Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Sezon na grzyby wystartował. Ceny w skupach i na bazarach szaleją
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 09.09.2023 21:37

Sezon na grzyby wystartował. Ceny w skupach i na bazarach szaleją

Grzyby kurki
Pexels

Sierpień okazał się być szczęśliwy dla grzybiarzy. Co za tym idzie - oficjalnie sezon grzybowy jest w pełni. Znamy również ich ceny nie tylko na targowiskach, ale również w skupach.

Sezon grzybowy trwa

Pogoda w sierpniu sprzyjała rozwojowi grzybów w lasach. Jak podaje Interia, główną przyczyną była wyższa wilgotność, co z kolei było korzystne dla ściółki.

Efekt mógł być tylko jeden - grzybiarze tłumnie ruszyli do lasów. Kosze zapełniały się zebranymi okazami, a obecnie zbliżamy się do szczytu sezonu i nic nie wskazuje na to, aby tempo miało zwolnić.

Ile kosztują grzyby na bazarach

Trwający sezon grzybowy powoduje zmiany cen w tym segmencie. Przede wszystkim jednak, jak zauważa Interia, wiele zależy od lokalizacji - inne ceny będą w Warszawie, inne w Krakowie, a jeszcze inne w Rzeszowie.

Z danych Interii.pl wynika, że na bazarach w stolicy Małopolski za kilogram borowików trzeba zapłacić 50 zł, zaś za kilogram podgrzybków - pomiędzy 45 a 50 zł. Drożej jest w przypadku kurek - te bowiem kosztują 60 zł/kg. Najtańsze są jednak kozaki, które kosztują 35 zł/kg.

Wysokie ceny za kurki mogą zaskakiwać - wszak według Interii trwa właśnie sezon na ten gatunek grzybów. W innych miastach ceny są znacznie niższe. Kurki w Olsztynie kosztują 20 zł/kg, zaś w Zielonej Górze do 25 zł/kg.

Ceny w skupach

Co jednak, jeżeli ktoś posiada sporo kurek i zechce je sprzedać w skupie? Ile konkretnie może dostać pieniędzy za kilogram? Okazuje się, że w porównaniu z lipcem ceny nie uległy zmianie.

Interia podaje, że za wszystkie gatunki grzybów w skupach ceny zamykają się w przedziale między 6 a 20 zł/kg. W lipcu natomiast cena maksymalna była wyższa o 2 zł, zaś minimalna była znacznie korzystniejsza - wynosiła 10 zł/kg.

Niektórzy mogą się również zdecydować na zakup grzybów bezpośrednio od zbierającego. W takim przypadku musi być gotowy na większe sumy pieniędzy - ceny najczęściej zamykają się w przedziale od 20 do 40 zł/kg. Niekiedy jednak jest znacznie drożej - kilogram kurek według Interii może kosztować nawet 50 zł/kg, zaś rydzów - aż 100 zł/kg.