Szkoła w małych miejscowościach zagrożona likwidacją. Uczniowie będą musieli jeździć do placówek w innych miastach
By Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79486700
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Szkoła twojego dziecka może zostać wkrótce zamknięta. Samorządy zdecydowanie tną koszty

Szkoła w mniejszej miejscowości zamknięta? Samorządom trudno utrzymać wiejskie placówki. Myślą o ich likwidacji, ale może się na to nie zgodzić kurator - informuje “Rzeczpospolita”.

Szkoła we wsi do zamknięcia

Szkoła w mniejszej miejscowości może nie przetrwać do następnego roku. "Szkoły w niewielkich Bobach i Moniakach, Szczawach, Zawidzu, Zembrowie i Zdziechowie, ale także w Ustce z końcem roku szkolnego zostaną najprawdopodobniej zamknięte. Samorządowcy podejmują już uchwały w tej sprawie, choć mają na to czas do końca lutego" - czytamy.

Przyczyną prawdopodobnej likwidacji jest brak środków. "Subwencja oświatowa jest naliczana na ucznia, a demografii nie da się oszukać. W gminach rodzi się za mało dzieci, żeby opłacało się utrzymywać dla nich placówki" - pisze “Rz”.

Gazeta pisze, że sytuacji nie naprawi obiecane Ministerstwo Edukacji Narodowej zwiększenie subwencji oświatowej dla najmniejszych placówek. Paweł Dąbrowski, burmistrz gminy Urzędów, która prowadzi m.in. szkołę w niewielkich Bobach i Moniakach powiedział, że dodatkowe środki "w sumie starczyłyby na połowę wynagrodzenia dla jednego nauczyciela dyplomowanego".

Jest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećJest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećCzytaj dalej

“Rzeczpospolita” przypomina, że od 2016 roku obowiązują nowe przepisy. Trudniej jest zamknąć szkołę, ponieważ jest wymagana jest zgoda kuratora oświaty - to on opiniuje na temat likwidacji szkoły.

"Jeśli w kuratorium nie zezwolą na likwidację, niech przywiozą walizkę pieniędzy. Mamy ponad 12 mln długów. Nikt już nie chce udzielać nam kredytów. Płace nauczycieli nas utopią" - powiedział cytowany przez “Rz” Paweł Dąbrowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre
  2. Ojciec miał przygotować z córką śniadanie. Gdy żona weszła do kuchni zaniemówiła i wszystko nagrała
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News