fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 11.08.2019. n/z Budynek glowny Sejmu.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 7 Grudnia 2020

Budują bramę odgradzającą Sejm od narodu. Wiadomo już, ile pieniędzy pochłonie ten projekt

W niedługim czasie Sejm przestanie być otwarty dla obywateli, a zacznie przypominać twierdzę wojenną. Wszystko przez trzymetrową bramę, która stanie przy Sejmie w niedługim czasie. Projekt pochłonie setki tysięcy złotych.

Sejm odgradza się od obywateli

Pomysł odgrodzenia się Sejmu od obywateli kraju pojawił się już w 2019 r. Ówczesny pomysł zagospodarowania przestrzennego wokół Sejmu spalił na panewce, a o pomyśle muru odgradzającego parlamentu alarmowali już wtedy radni Koalicji Obywatelskiej.

Autorem zgłoszonej poprawki był Wiktor Klimiuk, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a swoją decyzję tłumaczył chęcią zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w budynku Sejmu - nie tylko parlamentarzystów, ale też pozostałych pracowników.

Władza nie ustaje w swoich działaniach, bowiem Sejm miał być odgrodzony od ludzi już w 2017 r., ale wtedy to konserwator zabytków zablokował tę decyzję. Jego zdaniem wielka brama godzi w przyjęte standardy budowania budynków tego rodzaju - informuje Gazeta Wyborcza.

Teraz, gdy Prawo i Sprawiedliwość ma pełnię władzy, swoich ludzi obsadzonych w strukturach urzędowych, nie ma żadnych przeszkód, aby zaczęło realizować swój plan odgrodzenia. Tym bardziej, że temat muru wrócił przy okazji licznych demonstracji związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Sejmu wyda krocie na bramę

Wokół sejmowego "bramiska" nie ustają kontrowersje i dyskusje. Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie specjalny wniosek zabraniający budowy tak ogromnego przybytku. Idea nie podoba się również Pawłowi Kukizowi z Kukiz15. Nietrudno wywnioskować, że to właśnie politycy PiS są zachwyceni ideą.

 1. Zobacz także: "Rolnicy. Podlasie": emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latach

Wysoka na ponad trzy metry brama ma stanąć przy wjeździe do Sejmu od ul. Górnośląskiej. Entuzjazmu rządzących nie podzielają nawet służby bezpieczeństwa podległe MSWiA.

- Brama ma chronić parlament przed próbami wtargnięcia na jego teren osób nieuprawnionych i dewastacją budynków, jakie miały miejsce w ostatnim czasie - mówi w rozmowie z Faktem przedstawiciel Centrum Informacyjnego Rządu.

Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduFatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Na stronie Kancelarii Sejmu pojawiło się pismo ogłaszające przetarg, o którego wygranie walczą trzy firmy. Zbudować wielką bramę chce BRAMAR, EFEKT-METAL i WIBAR-Instalacje. Pismo niestety już zniknęło z internetu, ale dziennikarze już zdążyli zapisać kwoty.

Firmy swoją pracę wyceniły nawet na 1,5 mln złotych i zaproponowały szereg dodatkowych warunków gwarancyjnych. Jak się okazuje, Sejm chce przeznaczyć na budowę bramy, aż 750 tys. zł - oczywiście pieniądze będą pochodzić z kieszeni podatników, czyli tych, od których parlamentarzyści się odgradzają.

Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News