Uwaga na oszustów telefonicznych.
pixabay/sabinevanerp, CC0
Autor Wiktoria Pękalak - 5 Sierpnia 2020

Wystarczy, że odbierzesz telefon. Potem możesz się nie wypłacić

Głuche telefony kolejnym sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Bądź ostrożny i nie odbieraj połączeń od nieznanych numerów.

Uważaj na głuche telefony

Do Polski powróciła fala tzw. głuchych telefonów. Oszuści dzwonią na Twój numer licząc na to, że oddzwonisz. Na wyświetlaczu telefonu wyświetla się numer, którego początek łudząco przypomina numery kierunkowe polskich miast. Portal bankier.pl podaje, że numery telefonów mogą rozpoczynać się od liczb 95 (jak nr kierunkowy w Gorzowie) lub 17 (rzeszowski nr kierunkowy). W rzeczywistości połączenia wykonywane są z zagranicy.

Należy zachować ostrożność także z numerami komórkowymi. Zanim oddzwonimy na jakikolwiek nieznany numer telefonu warto wpisać go najpierw w przeglądarkę. Strony takie jak www.nieznany-numer.pl, www.ktoto.info, czy numerytelefonu.com zbierają informacje na temat nieznanych numerów telefonu, wysyłanych przez użytkowników, a potem oznaczają je pod kątem tego, czy są bezpieczne. Warto sprawdzać tego typu strony, chociażby dlatego, aby uniknąć rozmów z natrętnymi ankieterami.

Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed podejrzanymi telefonami

Od drugiej połowy lipca oszuści zaczęli wydzwaniać do osób w wieku 40-80 lat powołując się na Ministerstwo Rozwoju i oferując im “specjalne vouchery urlopowe”. Telefony dotyczyły ofert na tygodniowe pobyty w kurorcie. Warunkiem otrzymania bonu miała być wpłata za cztery dni wakacji (oszuści mieli rzekomo opłacić pozostałe trzy dni).

Stąd właśnie apel ministerstwa, by weryfikować wszelkie informacje tego typu, chociażby dzwoniąc na infolinię resortu lub sprawdzając w internecie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News