By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Kwietnia 2020

Pod koniec tygodnia rząd podejmie decyzję. Dotyczy 4,6 mln Polaków

Szkoła raczej pozostanie zamknięta na dłużej. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że na ten moment najprawdopodobniej rząd zdecyduje o przedłużeniu zamknięciu szkół, a decyzja ma zapaść pod koniec tygodnia. Decyzja ta dotyczy 4,6 mln uczniów, którzy cały czas oczekują na powrót do klas.

Szkoła zamknięta na dłużej? Decyzja pod koniec tygodnia

Ze względu na epidemię koronawirusa szkoły pozostają zamknięte co najmniej do 26 marca. W rozmowie z TVP1 szef MEN powiedział, że powrót uczniów do szkoły zależy od sytuacji epidemicznej.

- Pod koniec tygodnia ogłosimy co dalej ze szkołami. (...) Wydaje się, że na chwilę obecną raczej będzie decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej, natomiast, czy uda się, żeby uczniowie wrócili do szkół przed zakończeniem zajęć dydaktycznych? Możliwe. Ale to oczywiście zależy od tego co będzie dalej działo się z epidemią - mówił cytowany przez wnp.pl Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej powiedział też, że decyzja o otwarciu szkoły będzie zależała od opinii ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powodu28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powoduCzytaj dalej

Szkoła musi poczekać. Na początek otworzą placówki dla najmłodszych

Piontkowski przekazał, że rząd za parę dni zaprezentuje warunkowe warianty powrotu uczniów do szkół. Jak twierdził, na początku otwarte mogą zostać placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi, czyli żłobki i przedszkola.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Kilka tygodni temu Szumowski twierdził, że maseczki nie pomagają. Teraz się tłumaczy

- Wydaje się, że pierwszym wariantem, który będziemy realizować jest wariant, o którym mówił minister Szumowski z premierem, aby w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby przynajmniej część dzieci w wieku przedszkolnym wróciła pod opiekę nauczycieli. To jest związane m.in. z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest największy problem z pozostawieniem ich w domu - tłumaczy szef MEN.

Szkoły nieczynne, egzaminy bez terminów. Szef MEN wierzy, że się uda

Minister wierzy, że sytuacja epidemiczna w Polsce pozwoli na przeprowadzenie egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów.

Eurojackpot czeka na zwycięzcę od 10 losowań. W jednej chwili można zostać multimilioneremEurojackpot czeka na zwycięzcę od 10 losowań. W jednej chwili można zostać multimilioneremCzytaj dalej

- Ostatnie tygodnie pokazują, że ten plan, który przyjęliśmy, pozwolił nam mocno stłumić rozwój epidemii. Liczba zachorowań w Polsce jest zdecydowanie niższa niż w większości krajów europejskich. To daje pewien optymizm na przyszłość i pozwala nam planować przeprowadzanie jednego, drugiego i trzeciego egzaminu, bo jest jeszcze egzamin zawodowy - podkreślił cytowany przez wnp.pl Piontkowski.

Szef MEN zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie, by podać dokładne terminy egzaminów i dodaje, że najwcześniej będzie je można przeprowadzić w czerwcu.

- Postaramy się przedstawić za kilka, kilkanaście dni taki harmonogram, który według nas mógłby być zrealizowany, ale on jest oczywiście uzależniony od rozwoju epidemii w Polsce - stwierdził Piontkowski.

Minister dodał też, że szkoły średnie i szkoły wyższe będą musiały zmodyfikować terminy rekrutacji z powodu późniejszych egzaminów.

Możesz zażądać od ZUS zwrotu pieniędzy. Tarcza antykryzysowa daje wielu Polakom taką możliwośćMożesz zażądać od ZUS zwrotu pieniędzy. Tarcza antykryzysowa daje wielu Polakom taką możliwośćCzytaj dalej

Szkoła zamknięta co najmniej do 26 kwietnia

Szef MEN podsumował również pierwszy miesiąc nauki zdalnej i podziękował nauczycielom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie. - Udało się bardzo szybko przejść na nowy sposób nauczania. Ma on oczywiście mankamenty, tak jak każdy sposób nauczania. Wiele zależy od zaangażowania nie tylko nauczycieli, ale także i uczniów - powiedział Dariusz Piontkowski.

Ze względu na epidemię koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia szkoły pozostają zamknięte. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania zdalnego. Terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalny zostały przełożone, a nowe terminy mają zostać ogłoszone przynajmniej trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Staruszka zaginęła, rodzina nie mogła jej znaleźć. Szła wzdłuż torów, pomoc nadeszła w ostatniej chwili
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Branża turystyczna wściekła na Szumowskiego. "Jednym zdaniem zaprzepaścił miesięczny trud"
Jak podaje portal, dane ponad 300 Polaków na kwarantannie wyciekły do sieci. Lista krąży od sobotyJak podaje portal, dane ponad 300 Polaków na kwarantannie wyciekły do sieci. Lista krąży od sobotyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News