Wyciek danych ze Spotify
Unsplash/NESA by Makers
Autor Maria Glinka - 27 Listopada 2020

Koszmarny wyciek danych z jednej z największych platform streamingowych. Niemal wszyscy z niej korzystamy

Dane użytkowników Spotify są zagrożone. Do sieci przedostało się ponad 380 mln informacji o osobach korzystających z platformy streamingowej. Choć upubliczniona baza danych nie jest już dostępna to istnieje ryzyko, że skorzystali z niej hakerzy.

Spotify z problemami

Spotify mierzy się z ogromnym wyciekiem danych. Portal bankier.pl podaje, że w sieci była dostępna baza danych o wielkości 72 GB, w której znajdowało się ponad 380 mln danych osobowych. Według szacunków należały one do 300-350 tys. osób, które korzystają ze Spotify.

Jakie informacje przedostały się do sieci? Wyciekły nazwy kont użytkowników, hasła, adresy e-mail i kraje pochodzenia. Baza upublicznionych danych zniknęła już z internetu.

Wielu uważa, że najtaniej jest w Lidlu i Biedronce. Ale nowy dyskont może zmienić nasze postrzeganie niskich cen w sklepachWielu uważa, że najtaniej jest w Lidlu i Biedronce. Ale nowy dyskont może zmienić nasze postrzeganie niskich cen w sklepachCzytaj dalej

Setki tysięcy użytkowników Spotify zagrożonych. Co należy zrobić w związku z wyciekiem danych?

Oficjalne wyliczenia wskazują, że ze Spotify korzysta ok. 299 mln użytkowników miesięcznie. Wyciek danych obejmuje zatem ok. 0,1 proc. wszystkich osób korzystających z platformy streamingowej.

W reakcji na udostępnienie informacji Spotify podjął natychmiastowe działania. Platforma automatycznie wylogowała ze wszystkich urządzeń tych użytkowników, których dane zostały wykradzione.

Mimo że baza danych zniknęła z sieci to mogła trafić w ręce przestępców i wyłudzaczy. Dlatego też zaleca się zmianę hasła również w innych serwisach, jeżeli było identyczne jak kod logowania do platformy streamingowej.

ZUS rusza z kontrolami. Obejmą tysiące osób, o uniknięcie kary może być ciężkoZUS rusza z kontrolami. Obejmą tysiące osób, o uniknięcie kary może być ciężkoCzytaj dalej

Według oficjalnych doniesień pakiet informacji z wrażliwymi danymi użytkowników nie należał do Spotify. Oznacza to, że hakerzy samodzielnie przechwycili informacje z innych źródeł i utworzyli katalog wykradzionych danych.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Spotify liderem w swojej kategorii. Liczba nowych użytkowników stale rośnie

Spotify to jeden z najbardziej popularnych serwisów streamingowych, który oferuje słuchanie muzyki i podcastów zarówno za darmo, jak i odpłatnie. To właśnie prestiż Spotify i częstotliwość korzystania z tej platformy sprawia, że jest to pożądane źródło danych dla przestępców.

Najnowsze wyliczenia firmy analitycznej Comprar Acciones wskazują, że liczba płatnych użytkowników Spotify wzrosła w III kwartale o 27 proc. Dostęp do nieograniczonego słuchania i utworów bez reklam ma obecnie 144 mln osób. Jeszcze większą popularnością cieszy się bezpłatny Spotify. Puls Biznesu podaje, że w ciągu roku liczba użytkowników korzystających z platformy osiągnęła poziom 320 mln.

GIS natychmiastowo wycofuje 19 produktów spożywczych. Markę wszyscy znamy doskonaleGIS natychmiastowo wycofuje 19 produktów spożywczych. Markę wszyscy znamy doskonaleCzytaj dalej

Wraz ze wzrostem subskrybentów zwiększyły się także przychody Spotify. W III kwartale spółka odnotowała skok o 15 proc. do poziomu 1,79 mld euro. Natomiast przychody reklamowe zwiększyły się o 9 proc. i osiągnęły pułap 185 mln euro. Łączne przychody wzrosły o 14 proc. do 1,98 mld euro.

Platforma streamingowa została opracowana przez szwedzki zespół firmy Spotify AB w 2006 r. Z serwisu mogą korzystać obywatele 89 państw.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News