Uwaga na oszustwa przez telefon.
Pixnio/ Bicanski
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Października 2020

Odbierzesz od nieznanego numeru, potem powiesz tylko jedno słowo. I sam się wpakujesz w kłopoty

Uwaga na oszustwa przez telefon. Ostatnimi czasy naciągacze silnie dają o sobie znać. Problem jest tak duży, że zainteresował się nim Urząd Komunikacji Elektronicznej. Tłumaczymy, na co zwracać szczególną uwagę i czego się wystrzegać, by nie paść ofiarą oszustów i nie stracić pieniędzy.

Oszustwa przez telefon nasilają się

Naciągacze, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze przez telefon, nieustannie wpadają na nowe pomysły jak pozbawić nas oszczędności. Na celownik najczęściej biorą sobie osoby starsze, które niczego nieświadome podają swoje dane osobowe. Portal Fakt 24 poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej o podejrzanych numerach telefonu, które ostatnimi czasy wydzwaniają do Polaków. Klaudia Kieliszczyk z Wydziału Komunikacji Biura Dyrektora Generalnego UKE zdradziła co zrobić, aby się nie naciąć.

Żółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościŻółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

Zagraniczne numery telefonów

UKE poinformowało, że jeśli ktoś dzwoni na nasz numer telefonu, nawet jeśli połączenie zostanie przekierowane na numer zagraniczny, abonent nie zostanie obciążony żadną opłatą, dlatego wszelkie doniesienia dotyczące rzekomych informacji o tym, że po odebraniu takiego numeru z konta uciekają pieniądze, urząd podaje w wątpliwość.

Co innego z połączeniami, podczas których przedstawiają się nam reprezentanci różnych firm lub branż (medycznych, finansowych, telekomunikacyjnych), te wydają się szczególnie niebezpieczne.

Ubiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuUbiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuCzytaj dalej

Wyłudzanie danych osobowych

Najbardziej niebezpieczne wydają się połączenia, podczas których oszuści chcą wyłudzić od nas dane osobowe. Na tego typu telefony powinniśmy reagować ze szczególną ostrożnością. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać swojego numeru PESEL, czy numeru dowodu osobistego.

Jeśli podczas rozmowy telefonicznej zapomnieliśmy się i przekazaliśmy swoje dane, należy niezwłocznie złożyć zawiadomienie o próbie oszustwa organom ścigania.

Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaSkierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Zamknięcie szkół już 20 października? Jest komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zawieranie umów przez telefon

UKE przestrzega też przed pochopnym podejmowaniem decyzji podczas rozmów z rzekomym dostawcą usług telekomunikacyjnych. Ofiarami tego typu oszustw także padają najczęściej osoby starsze. Pochopnie podejmują decyzję o zawarciu umowy, która wbrew obietnicom, może doprowadzić do zwiększenia opłat i przeniesienia numeru.

Należy też pamiętać, że jeśli dzwoni do nas operator komórkowy to, powinien być on już w posiadaniu naszych danych, takich jak m.in. PESEL. Świadomość tego może ochronić przed oszustwem.

Jeśli pochopnie zgodziliśmy się na warunki umowy przedstawione przez naciągacza, możemy starać się odstąpić od umowy, ponieważ istnieje prawo do unieważnienia umów zawartych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zabrali jej z konta ING aż 10 tys. złotych. Wystarczył jeden ruch dłoniąZabrali jej z konta ING aż 10 tys. złotych. Wystarczył jeden ruch dłoniąCzytaj dalej

Jak uchronić się przed oszustwem?

Najprostszym sposobem jest po prostu ignorowanie nieznanych połączeń. Zanim zdecydujemy się oddzwonić lub jeśli numer będzie w dalszym ciągu dzwonił, możemy sprawdzić go w wyszukiwarce. Istnieje kilka stron, na których internauci wymieniają się doświadczeniami z rozmów, weryfikując tym samym, czy połączenia są bezpieczne.

Należy też pamiętać o tym, by nie podawać swoich danych osobowych, jeśli nie ma się całkowitej pewności, kto jest po drugiej stronie słuchawki.

ZUS i sąd odmówili mu renty pomimo orzeczenia o niezdolności do pracy. Z fatalnej sytuacji jest jednak wyjścieZUS i sąd odmówili mu renty pomimo orzeczenia o niezdolności do pracy. Z fatalnej sytuacji jest jednak wyjścieCzytaj dalej

Warto wystrzegać się słowa „tak” podczas rozmów z niezweryfikowanym numerem, by nikt nie mógł nam w przyszłości zarzucić, że np. wyraziliśmy zgodę na zawarcie umowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotować
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wie2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News