BiznesINFO.pl > Emerytury

Emerytury

pieniądze-banknoty-złotówki-biznesinfo
18.12.2022 14:44 Grudniowo-noworoczne wypłaty emerytur będą wcześniej

W tym roku emeryci mogą powiedzieć, że święta przyszły wcześniej. ZUS zapowiedział bowiem, że grudniowe wypłaty są już za pasem.Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, lecz poza oczywistym przypadkiem o nazwie “zakaz handlu” jest jedna rzecz, która ucieszy emerytów.Tą rzeczą jest komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje portal Gazeta.pl, wypłaty emerytur przypadające na 25 grudnia będą realizowane przed świętami.

pieniądze-banknoty-złotówki-biznesinfo
14.12.2022 15:50 Składki na ZUS w górę, emerytury niekoniecznie

Wysokość emerytur pozostanie bez zmian, jednak składki wciąż idą w górę. Natomiast osoby w wieku 40 lat które prowadzą firmy, mogą liczyć jedynie na zdecydowanie mniej, niż liczyli.Według danych uzyskanych przez Dziennik Gazetę Prawną z ZUS, w przyszłym roku składki ubezpieczeniowe wzrosną o 200 zł, do 1418 zł. Razem ze składkami zdrowotnymi daje to ponad 2000 zł.

EN 01428272 0031
08.12.2022 16:53 Legitymacja emeryta w aplikacji mObywatel już od stycznia przyszłego roku

W styczniu 2023 r. legitymacja emeryta lub rencisty zostanie dodana do zasobów aplikacji mObywatel. Seniorzy będą mogli korzystać z dokumentu za pomocą smartfona. Aby korzystać z dotychczasowych zniżek nie trzeba będzie nosić ze sobą dokumentu w formie fizycznej. Legitymacja emeryta w wersji elektronicznej będzie zawierała wszystkie niezbędne informacje, które umożliwią seniorowi posługiwanie się nią w tych samych miejscach, gdzie do tej pory korzystał z plastikowego dokumentu. Pojawienie się legitymacji emeryta lub rencisty w aplikacji mobilnej mObywatel nie oznacza, że posiadacz nie będzie już miał możliwości korzystania z legitymacji plastikowej w swojej zwykłej formie.

Więcej pieniędzy dla rodziców, niedługo nowy program "Maluch plus". Pochłonie 1,5 mld zł rocznie
02.12.2022 21:43 Polacy wymyślili, jak zdobyć pieniądze na emeryturę. Skokowy wzrost zainteresowania instrumentami giełdowymi

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowane co roku przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wskazuje jasno, że Polacy postanowili zdobywać pieniądze na emeryturę dzięki operacjom giełdowym. Pomysł ten jeszcze nie dawno nie ciszył się zbytnią popularnością. W 2021 r. 25,1 proc. inwestorów indywidualnych wskazało, że główną motywacją obecności na giełdzie jest oszczędzanie na emeryturę. Dodajmy, że był to wynik rekordowy względem lat ubiegłych. W 2022 r. "motywacją emerytalną" kieruje się już 41,5 proc. zapytanych osób, wynika z danych opracowanych przez SII, które przytacza piątkowy "Puls Biznesu".

15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów
01.12.2022 18:42 Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Pierwotne plany rządu dot. waloryzacji emerytur zakładały poziom 13,8 proc. Jednakże z powodu inflacji uległy one zmianie. Emeryci mają otrzymać więcej niż zakładano.W przyszłorocznym budżecie rząd zaplanował waloryzację emerytur w wysokości 13,8 proc. Jednak już wiadomo, że będzie trzeba wprowadzić zmiany w tej kwestii.Środowe dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. - o 0,5 pp mniej, niż w październiku. Eksperci spodziewają się jednak dalszego pogorszenia sytuacji i przekroczenia progu 20 proc. na początku 2023.

emeryci
09.11.2022 13:44 Zmiany w legitymacjach dla emerytów i rencistów. Dokument w telefonie

Od stycznia 2023 roku będą wydawane legitymacje dla seniorów i rencistów w wersji elektronicznej. Wymiana dokumentu jest dobrowolna.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
29.10.2022 13:00 ZUS wypłaci emerytury wcześniej. Pieniądze będą jeszcze w październiku

1 listopada to dzień świąteczny. Emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia pierwszego dnia każdego miesiąca, dostaną przelew jeszcze w październiku.

Rząd będzie dążył, by zmniejszyć liczbę emerytów, opozycja zaproponowała rozwiązanie
20.10.2022 21:34 Minister Maląg podaje szczegóły waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała dzisiaj informacje na temat waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, które wejdą w życie od 1 marca 2023 roku.„Nie jest to waloryzacja groszowa, jak to się działo za naszych poprzedników. Jest to waloryzacja kwotowo-procentowa, a jej budżety to ok. 42 mld zł” – powiedziała minister Maląg podczas wywiadu w Studiu PAP.Minister przekazała również, że w 2022 roku w waloryzacje rent i emerytur rząd zainwestował w sumie 18 mld złotych.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
30.03.2022 13:19 Od 1 kwietnia ZUS wyliczy emerytury na nowo, emeryci znacznie skorzystają

ZUS do wyliczeń emerytur skorzysta z nowych tablic GUS, które pozwolą na znaczne podwyżki emerytur. Wynika to ze zmniejszonej średniej długości życia Polaków. Nowe wyliczenia nastąpią po 1 kwietnia. Wyższy wskaźnik umieralności, który został odnotowany przez GUS, jest bez wątpienia informacją przykrą. Jednak z powodu skróconej średniej długości życia ZUS może wyliczyć emerytom wyższe świadczenia.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
22.03.2022 09:32 Od marca można dorobić więcej na wcześniejszej emeryturze lub rencie

ZUS poinformował, że już od marca wzrastają limity dla dorabiających emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Takie osoby będą mogły dorobić teraz więcej pieniędzy bez ryzyka zmniejszenia świadczenia z ZUS. – Od marca wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do wypłacanych świadczeń – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

pieniądze-babcia-biznesinfo
22.03.2022 09:30 Styczniowe emerytury dobiły seniorów. Polski Ład szybko zaczął zbierać żniwo

Emeryci otrzymali świadczenia na nowych zasadach. Rząd zapewniał, że podatkowa rewolucja to dla seniorów same korzyści. Niestety, nie dla wszystkich. Jak podaje wtorkowy "Fakt" grupa ok. 10 proc. emerytów otrzyma świadczenia niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.Jak podał "Fakt" emeryci z całej Polski rozważają składanie pozwów do sądów w sprawie obciętych emerytur. Winny jest Polski Ład, który zakłada obniżenie kwoty wolnej od podatku, ale jednocześnie likwiduje odliczenie składki zdrowotnej.Taka konstrukcja sprawia, że seniorzy mający emerytury wyższe niż 4920 zł brutto miesięcznie, na zmianach będą tracić – od kilkunastu złotych nawet do 200-300 zł miesięcznie. – Jakim prawem? Przecież przez całe lata zachęcano Polaków do dłuższej pracy – denerwują się seniorzy cytowani przez dziennik.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
22.03.2022 09:30 ZUS nie ma dobrych wieści dla emerytów. Nie wszyscy skorzystają na Polskim Ładzie

Wbrew zapowiedziom rządu nie wszyscy emeryci skorzystają na Polskim Ładzie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że wśród najbiedniejszych są tacy emeryci, którzy na Polskim Ładzie wcale nie zyskają. Jak zauważa "Gazeta Wyborcza" grupa osób z najniższymi świadczeniami, wcale nie skorzysta na Polskim Ładzie. Poinformował też o tym ZUS.Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że osoby z najniższymi emeryturami dostaną od stycznia dokładnie takie same przelewy jak do tej pory. – Świadczenia za styczeń 2022 r: w przybliżeniu do 483 zł – będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021 r. z ograniczoną składką zdrowotną do zaliczki obowiązującej do 31 grudnia 2021 r. – informuje ZUS. Oznacza to, że emeryci, którzy dostają emeryturę od 2 500 zł do 4 920 zł, różnicy nie zauważą, bo kwota, o którą zwiększyłoby się świadczenie, w całości pokryje wzrost składki zdrowotnej. Zaś osoby, które mają najwyższe świadczenia, będą dostawać mniejsze emerytury. Niższa kwota zaliczki nie pokryje 9 proc. składki zdrowotnej.

pieniądze (3)
22.03.2022 09:30 Nawet 3 tys. zł zwrotu od skarbówki. Wystarczy do końca roku założyć konto IKZE

Osoby oszczędzające na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), mogą uzyskać maksymalnie 3 tys. zł ulgi podatkowej. Z możliwości odliczenia za 2021 rok można będzie skorzystać tylko wtedy, jeśli pieniądze zostaną wpłacone na konto do końca roku. Za kilka miesięcy inwestycję w IKZE będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT. Przełoży się to na oszczędność rzędu paru tysięcy złotych. Stanie się tak pod warunkiem, że zdążymy założyć konto do końca bieżącego roku.Chociaż IKZE w dużej mierze oparte są na rozwiązaniach przyjętych w funkcjonujących już IKE, to należy zwrócić uwagę zasadniczą różnicę, jaka ma miejsce w regulacjach dotyczących opodatkowania. W IKZE zastosowano preferencję podatkową polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na to konto. Na IKZE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie ma możliwości prowadzenia wspólnego konta IKZE np. dla małżonków.

Ważne
22.03.2022 09:29 Emeryci i renciści dostaną pieniądze przed świętami

Osoby, których termin wypłaty renty lub emerytury wypada 25 grudnia, mogą być spokojne, bo nie zostaną bez pieniędzy na święta; ZUS wypłaci świadczenia tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia – podaje "Super Express".– Ponieważ w grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, wszyscy emeryci i renciści z terminu 25 grudnia otrzymają wypłatę najpóźniej 23 grudnia – podkreśla w rozmowie z dziennikiem Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Jak przypomina "SE" ZUS wypłaca emerytury sześć razy w miesiącu, w dniach 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Wskazuje, że zgodnie z przepisami emerytury są dostępne na kontach dzień przed terminem płatności, a jeśli dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy – dwa dni przed tym dniem.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:29 Będą wyższe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS podał stawki

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się limity zarobków dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity są wyższe, więc można więcej dorobić do świadczenia, wynika z informacji ZUS.Emeryci i renciści mogą sobie dorabiać, jednak muszą pamiętać, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

old-man-gf40103842 1920
22.03.2022 09:28 Polski Ład boleśnie uderzy w część emerytów. Mogą stracić dużo pieniędzy

Od 2022 r. osoby z emeryturą powyżej 4500 zł brutto miesięcznie zapłacą wyższe daniny. Z jednej strony skorzystają, podobnie jak inni podatnicy, na podniesieniu przez ustawodawcę kwoty wolnej od podatku. Z drugiej - nie odliczą od podatku składki zdrowotnej, tak samo jak nie zrobią tego pozostałe osoby. Podała w czwartek (04.11) Dziennik Gazeta Prawna.Na Polskim Ładzie część emerytów zyska , dla niektórych reforma będzie neutralna, a część realnie straci. Polski Ład nie przewiduje także tzw. ulgi dla klasy średniej dla emerytów. Na zmianach zyskają najwięcej osoby z emeryturą na poziomie nowej kwoty wolnej od podatku, czyli ok. 2500 zł miesięcznie (30 tys. zł rocznie). Jak podaje dziennik osoby z niższą emeryturą również zyskują, ale już mniej. – Przykładowo osoby z 1500 zł emerytury brutto zyskają 95 zł miesięcznie (1140 zł rocznie) – wylicza Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy i starszy menedżer w MDDP.W momencie, gdy zostanie przekroczony próg 2500 zł miesięcznie korzyść będzie malała. – Osoba z emeryturą 3500 zł skorzysta miesięcznie 66,25 zł (795 zł rocznie) – wylicza ekspert MDDP.Osoba z emeryturą roczną w wysokości 48 tys. zł brutto zyska 855 zł rocznie. Emeryci ze świadczeniem powyżej 4500 zł brutto miesięcznie odczują stratę.DGP przypomina, że podczas debaty w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył, że i tak większość emerytów (ponad 90 proc.) skorzysta na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie. Ponadto, chcąc objąć tą preferencja pozostałą część emerytów (czyli 10 proc.), trzeba byłoby stworzyć odrębny algorytm wyliczania ulgi. A tego resort finansów chciał uniknąć.

Czternaste emerytury
22.03.2022 09:27 ZUS wypłaca czternaste emerytury. Powinny być na kontach jeszcze w październiku

Rozpoczęła się wypłata czternastych emerytur. Świadczenie w kwocie 1250,88 zł brutto powinno trafić na konta seniorów jeszcze przed końcem października. Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że świadczenie zasili portfele 9,1 mln osób. Pierwsze przelewy ZUS zrealizuje jeszcze przed listopadowym, długim weekendem. Seniorzy, którym przysługuje "czternastka", w czwartek i piątek powinni sprawdzić swoje konto. Jeśli otrzymują świadczenia pierwszego dnia miesiąca, a do tego czasu nie otrzymają pieniędzy, powinny po weekendzie skontaktować się z ZUS-em.– W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osoby, które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.03.2022 09:27 Emerytura wyższa o 200 zł. Skorzystają tylko wybrani

We wtorek (26.10) rząd przyjął projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Nowy dodatek do emerytur będzie przysługiwać strażakom-ochotnikom. Otrzymają go kobiety po 20 latach służby i osiągnięciu wieku 60 lat, a w przypadków mężczyzn po 25 latach służby i po 65 roku życia.Projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych to pierwszy tak kompleksowy akt prawny, który ureguluje organizację i funkcjonowanie jednostek OSP. Przyjęte przepisy powstawały przy udziale strażaków ochotników.

ZUS-napis-biznesinfo
22.03.2022 09:26 ZUS już potwierdził. Za parę dni rozpoczyna dodatkowe wypłaty na konta emerytów

ZUS poinformował, że już w październiku wystartuje z wypłatami zaległych pieniędzy dla czerwcowych emerytów. Zainteresowani nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków do urzędu, dzięki zmianie przepisów ZUS sam dokonał przeliczeń. - Wyrównanie przyjdzie na konto razem z październikową wypłatą renty lub emerytury. Wypłata za październik 2021 r. będzie naliczona już w nowej wysokości – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:23 Emerytury do zmiany, Sejm już uchwalił ustawę. Szczególnie dotyczą czerwca

Emerytury czerwcowe już nie będą zaniżane. Sejm uchwalił ustawę, która kładzie kres wieloletniej niesprawiedliwości. Dotychczas seniorzy, którzy zawnioskowali o świadczenie w czerwcu, musieli liczyć się z emeryturą niższą o nawet o kilkaset złotych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego emerytury były zaniżaneIle tracili seniorzyJakie inne zmiany wprowadza nowa ustawa

emeryci
22.03.2022 09:23 Rząd idzie w zaparte. Emeryci nie dostaną wyrównania

Czerwcowe emerytury to wciąż pięta Achillesowa polskiego systemu emerytalnego. Miała być ustawa wyrównująca i likwidująca nierówności emerytur czerwcowych, a tymczasem znów mamy rozczarowanie. Rząd nie zgadza się na wyrównanie emerytur czerwcowych, a jeden z ministrów nie pozostawia żadnych złudzeń.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie problemy pojawiają się w przypadku emerytur czerwcowychDlaczego rząd nie zgadza się na wyrównania emeryturJaki byłby koszt wypłaty wyrównania

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
22.03.2022 09:22 Konsekwencje pomysłu Dudy mogą być opłakane. Na emeryturze będziesz głodował

Emerytury stażowe wcale nie będą tak korzystne, jak przekonuje Andrzej Duda. Choć propozycja prezydenta różni się od postulatów „Solidarności”, głównego zwolennika świadczeń powiązanych z długością pracy, to efekt będzie ten sam - bardzo niskie emerytury. Eksperci szacują, że przyszli seniorzy mogliby liczyć na zaledwie 1 tys. zł netto.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym mają opierać się emerytury stażowe zdaniem SolidarnościJaką propozycję przedstawił prezydentIle będą wynosiły nowe świadczenia

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Krakowskie Przedmiescie N/Z Para seniorow wracajaca z zakupow na niebezpiecznym przejsciu dla pieszych
22.03.2022 09:22 Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Emerytury stażowe utknęły w martwym punkcie. NSZZ "Solidarność" stracił cierpliwość i zamierza złożyć projekt o emeryturach stażowych samodzielnie.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda kwestia emerytur stażowychJakie są warunki emerytur stażowychCo emerytury stażowe oznaczają w praktyce

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:22 Waloryzacja wcale nie taka wielka. Prawda wyszła na jaw, rząd szykuje niższy wskaźnik

Waloryzacja świadczeń to najbardziej wyczekiwany moment przez seniorów. Pojawiła się już pierwsza propozycja rządu w sprawie przyszłorocznego wskaźnika. Związkowcy nie kryją oburzenia i zwracają uwagę, że podwyżka powinna być wyższa.Z tego artykułu dowiesz się:Ile zdaniem rządu powinna wynosić waloryzacjaO ile, zgodnie z tym wskaźnikiem, wzrosną poszczególne świadczeniaJaką propozycję przedstawili związkowcy

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:21 Paweł Borys, prezes PFR: Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć

Odkładanie na poczet emerytury miało w tym roku przejść prawdziwą rewolucję za sprawą likwidacji OFE. Na niektórych oszczędzających miała zostać nałożona opłata przekształceniowa, która całkowicie straciła sens, gdy rząd Zjednoczonej Prawicy zaprezentował założenia Polskiego Ładu. Jednak w ocenie Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), system emerytalny musi zostać w końcu uporządkowany.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym miała polegać reforma OFEDlaczego opłata przekształceniowa może okazać się zbędnaDlaczego, zdaniem szefa PFR, system emerytalny wymaga korekty

EN 01435691 0009 (3)
22.03.2022 09:21 Duda walczy o emerytury stażowe

Emerytury stażowe to pomysł powracający co jakiś czas, ale bez większych efektów. Czy istnieje szansa, że pracownicy przejdą na emeryturę na podstawie stażu pracy?Z tego artykułu dowiesz się:Czym są emerytury stażoweJakie będzie trzeba spełnić warunki, aby udać się na emeryturę stażowąCzym ma być kompromis między rządem a prezydentem

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:20 Emerytury czerwcowe w końcu takie jak w innych miesiącach. Ale najpierw musi dojść do zmiany przepisów

Wysokość emerytury zależy nie tylko od kapitału początkowego i składek, lecz także od momentu zgłoszenia się po świadczenie. Tracą na tym seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę w czerwcu. Z tą niesprawiedliwością postanowił walczyć rząd, choć stosowne przepisy nadal czekają na uchwalenie.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego emerytury czerwcowe są niższeJakie zmiany w tym zakresie wprowadziła specustawa covidowaCo zakłada najnowszy projekt zmian

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania - zapisywanie stalych wydatkow
22.03.2022 09:20 Emeryci mają złożyć wniosek do 31 maja. ZUS wprowadza nowe limity

ZUS przypomina, że dorabianie do emerytury to przywilej, za którym idzie szereg obowiązków. Emeryci do 31 maja br. muszą złożyć odpowiedni wniosek w kwestii dodatkowych zarobków.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są nowe limity dorabiania do emeryturyCo radzi ZUS w związku z koniecznością złożenia wniosku