BiznesINFO.pl
Wyciek danych ze Spotify

Unsplash/NESA by Makers

Koszmarny wyciek danych z jednej z największych platform streamingowych. Niemal wszyscy z niej korzystamy

27 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dane użytkowników Spotify są zagrożone. Do sieci przedostało się ponad 380 mln informacji o osobach korzystających z platformy streamingowej. Choć upubliczniona baza danych nie jest już dostępna to istnieje ryzyko, że skorzystali z niej hakerzy.

Spotify z problemami

Spotify mierzy się z ogromnym wyciekiem danych. Portal bankier.pl podaje, że w sieci była dostępna baza danych o wielkości 72 GB, w której znajdowało się ponad 380 mln danych osobowych. Według szacunków należały one do 300-350 tys. osób, które korzystają ze Spotify.

Jakie informacje przedostały się do sieci? Wyciekły nazwy kont użytkowników, hasła, adresy e-mail i kraje pochodzenia. Baza upublicznionych danych zniknęła już z internetu.

Setki tysięcy użytkowników Spotify zagrożonych. Co należy zrobić w związku z wyciekiem danych?

Oficjalne wyliczenia wskazują, że ze Spotify korzysta ok. 299 mln użytkowników miesięcznie. Wyciek danych obejmuje zatem ok. 0,1 proc. wszystkich osób korzystających z platformy streamingowej.

W reakcji na udostępnienie informacji Spotify podjął natychmiastowe działania. Platforma automatycznie wylogowała ze wszystkich urządzeń tych użytkowników, których dane zostały wykradzione.

Mimo że baza danych zniknęła z sieci to mogła trafić w ręce przestępców i wyłudzaczy. Dlatego też zaleca się zmianę hasła również w innych serwisach, jeżeli było identyczne jak kod logowania do platformy streamingowej.

Według oficjalnych doniesień pakiet informacji z wrażliwymi danymi użytkowników nie należał do Spotify. Oznacza to, że hakerzy samodzielnie przechwycili informacje z innych źródeł i utworzyli katalog wykradzionych danych.

Spotify liderem w swojej kategorii. Liczba nowych użytkowników stale rośnie

Spotify to jeden z najbardziej popularnych serwisów streamingowych, który oferuje słuchanie muzyki i podcastów zarówno za darmo, jak i odpłatnie. To właśnie prestiż Spotify i częstotliwość korzystania z tej platformy sprawia, że jest to pożądane źródło danych dla przestępców.

Najnowsze wyliczenia firmy analitycznej Comprar Acciones wskazują, że liczba płatnych użytkowników Spotify wzrosła w III kwartale o 27 proc. Dostęp do nieograniczonego słuchania i utworów bez reklam ma obecnie 144 mln osób. Jeszcze większą popularnością cieszy się bezpłatny Spotify. Puls Biznesu podaje, że w ciągu roku liczba użytkowników korzystających z platformy osiągnęła poziom 320 mln.

Wraz ze wzrostem subskrybentów zwiększyły się także przychody Spotify. W III kwartale spółka odnotowała skok o 15 proc. do poziomu 1,79 mld euro. Natomiast przychody reklamowe zwiększyły się o 9 proc. i osiągnęły pułap 185 mln euro. Łączne przychody wzrosły o 14 proc. do 1,98 mld euro.

Platforma streamingowa została opracowana przez szwedzki zespół firmy Spotify AB w 2006 r. Z serwisu mogą korzystać obywatele 89 państw.

Tagi:

dane osobowecyberbezpieczeństwo

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >