BiznesINFO.pl
Strefa wolna od LGBT może skutkować karami. Komisja Europejska nie przebiera w słowach.

https://pixabay.com/SatyaPrem

Ostra reakcja Komisji Europejskiej na strefy wolne od LGBT. Niektóre regiony mogą stracić mnóstwo pieniędzy

15 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

"Strefa wolna od LGBT" może zwrócić się w Polsce w postaci braku dofinansowania dla regionów, które ową strefę ustanowiły. Komisja Europejska nie pozostaje obojętna na sytuację osób LGBT w kraju.

Strefa wolna od LGBT, ale uzależniona od UE

Strefa wolna od LGBT to idea, która zapoczątkowana została w lutym 2019 roku i powstała w odpowiedzi na tzw. deklarację warszawską popierającą poszanowanie praw osób LGBTQ oraz zapowiedzi prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, że zamierza stosować się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i włączyć tematykę LGBT do szkolnych programów edukacji seksualnej w Warszawie. Strefa wolna od LGBT obejmuje głównie samorządy z południowo-wschodniego regionu Polski.

Do kwestii stref wolnych od LGBT odniosła się unijna komisarz odpowiedzialna za kwestie praworządności, Vera Jourova. W trakcie posiedzenia komisji do spraw równości obywatelskich Parlamentu Europejskiego Vera Jurova powiedziała, że oburzającym jest fakt, iż takie rzeczy mają miejsce na terytorium unijnego kraju, a sama nie może uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Nie możemy finansować projektów w miastach, które łamią podstawowe wartości takie jak równość obywateli, co jest zapisane nie tylko w unijnym prawie, ale i w polskiej konstytucji - powiedziała. Oznacza to, że regiony nazywane strefami wolnymi od LGBT mogą stracić dofinansowanie na unijne projekty - podaje rmf24.pl.

2. Przykra sytuacja w rodzinie Lecha Wałęsy. Były prezydent ma powody do smutku 

Strefa wolna od LGBT to tylko początek

Strefa wolna od LGBT to wierzchołek góry lodowej tego, z czym borykają się osoby będące członkami społeczności LGBT. W Polsce temat związków partnerskich, małżeństw jednopłciowych czy sytuacji osób transseksualnych wraca jak bumerang. Niedawno w TVN24 gościem proframu "Fakty po faktach" był poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Żalek. Poseł w wywiadzie dla Katarzyny Kolendy-Zaleskiej stwierdził, że "LGBT to ideologia, nie ludzie". W podobnym tonie w TVP Info o osobach LGBT wypowiedział się także poseł PiS-u, Przemysław Czarnek. Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem, brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy o jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją.

Strefa wolna od LGBT to jeden z wielu poruszanych wątków, Komisarz wyraziła także swoje zdziwienie słowami prezydenta Andrzeja Dudy, który przyrównał LGBT do ideologii komunistycznej. Vera Jourova zapowiedziała, że Unia Europejska będzie uważnie się przyglądać sytuacji mniejszości w krajach Unii Europejskiej. -Pamiętam ideologię komunistyczną jako coś, co tłumiło i prześladowało każdego, kto był inny. Nie rozumiem tego porównania. Dlatego cieszę się, że jestem w Unii Europejskiej, która uznaje równość, równość szans i dlatego nie rozumiem tego porównania - przytacza słowa Jourovej, rmf24.pl.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >