyniesie ze sobą rekordowo wysokie temperatury. Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości - w sierpniu warunki pogodowe nie będą łaskawe. Będzie nie tylko gorąco, ale także sucho. Kiedy upały ustąpią? Przedstawiamy szczegóły.