Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Spory problem za naszą zachodnią granicą. Niemcom brakuje setek tysięcy pracowników
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 17.04.2023 09:57

Spory problem za naszą zachodnią granicą. Niemcom brakuje setek tysięcy pracowników

niemcy-flaga
Domena publiczna

Rzeczpospolita donosi, że w Niemczech niedobór wykwalifikowanych pracowników osiągnął rekordowy poziom. Z raportu Institut der deutschen Wirtschaft Köln (IW) wynika, że w 2022 roku ponad 630 tys. wakatów nie zostało obsadzonych. Jaki jest powód?

Dramatyczny brak pracowników w Niemczech

Ponad 630 tys. nieobsadzonych wakatów na niemieckim rynku pracy – to największy niedobór od 2010 roku. Wówczas Institut der deutschen Wirtschaft Köln (IW) zaczął prowadzić takie analizy. Wykwalifikowanych pracowników w szczególności brakuje w obszarach takich jak zdrowie, nauczanie i edukacja, sprawy społeczne, budownictwo, inżynieria geodezyjna i budowlana oraz architektura. Ponadprzeciętne braki w zatrudnieniu zaobserwowano również w obszarze nauk przyrodniczych, informatyce i geografii.

Poza tym, wyniki badania przeprowadzonego przez IW wskazują, że w 2022 roku doszło do potrojenia się niedoboru pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w sektorze usług handlowych, handlu detalicznego, sprzedaży, turystyki i hotelarstwa.

Im wyższe wymagania, tym trudniej im sprostać

Tak duże braki w ubiegłorocznym obsadzeniu wakatów to efekt niedoboru bezrobotnych z odpowiednimi kwalifikacjami. Na niemieckim rynku szczególnie brakuje ekspertów z wyższym wykształceniem w zakresie informatyki, planowania i nadzoru budowlanego oraz elektrotechniki. Z danych IW wynika, że w przypadku tych sektorów nie obsadzono aż dziewięciu z dziesięciu wolnych miejsc pracy.

 

Jak przyciągnąć pracowników?

Miesiąc temu Clemens Fuest, prezes Ifo Institute stwierdził, iż aby przeciwdziałać problemowi braku pracowników, firmy mogą zaoferować wyższe płace i lepsze warunki zatrudnienia. Kwestie te poprawiły się w szczególności w tych obszarach, w których był zbyt niskie z perspektywy niemieckiego rynku.

Z danych Eurostatu wynika, że od stycznia 2010 roku do stycznia 2023 roku płaca minimalna w Niemczech wzrosła o 578 € tj. z poziomu 1403 € do 1981 €. W analogicznym okresie płaca minimalna w Polsce wzrosła o 425 € tj. z kwoty 321 € do 746 €.