Firma informatyczna z Rzeszowa – Asseco – zamierza uruchomić usługę tzw. e-doręczenia. Nasz rodzimy gigant technologiczny miałby ją zaoferować zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Wejście spółki na nowy rynek może stanowić poważną konkurencję dla państwowego operatora – donosi „Rzeczpospolita”.
Już w ten weekend przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 następuje z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca.
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) SA poinformowała kilka dni temu o fali rezygnacji z zakupu węgla z kopalni KWK Budryk. W związku z tym zaapelowała do klientów, którzy posiadają numerki od 1800 wzwyż i w dalszym ciągu chcą zakupić surowiec, by ci zgłosili się w celu ustalenia przyspieszonego terminu odbioru węgla.
Kierowca w Gdańsku zatrzymał samochód, aby udzielić pomocy pieszemu. Dwa miesiące później otrzymał mandat, ponieważ nie opłacił miejsca parkingowego. O sprawie pisze “Dziennik Bałtycki”.
Artur Soboń przekonywał, że Polska ma oferuje konkurencyjne regulacje podatkowe. W 2021 roku z kraju wyemigrowało 12 tys. osób.
W ciągu ostatnich kilku dni, z powodu wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Warszawa stała się ogniskiem uwagi dyplomatycznej. Prasa europejska, a także analitycy z innych regionów świata analizują poczynania USA oraz starają się rozszyfrować geopolityczną strategię supermocarstwa.
Zdaniem niemieckiego dziennika "Tagesspiegel" od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rola Polski oraz krajów Europy wschodniej na świecie jest coraz istotniejsza. Ogromny wpływ na taką sytuację ma zapewne fakt, że interesy Polski oraz USA w tym regionie świata są zbieżne.
Mimo wielu zawirowań na świecie oraz w kraju, Polska gospodarka odnotowała w 2022 roku wysoki wzrost. Nawet wojna tuż za naszą granicą nie spowodowała - jak wielu analityków przewidywało - recesji. PKB wzrósł o 4,9%.
Niemiecki producent samochodów Mercedes-Benz Group AG planuje inwestycję w wysokości 1,3 miliarda euro na rozbudowę swojej polskiej fabryki w Jaworze.Firma ogłosiła tę informację podczas grudniowej konferencji prasowej, w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Podpisano memorandum między firmą a polskim rządem. W fabryce będą produkowane samochody dostawcze(elektryczne). Dzięki rozbudowie istniejącej już fabryki ma powstać aż 1000 nowych miejsc pracy. – Widzimy wyraźnie, jak wielkie firmy technologiczne zmieniają swój paradygmat operacyjny. Dziś świat mierzy się z wyzwaniami po pandemii, z wojną na Ukrainie i z wyzwaniami technologicznymi – mówił obecny na konferencji premier Mateusz Morawiecki. „Tak znakomite firmy, które zaufały Polsce kilka lat temu, jak Mercedes-Benz, to jednoznaczny wyznacznik tego, jak rozwijamy naszą produkcję, przemysł w Polsce i jak staramy się dla inwestorów polskich i zagranicznych, na równych zasadach, tworzyć jak najlepsze warunki produkcji” – dodał premier.To pierwsza fabryka Mercedesa produkująca elektryczne samochody dostawcze. Obecnie w zakładzie pracuje ponad 1500 osób, w którym produkuje się silniki benzynowe i diesla oraz baterie elektryczne.
Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP pod względem PKB na głowę, Polskę oraz Francję nie dzieli wcale tak duża przepaść, jak wielu się wydaje.Uważa on, że pod względem standardu życia ( PKB na głowę) nasz kraj będzie na tym poziomie co Francja już w 2030 roku, czyli za siedem lat.Różnica między Polską, a naszymi sąsiadami z południa Europy – Włochami czy Hiszpanią , jest jeszcze mniejsza i ”pościg” za nimi, powinien zakończyć się znacznie szybciej.
Niedawno został opublikowany ranking Europejskiego Centrum Badań Ekonomicznych. Nasz kraj zajmuje w nim lepszą pozycję niż Niemcy, jeżeli chodzi o konkurencyjność firm rodzinnych.
Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że pod względem PKB na głowę, Polskę oraz kraje takie jak Hiszpania czy Włochy dzieli już niewielka różnica. Polska powinna je dogonić w najbliższych kilku latach.
Niemiecki „Welt” pozytywnie ocenił Polskę, wskazując, że staje się ona nową potęgą militarną Europy. Dziennik wysunął również geopolityczne tezy, które przestaną obowiązywać w 2023 roku. Wśród nich mowa jest o Rosji postrzeganej jako supermocarstwo, przywódczej roli rządzących Niemiec i Francji oraz upadku Zachodu — informuje Business Insider.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa, że Polacy odetchną już niedługo, bo wiosną przyszłego roku. Jej zdaniem podwyżki stóp procentowych zaczynają przynosić efekty.- Teraz prognozy dotyczące inflacji mówią o tym, że owszem, początek roku to jest jeszcze podwyższona inflacja, być może nieco wyższa niż w grudniu, bo styczeń też jest takim miesiącem, gdzie chociażby ceny administracyjne zmieniają się jak co roku, więc to może mieć oczywiście wpływ na poziom inflacji, ale wiosna, marzec, kolejne wiosenne miesiące, wydaje się, że już powinny przynieść spadek inflacji. Wiosna powinna już przynieść oddech – mówiła minister podczas rozmowy z PAP.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski.- Hannibal ante portas. Rosja zagraża dziś naszej wolności. Wojna ekonomiczna z Europą, wojna hybrydowa i informacyjna, (put)inflacja, cena energii – to wielkie wyzwania współczesności, przekazuje na swoim koncie na facebooku premier.
Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali nową i ciekawą, a nawet rewolucyjną technologię. Filtr, który nakładany jest na szyby, nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.
Praktycznie wszystkie kraje na świecie się rozwijają. Nie ma kraju, który stoi w miejscu. Nawet w ogarniętej wojną Ukrainie, poza relatywnie niewielkim regionem w którym toczą się walki, trwa rozwój.
W ostatnim czasie w sieci krążyły informacje o tym, że nasi piłkarze za wyjście z grupy mieli dostać gigantyczną premię od rządu. Okazuje się jednak, że do tego nie dojdzie.Różne źródła, w tym serwis sportowy WP donosiły, że premier Morawiecki podczas nieoficjalnej rozmowy obiecał naszej reprezentacji dziesiątki milionów złotych. Konkretnie miało to być nie mniej niż 30 mln zł premii za wyjście z grupy podczas MŚ 2022 w Katarze.Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do tych informacji oraz ich nie potwierdził. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inne cele.„Chcemy wesprzeć polską piłkę nożną w taki sposób, żeby powstał specjalny fundusz, który będzie zajmował się szkoleniem, rozwojem dzieci, które grają w piłkę nożną, budową infrastruktury dodatkowej, nowymi technologiami w sporcie czy kwestiami reprezentacji Polski. To są środki finansowe, które będą przeznaczona na te cele" – przekazał Müller podczas konferencji prasowej.Dodał, że z samego budżetu państwa to będzie kwota wyższa niż te 30 mln zł.
Francja to niezaprzeczalna futbolowa potęga. W ostatnim oficjalnym rankingu FIFA została sklasyfikowana na drugim miejscu wśród europejskich reprezentacji. Podobną pozycję, numeru 2 w strefie euro, zajmuje tamtejsza gospodarka.
Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prognozuje, że w Polsce może wystąpić niedobór węgla. Problemy z dostępnością tego surowca miałyby nastąpić pod koniec sezonu grzewczego. Inne kraje takie jak Francja, Szwecja czy Finlandia również mogą mieć kłopoty z zaopatrzeniem w energię. To skutek częstych awarii reaktorów atomowych – donosi Deutsche Welle.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej Katar 2022 to gigantyczna impreza, z ogromnym budżetem przeznaczonym na organizację, jak i wynagrodzenia dla piłkarzy. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że zarobki będą astronomicznie wysokie.Mimo przegranego w słabym stylu meczu z Argentyną, Polska nie odpadła z mistrzostw. Gramy dalej.Nasza reprezentacja dostała się do 1/8 finału MŚ. Udało się to naszej drużynie pierwszy raz od wielu dekad. Wpływ miał na to oczywiście wynik pierwszych dwóch spotkań, ale również wczorajszy mecz Arabia Saudyjska – Meksyk, który Meksyk wygrał 2:1.
Sto lat temu w Europie funkcjonowało powiedzenie: zamożny jak Argentyna. Państwo z Ameryki Południowej należało wówczas do 10 najbogatszych na świecie i przyciągało emigrantów zarobkowych ze Starego Kontynentu. Dziś jednak z dawnej potęgi zostało niewiele.Gdyby kondycja gospodarek miała rozstrzygać, która z narodowych drużyn w środowy wieczór okaże się lepsza na mundialu w Katarze, bezdyskusyjnie wygrałaby Polska.Na pierwszy rzut oka, odwołując się wyłącznie do tempa wzrostu gospodarczego, można by pomyśleć, że oba kraje są w podobnej formie. W tym roku dynamika PKB zarówno Polski, jak i Argentyny, nieznacznie przekroczy 4 proc. Takie uproszczenie fałszowałoby jednak rzeczywistość.
Zaledwie kilka tygodni po wybraniu amerykańskiej firmy Westinghouse jako wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, pojawiły się duże nieporozumienia.
Polska ma w końcu firmę, która zajmuje relatywnie wysokie miejsce na liście największych firm na świecie. PKN Orlen awansował z 256 na 113 pozycję.Nastąpiło to po połączeniu PKN Orlen z Grupą Kapitałową PGNiG.Pod względem przychodów, polska spółka zajmuje obecnie 113 miejsce na liście największych firm na świecie. Przed połączeniem polskich gigantów, PKN Orlen zajmował daleką 256 pozycję. Spółka jest największą polską spółką pod względem kapitalizacji.Jest ona również największa pod względem liczby pracowników i przychodów.- Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.Zdaniem prezesa stwarza to potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależności energetyczną Europy Środkowej.PKN Orlen jest największą firmą energetyczno-paliwową w Europie Środkowej.Połączyliśmy się z @GK_PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) November 2, 2022 Łączymy siły z @GK_PGNiG. Razem na drodze do zrównoważonej transformacji! pic.twitter.com/uTtActbfke— ORLEN (@PKN_ORLEN) November 2, 2022
- Wydaje się, że do marca inflacja będzie rosła, od marca będzie szybko spadała - mówi Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.Prezes PFR uważa, że do marca inflacja będzie rosła, od marca będzie szybko spadała. Jego zdaniem pierwotny impuls inflacyjny już wygasł, mamy efekty drugiej rundy. Borys mówi, że nie wie, jak one jeszcze długo potrwają. Dodaje, że działania fiskalne powinny być ograniczone w czasie.„Dlatego na przykład o tarczy inflacyjnej co kwartał jest decyzja. Polska ma olbrzymi potencjał konsolidacji finansów publicznych w 2024 roku, po wycofaniu wszystkich dodatków węglowych, tarcz inflacyjnych, tych wszystkich elementów wspierających inflację – twierdzi Paweł Borys na spotkaniu Banking and Insurance Forum 2022.
Młody mieszkaniec Wejherowa do serca wziął sobie słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że aby nie zamarznąć, Polacy powinni palić w piecach wszystkim.
Polacy stworzyli zaawansowaną, futurystyczną technologię produkcji ekranów OLED. Może ona zrewolucjonizować wiele branż. Jest mnóstwo sposobów na jaki może ona zostać wykorzystana. Ograniczeniem jest wyłącznie ludzka wyobraźnia.Polacy dokonali tego kolejny raz. Z sukcesem opracowali kolejny, ciekawy, innowacyjny produkt. Piszę kolejny, gdyż każdy kto uważnie śledzi branżę polskich startupów i generalnie dokonania polskich naukowców oraz inżynierów wie, że tego rodzaju osiągnięcia mają miejsce niemal każdego tygodnia, czasami(w najlepszych tygodniach) nawet codziennie.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy każdego roku opracowuje listę największych gospodarek na świecie. Jak radzi sobie Polska w 2022 roku?Wynik Polski może być dla wielu zaskoczeniem, ale Polska radzi sobie całkiem nieźle. PKB PPPPolska jest 20 największą gospodarką świata, według parytetu siły nabywczej, tzw. PPP(Purchasing Power Parity). Indeks ten bierze pod uwagę różnice cen w poszczególnych krajach.W kraju takim jak np. USA, zwykłe męskie strzyżenie, jak podają różne źródła kosztuje od $30 do $60. Uśrednijmy więc cenę do $40.W Polsce cena za tego typu usługę oscyluje w granicach 30zł(proste strzyżenie, bez kombinacji). Jako, że za dolara możemy teraz kupić 5 zł, cena za strzyżenie(męskie) w Polsce w dolarach wyniesie $6.Została wykonana taka sama praca(przez fryzjera), w PKB USA, każde z milionów strzyżeń jakie mają miejsce w ciągu roku liczone jest jako $40, w Polsce tylko $6.Ta samo zasada dotyczy wszystkich innych cen usług i nie tylko. Indeks PPP(Purchasing Power Parity) wyrównuje te ceny, biorąc pod uwagę właśnie te spore różnice w cenach w różnych krajach.Wszystkie kraje na tej liście, które mają gospodarki większe od Polski, posiadają znacznie większą populację. Wyjątkiem jest Kanada i Australia. Kanada dzięki polityce imigracyjnej posiada większą liczbę pracowników budujących ich gospodarkę niż Polska. Populacja Kanady w 2022 roku jest już większa niż Polski.Z kolei różnica między Polską, a Australią jest minimalna. Można tutaj mówić o błędzie statystycznym. W 2022 lub 2023 roku Polska gospodarka powinna wyprzedzić wielkością gospodarkę Australii.Innymi słowy, wszystkie państwa nad nami są znacznie większe, za to wiele krajów, które ma znacznie większą populację(i tym samym większą liczbę osób pracujących) np. Wietnam(populacja - 104 miliony), Pakistan(230milionów), Egipt(108 milionów), Nigeria(218 milionów) nadal wytwarza w ciągu roku mniej bogactwa niż Polska.Kraj wielkości Polski, z populacją zaledwie 38 milionów(jest to populacja jednego chińskiego miasta lub Tokio), która w dodatku się szybko kurczy, uzyskuje wynik wysoko ponad „nasza ligę”, tzn. państw z populacją poniżej 40 milionów.Podsumowując - nie, nie jest to wychwalanie pracy rządu x czy y. Prawda jest taka, że Polska oscyluje wokół tej 20 pozycji od dawna. Nie jest to wynik ostatnich 10 czy 15 lat. Nie jest tak, że Polska w 2000 roku była na 50 miejscu i teraz wskoczyła do 20stki.Wynik Polski to przede wszystkim wynik ciężkiej pracy Polaków, osób pracujących i płacących podatki. To wynik twojej ciężkiej pracy. Twierdzenie w 2022 roku, że Polska jest biednym krajem, nie jest prawidłowe i nie odzwierciedla tego co podają dane. Polska nie jest Norwegią, ale 85% ludności świata żyje w znacznie gorszych warunkach. Populacja naszej planety w tym roku przekroczy 8 miliardów.Polska już za kilka lat powinna mieć gospodarkę tej wielkości co obecnie Kanada. Jeżeli wiec ktoś będzie twierdził np. w 2025 roku, że Polska jest biedna, będzie to tak samo dziwne jak twierdzenie, że Kanada w 2022r. jest biedna.A jeżeli ktoś w 2022 twierdzi, że Polska jest biedna, powinien wiedzieć, że gospodarka Kanady była wielkości polskiej gospodarki z 2022, w 2015.Kanada 2015=Polska 2022Czy ktokolwiek na świecie, łącznie z nami Polakami, uważał Kanadę 2015 za biedny kraj? Polacy żyją teraz na takim poziomie, jeżeli weźmiemy pod uwagę różnice w cenach.