BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.05.2023 14:46

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop

Mariusz Błaszczak
East News

Podczas obchodów Dnia Weterana Mariusz Błaszczak, szef MON, zachęcał cywilnych pracowników wojska, aby zostali żołnierzami. Podkreślał, jak dużą rolę odgrywa silne wojsko.

Mariusz Błaszczak o roli żołnierzy

Podczas obchodów Dnia Weterana szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał rolę żołnierzy. 

-Dzisiejsza wojna tuż przy granicy Polski, rosyjska napaść na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było silne, bardzo mocno osadzone w sojuszach, przede wszystkim w Sojuszu Północoatlantyckim" - mówił. 

"Budujemy bezpieczeństwo naszej ojczyzny, nasza aktywność, siła w sojuszach jest w ważna w sytuacji, w której my moglibyśmy być zagrożeni" - zaznaczył. 

Szef MON zachęca do wstępowania do wojska

Minister nawiązał do zapowiedzi 300-tysięcznej armii i nowych form służby. Zachęcał do wstępowania do Wojska Polskiego. Przypomniał, że jednostki podległe zatrudniają ponad 40 tys. pracowników, z czego większość to cywile. Wskazał dwie ścieżki kariery w wojsku.

Pierwsza zakłada przekształcenie stanowiska cywilnego w wojskowe, na którym przysługuje wyższe wynagrodzenie. Pracownik cywilny może zostać zatrudniony na stanowisku wojskowym po stosownym przeszkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Druga ścieżka przewiduje wstąpienie cywilnego pracownika do WOT. W ramach zachęty taka osoba może liczyć na dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł oraz dodatkowy urlop.

Dodatek dla weteranów

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, ze w piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez MON nowelizację ustawy o weteranach. Dzięki niej dodatek dla żołnierzy poszkodowanych na misjach będzie wypłacany nie tylko emerytom i rencistom, ale także osobom, które nadal służą lub pracują

Podczas obchodów Dnia Weterana szef MON wręczył odznaczenia i medale, a także podziękował żołnierzom, którzy pełnili i pełnią misję poza granicami kraju. 

Polecane