Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Druga fala epidemii. Teraz też możesz liczyć na dodatkowe świadczenia i zasiłki, pieniądze czekają, ale na wybranych
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:43

Druga fala epidemii. Teraz też możesz liczyć na dodatkowe świadczenia i zasiłki, pieniądze czekają, ale na wybranych

Świadczenie zasiłek na kwarantannie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Świadczeni podczas kwarantanny oraz zasiłek opiekuńczy

Świadczenia można otrzymać choćby podczas kwarantanny. Jeśli stan zdrowia pracownika i charakter pracy pozwala na wykonywanie swoich obowiązków zdalnie, pacjent może świadczyć pracę i otrzymywać wynagrodzenie. Jeśli jednak zostanie stwierdzona niemożność wykonywania pracy ze względu na stan zdrowia/kwarantannę, będzie to traktowane jak niezdolność do pracy z powodu choroby. Dlatego pracownik może się wtedy ubiegać o zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie.

W przypadku gdy na kwarantannę trafi dziecko lub ze względu na koronawirusa zostanie zamknięta szkoła, żłobek, czy przedszkole, osoba będąca prawowitym opiekunem może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Będzie można się o niego ubiegać od 20 września 2020 roku. Ponadto, jeśli szkoła funkcjonuje w trybie zdalnej, można wystąpić do inspektoratu sanitarnego o zaświadczenie, które uprawni do otrzymania zasiłku opiekuńczego. W tym wypadku świadczenie przysługuje z puli z 60 dni w roku.

Zasiłek dla osób, które utraciły pracę

W przypadku utraty pracy można ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać świadczenie, trzeba zarejestrować się w Urzędzie Pracy i mieć przynajmniej roczny staż pracy, a także wykaz, że pracownik przepracował minimalnie 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją. Trzeba także wykazać, że otrzymywało się przynajmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki.

Aby się zarejestrować, nie trzeba iść do Powiatowego Urzędu Pracy, można zrobić to przez internet. Od 1 września przez pierwsze 3 miesiące, bezrobotni będą otrzymywać 1200 zł. W przypadku gdy nie znajdą w tym czasie pracy, zasiłek spadnie do 942 zł. Warto także zaznaczyć, że wiele zależy od stażu pracy. Osoby, które pracowały mniej niż 5 lat, otrzymują jedynie 80 proc zasiłku ci, którzy pracowali ponad 20 lat, otrzymują 120 proc. świadczenia.