Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Emerytury

Emerytury

Seniorka, portfel
04.03.2024 12:55 Efekt uboczny waloryzacji. Tyle zabiorą polskim seniorom

Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Kilka dni temu pierwsze osoby otrzymały wypłatę podwyższonych emerytur. Okazuje się jednak, że część środków z świadczeń seniorów pobierze skarbówka i NFZ. 

Seniorzy
01.03.2024 14:02 Nie tylko podwyżka emerytur. Od 1 marca zmiany dla wielu Polaków

Seniorzy co roku z niecierpliwością czekają na waloryzację emerytur i rent, która odbywa się zawsze w marcu. W górę poszły nie tylko świadczenia emerytalno-rentowe, ale także rozmaite dodatki wypłacane. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany, które czekają Polaków tym miesiącu.

Seniorzy
29.02.2024 12:46 13. emerytura nie dla każdego. Te osoby nie dostaną pieniędzy

Seniorzy z niecierpliwością czekają na wypłatę trzynastej emerytury, która już wkrótce zasili ich budżet domowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mieli powody do radości, bo dodatkowe pieniądze nie należą się każdemu. Kto nie dostanie trzynastki?

seniorzy, emeryci
26.02.2024 16:20 Równy wiek emerytalny? Ministerstwo nie pozostawia wątpliwości

Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Obniżony? A może wyrównany? Ostatnie miesiące budziły coraz więcej pytań w tym zakresie. Znamy już jednak stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Odpowiedź resortu nie pozostawia wątpliwości.

pieniądze
24.02.2024 21:15 Znamy terminy wypłaty wyższych świadczeń. Emeryci już czekają

Tegoroczna waloryzacja emerytur rozpocznie się za niecały tydzień. Już dziś wiemy jednak, kiedy ZUS wypłaci świadczenia w zwiększonej wysokości. Wiemy też, o ile wzrosną emerytury i ile wyniesie 13. emerytura. Zakład wyjaśnił, co z wnioskiem o zwiększenie świadczenia.

Seniorzy, pieniądze
24.02.2024 14:03 Podwyżki emerytur dla seniorów. ZUS ujawnił terminy wypłat

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci seniorom podwyższone świadczenia. Poziom tegorocznej waloryzacji został ujawniony już jakiś czas temu, a teraz ZUS poinformował, kiedy dokładnie emeryci będą mogli liczyć na wyższe przelewy.

Seniorka
23.02.2024 15:03 Rewolucyjny pomysł ws. emerytur. Polacy na tym zyskają?

W Polsce coraz więcej seniorów otrzymuje groszowe emerytury, które często nie wystarczają im na zapewnienie podstawowych potrzeb. Jak podaje portal money.pl, pojawił się rewolucyjny pomysł, który miałby ten problem rozwiązać. Czy byłoby to dobre rozwiązanie?

List z ZUS-u, kalkulator, okulary
21.02.2024 12:03 Waloryzacja obejmie nie tylko emerytury. Te dodatki pójdą w górę

Już w marcu seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podwyżka obejmie także rozmaite dodatki, takie jak chociażby dodatek pielęgnacyjny. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze
19.02.2024 22:57 Nie będzie emerytur stażowych? Była prezes ZUS ujawnia

Oczekiwana od dawna reforma emerytur stażowych jednak nie będzie miała miejsca? Po zapowiedziach poprzedniej władzy, nowy rząd postanowił ruszyć sprawę do przodu. Była prezes ZUS ujawnia jednak, że zmiany prawne wygenerują potężne problemy w systemie emerytalnym.

emeryci
18.02.2024 13:22 "Nie" dla emerytur stażowych. Ostrzeżenie Biura Analiz Sejmowych

Coraz więcej mówi się ostatnio o możliwości wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Nie oznacza to jednak wcale, że rzeczywiście do tego dojdzie. Biuro Analiz Sejmowych ostrzega, że takie rozwiązanie zwiększyłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego. Z projektu Lewicy nici?

pieniądze
15.02.2024 10:22 Ile wyniesie waloryzacja? Emerytura wyższa nawet o 192 zł

Marcowa waloryzacja emerytur już za dwa tygodnie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji. Wiemy też, ile dokładnie wyniesie świadczenie, a także 13. emerytura. Waloryzacja będzie niższa niż w zeszłym roku?

ręce, emeryci
14.02.2024 14:19 ”To już przesądzone”. Z drugiej waloryzacji nici?

Seniorzy z niecierpliwością czekają na kolejne wieści odnośnie drugiej waloryzacji. Przepisy zostaną zaktualizowane, by umożliwić przeprowadzenie dwóch waloryzacji emerytur w jednym roku. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że choć dojdzie do zmiany przepisów, nie dojdzie do podwyżek.

Pieniądze z ZUS
05.02.2024 09:11 Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje

Rok 2024 rysuje się w dość kolorowych barwach dla emerytów pod względem finansowym. W życie może wejść druga waloryzacja emerytur w roku; w budżecie przewidziano również środki na wprowadzenie “babciowego”. Standardowo pojawią się również 13. i 14. emerytura.

Pieniądze
03.02.2024 17:29 Nigdy nie był na L4 i przepracował 62 lata. Teraz pobiera gigantyczną emeryturę

Przy doniesieniach dotyczących wysokości emerytur większość osób zastanawia się, czy ktoś w Polsce w ogóle otrzymuje świadczenia w kwotach wyższych od podawanych. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że można mieć emeryturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych - a wszystko dzięki jednemu trikowi.

Banknoty
03.02.2024 16:35 Seniorzy muszą uważać, ZUS może obniżyć ich emerytury. Już od marca ważne zmiany

Nadchodzące miesiące mogą okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu seniorów. Zmianie ulegną bowiem istotne limity, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. W skrajnych przypadkach ZUS może nawet podjąć bardzo niekorzystną dla emeryta decyzję.

Pieniądze
01.02.2024 22:25 Budżet podpisany. Znamy ostateczną waloryzację rent i emerytur. Takie świadczenia dostaną seniorzy

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej na 2024 rok, potwierdziła się również ostateczna kwota zaplanowanej na wiosnę waloryzacji. Zaskoczenia nie ma - i chociaż emeryci dostaną nieco mniej niż rok temu, to i tak mają się z czego cieszyć.

Pieniądze w portfelu
31.01.2024 15:13 Seniorzy nie będą zadowoleni. Padła propozycja zmniejszenia ważnego świadczenia

Obowiązujące od ponad 50 lat jedno ze świadczeń emerytalnych ma przejść zmiany. Według propozycji wiceministra rodziny Sebastiana Gajewskiego, ma ono zostać w końcu uregulowane. Zmiany mają jednak objąć również kwotę świadczenia - i tu dobrych wieści już nie ma.

Seniorzy w parku
31.01.2024 09:02 Taki sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce? Ważna zapowiedź z ministerstwa

Trwające od dłuższego czasu dyskusje o reformie wieku emerytalnego po raz kolejny zostały podgrzane przez wypowiedź minister ds. równości, Katarzyny Kotuli. Jej kolejna wypowiedź w tym temacie wyraźnie wskazuje, że kierunek rządu w tym kontekście jest mocno jednoznaczny.

emeryci
29.01.2024 17:48 "Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej

Zbliżająca się pierwsza w tym roku waloryzacja emerytur to moment, na który z pewnością czekają wszyscy seniorzy. Podwyżka ma jednak drugą stronę medalu. Dla niektórych emerytów może to oznaczać, że zostaną objęci podatkiem dochodowym. Dla zdecydowanej większości będzie to kompletna nowość, ponieważ nigdy nie byli objęci tym podatkiem. 

Banknoty
27.01.2024 23:09 Dla kogo wcześniejsza emerytura? Grono się zwiększyło

Wiek poniżej progu emerytalnego nie oznacza, że dana osoba nie może liczyć na emeryturę. Niektórzy mogą bowiem otrzymać świadczenie wcześniej od innych. Co więcej - w ostatnim czasie grono to uległo powiększeniu.

emeryci
27.01.2024 10:13 Kolejne zmiany emeryturach. Jakie niespodzianki czekają emerytów w lutym?

Na wypłaty w lutym warto zwrócić uwagę z aż dwóch powodów. Zaskoczenie mogą wzbudzić terminy wypłat. To również ostatni raz, kiedy świadczenie zostanie wypłacone przed waloryzacją. Od marca emerytury będą wyższe. 

biskupi, zdjęcie ilustracyjne
24.01.2024 13:54 Katolicy w Polsce będą płacić nowy "podatek"? NIebywałe informacje ws. emerytur księży

Z Funduszu Kościelnego finansowane są emerytury duchownych, którzy nie pracowali na etacie.  Rządzący chcą zlikwidować ten fundusz. Jednocześnie twierdzą, że księża powinni mieć zagwarantowane prawo do świadczenia na starość. Czy katolików w Polsce czeka “nowy podatek”? W jaki sposób mają być finansowane emerytury duchownych, którzy nie pracowali na umowie o pracę?

emeryci
22.01.2024 17:03 Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, złe wieści. Ich wysokość poleci ostro w dół

Od 2039 roku emerytury będą wypłacane inaczej. Obserwując szacowaną wysokość świadczenia w przyszłości, nie jest to dobra wiadomość dla osób, które przejdą wtedy na emeryturę — pieniędzy będą dostawać jeszcze mniej niż obecni emeryci. ZUS wyjaśnia jednak, jakie jest rozwiązanie tego problemu.

Banknoty w portfelu
22.01.2024 12:52 Można dostać 2760 złotych. Pierwsze wypłaty są już na kontach, ale wciąż trwa nabór wniosków

Wsparcie dla emerytów w tak wysokiej kwocie jest nie lada gratką dla emerytów. Blisko 3000 złotych rocznie jest sumą, którą można otrzymać po uprzednim spełnieniu określonych warunków. Dodatkowo, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia.

Emeryci i pieniądze
22.01.2024 11:10 Fiskus bierze się za seniorów. Będą musieli zapłacić więcej

Oczekiwane przez wielu podwyżki emerytur nie niosą ze sobą wyłącznie pozytywnych wiadomości. Część seniorów będzie musiała bowiem powrócić do opłacania podatków. Cała sytuacja została spowodowana przez obecne przepisy.

emeryci
21.01.2024 10:18 Emerytura bez wymaganego stażu pracy jest możliwa. Trzeba spełnić warunki

Podstawą do otrzymania emerytury, nawet w minimalnej wysokości, jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy. Są jednak osoby, którym i bez tego przysługuje świadczenie. Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Seniorzy w parku
20.01.2024 20:37 Kiedy przejść na emeryturę? Są dwa najkorzystniejsze terminy, można sporo zyskać

Wiele osób zbliżających się do momentu przejścia na emeryturę zastanawia się, który moment na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest najlepszy. Okazuje się jednak, że najkorzystniejszy termin jest już bardzo blisko.

para
16.01.2024 22:48 Jakie emerytury dostaną dzisiejsi 40-latkowie? Zaskakujące informacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, jak według najnowszej prognozy będą wyglądać wydatki na najbliższe cztery lata i jak wpłynie to na emerytury w przyszłości. Liczba emerytów ma gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na jeszcze niższe świadczenia.