Placówki dla seniorów otwarte już od poniedziałku
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 21 Maja 2020

Już w poniedziałek otworzy się kolejny rodzaj placówek. Ucieszą się przede wszystkim seniorzy

Od przyszłego tygodnia będą mogły wznowić działalność domy oraz kluby uruchomione w ramach programu Senior + - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. By tak się jednak stało konieczne będzie spełnienie rządowych rekomendacji, określających wymogi, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom placówek.

Dobre wieści dla seniorów

Już od 24 maja będą mogły wznowić działalność domy oraz kluby uruchomione w ramach realizowanego od 2015 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu Senior+. Wznowienie działalności – jak podaje „DGP” – będzie dotyczyło również innych dziennych domów pobytu, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, centrów i klubów integracji społecznej oraz świetlic środowiskowych. Były one zamknięte od 12 marca w związku z postępującą pandemią koronawiursa.

Zaznaczmy, że wymienione wyżej placówki, tak jak to ma miejsce w przypadku przedszkoli i żłobków, mogą, ale nie muszą wznowić działalność od poniedziałku. Ostateczna decyzja w tej sprawie znajdzie się po stronie wojewodów.

Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Ewentualne otwarcie placówek będzie wymagało dostosowania się do rekomendacji przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Ministerstwa Zdrowia we współpracy z głównym inspektorem sanitarnym. Znalazły się tam ogólne wytyczne dla wszystkich instytucji dziennego pobytu oraz te skierowane do poszczególnych placówek uwzględniające specyfikę ich działalności oraz prowadzonych zajęć.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Wytyczne dla placówek

Rekomendacje - jak podaje gazeta - zakładają m.in. zapewnienie środków ochrony indywidualnej (maseczek, przyłbic, rękawiczek, fartuchów) dla wszystkich pracowników, umieszczenie przy wejściu do budynku informacji o obowiązku dezynfekowania rąk oraz wystawienie w dostępnym miejscu dozownika z płynem. Zalecono również regularne wietrzenie pomieszczeń, dezynfekowanie toalet oraz często używanych powierzchni i elementów wyposażenia, takich jak: klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł oraz włączniki światła.

Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS. Problem w tym, że nie swoje, a jej zmarłego mężaWdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS. Problem w tym, że nie swoje, a jej zmarłego mężaCzytaj dalej

W przygotowanych przez resorty rodziny i zdrowia wytycznych zalecono również, by posiłki były spożywane przy użyciu jednorazowych naczyń i sztućców – nie przez wszystkich uczestników zajęć jednocześnie. Rekomendowano również zakaz zostawiania telefonów na ogólnodostępnych powierzchniach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News