BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Uciążliwy sąsiad. Prawne sposoby na pozbycie się go z bloku

16 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Sąsiad jest nieznośny i przeszkadza innym lokatorom? Skąd my to znamy. Kłopotliwy sąsiad może być dla innych mieszkańców problemem. Jednak istnieją prawne sposoby umożliwiające pozbycia się takiej osoby.

Sąsiad daje w kość? Można się go pozbyć

Sąsiad hałasuje, imprezuje i zakłóca spokój innych lokatorów? Tak, wszyscy to przerabialiśmy. Kłopotliwy sąsiad potrafi napsuć krwi innym mieszkańcom. Jak podaje bankier.pl, są jednak prawne sposoby na pozbycie się z bloku takiego sąsiada. Istnieją dwie drogi, z których można skorzystać. Jest to zależne od tego kto jest lokatorem. Jednak obydwa przypadki w praktyce raczej się nie zdarzają.

Jak podaje bankier.pl, w sytuacji gdy kłopotliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania, to sąsiedzi na skraju wytrzymałości mogą się powołać na przepisy zawarte w art. 16 ustawy o własności lokali, według którego wspólnota mieszkaniowa może w trybie postępowania domagać się sprzedaży mieszkania właściciela, który np. zalega z należnymi opłatami lub nie stosuje się do obowiązującego porządku domowego, a także gdy jego nieodpowiednie zachowanie wpływa na korzystanie z innych lokali i staje się uciążliwe.

Nie jest to łatwa droga

Jednak aby skorzystać z tych uprawnień, należy podjąć pewne kroki formalne. - Należy sporządzić i przegłosować uchwałę o zgodzie na wytoczenie powództwa o nakazanie sprzedaży lokalu w oparciu o art. 16 ustawy o własności lokali oraz uchwałę w przedmiocie udzielenia pełnomocnictwa wspólnocie mieszkaniowej, zwykle jej zarządcy, do działania w tej sprawie. Jeżeli taka uchwała się uprawomocni ,można ruszać do sądu. Nie jest to jednak droga łatwa - tłumaczy cytowany przez bankier.pl mecenas Eryk Trybuliński.

Najpoważniejsza kara jaka może spotkać właściciela lokalu, to przymusowa sprzedaż. Ze względu na to, że jest to najwyższa sankcja, stosuje się ją w ostateczności. Przed tym warto próbować mniej radykalnych środków. - To na przykład wytoczenie przez wspólnotę mieszkaniową albo przez zainteresowanych właścicieli lokali powództwa o zakazanie właścicielowi lub nakazanie zaprzestania niedozwolonych działań. Sankcja jest na tyle poważna, że możliwa jest dopiero przy zachowaniu zasady proporcjonalności, czyli że naruszenie musi być wyjątkowo poważne, aby uzasadnić skorzystanie z tego kroku -tłumaczy cytowany przez bankier.pl mecenas Trybuliński.

Z niektórymi będzie łatwiej

Trochę łatwiej może być w przypadku, gdy chcemy się pozbyć sąsiadów, którzy tylko wynajmują lokal. Jak podaje bankier.pl, wtedy trzeba skorzystać z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Portal cytuje fragment przepisu: “jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.”

W takiej sytuacji wystąpienie na drogę sądową nie musi zostać uchwalone przez wspólnotę mieszkaniową. Potrzebne będzie pisemne ostrzeżenie sąsiada oraz wezwanie go do zaprzestania naruszania zasad porządku w danej wspólnocie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >