BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielu Polaków otrzymało już w piątek podejrzany SMS. Okazuje się, że to poważne oszustwo
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:02

Wielu Polaków otrzymało już w piątek podejrzany SMS. Okazuje się, że to poważne oszustwo

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

SMS na tarczę. Oszuści nie znają granic

O sprawie informuje portal niebezpiecznik.pl. W piątek 24 kwietnia wiele osób dostało podejrzany SMS z  linkiem udającym stronę elektronicznych płatności bankowych. 

“Mamy dla Ciebie 10 000 zl bezzwrotnej gotowki. W celu kontynuacji potrzebna jest weryfikacja danych 1 zl. Przejdz tu: https://tarczakryzysowa. net/628” - tak brzmi treść fałszywego SMS, które otrzymało wiele osób w Polsce. 

SMS z bezzwrotną pożyczką 10 tysięcy. Niebezpieczny absurd

Początkowo oszuści próbowali nabrać odbiorców SMS na bezzwrotną pożyczkę w kwocie 10 tysięcy złotych. Jednak po pewnym czasie obniżyli kwotę do 5 tysięcy złotych. Oszuści używają tarczy antykryzysowej do przestępstwa: wysyłają link z przekierowaniem do strony płatności internetowych. 

Po wejściu w link z SMS fałszywy portal prosi o podanie danych osobowych takich jak login, hasło, PESEL czy nazwisko panieńskie matki. Przestępcy mogą wykorzystać zebrane dane do przejęcia kontroli nad kontem bankowym. W konsekwencji można też stracić wszystkie pieniądze, które znajdują się na rachunku bankowym.

Nie daj się nabrać na SMS i uważaj na swoje dane

Jeśli ktoś padnie ofiarą kradzieży tożsamości, należy jak najszybciej zgłosić to policji, zastrzec dowód osobisty i skontaktować się z bankiem, który zablokuje dostęp do konta i zmodyfikuje dane logowania.

Polecane