Sąsiad nie musi Ci dłużej sprawiać problemów. Wystarczy, że rozegrasz to w odpowiedni sposób
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Listopada 2019

Uciążliwy sąsiad. Prawne sposoby na pozbycie się go z bloku

Sąsiad jest nieznośny i przeszkadza innym lokatorom? Skąd my to znamy. Kłopotliwy sąsiad może być dla innych mieszkańców problemem. Jednak istnieją prawne sposoby umożliwiające pozbycia się takiej osoby.

Sąsiad daje w kość? Można się go pozbyć

Sąsiad hałasuje, imprezuje i zakłóca spokój innych lokatorów? Tak, wszyscy to przerabialiśmy. Kłopotliwy sąsiad potrafi napsuć krwi innym mieszkańcom. Jak podaje bankier.pl, są jednak prawne sposoby na pozbycie się z bloku takiego sąsiada. Istnieją dwie drogi, z których można skorzystać. Jest to zależne od tego kto jest lokatorem. Jednak obydwa przypadki w praktyce raczej się nie zdarzają.

Jak podaje bankier.pl, w sytuacji gdy kłopotliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania, to sąsiedzi na skraju wytrzymałości mogą się powołać na przepisy zawarte w art. 16 ustawy o własności lokali, według którego wspólnota mieszkaniowa może w trybie postępowania domagać się sprzedaży mieszkania właściciela, który np. zalega z należnymi opłatami lub nie stosuje się do obowiązującego porządku domowego, a także gdy jego nieodpowiednie zachowanie wpływa na korzystanie z innych lokali i staje się uciążliwe.

Pracownicy Biedronki przerwali milczenie. Mówią o pracy jak o koszmarzePracownicy Biedronki przerwali milczenie. Mówią o pracy jak o koszmarzeCzytaj dalej

Nie jest to łatwa droga

Jednak aby skorzystać z tych uprawnień, należy podjąć pewne kroki formalne. - Należy sporządzić i przegłosować uchwałę o zgodzie na wytoczenie powództwa o nakazanie sprzedaży lokalu w oparciu o art. 16 ustawy o własności lokali oraz uchwałę w przedmiocie udzielenia pełnomocnictwa wspólnocie mieszkaniowej, zwykle jej zarządcy, do działania w tej sprawie. Jeżeli taka uchwała się uprawomocni ,można ruszać do sądu. Nie jest to jednak droga łatwa - tłumaczy cytowany przez bankier.pl mecenas Eryk Trybuliński.

Najpoważniejsza kara jaka może spotkać właściciela lokalu, to przymusowa sprzedaż. Ze względu na to, że jest to najwyższa sankcja, stosuje się ją w ostateczności. Przed tym warto próbować mniej radykalnych środków. - To na przykład wytoczenie przez wspólnotę mieszkaniową albo przez zainteresowanych właścicieli lokali powództwa o zakazanie właścicielowi lub nakazanie zaprzestania niedozwolonych działań. Sankcja jest na tyle poważna, że możliwa jest dopiero przy zachowaniu zasady proporcjonalności, czyli że naruszenie musi być wyjątkowo poważne, aby uzasadnić skorzystanie z tego kroku -tłumaczy cytowany przez bankier.pl mecenas Trybuliński.

Pieniądze na Trzynastkę pójdą z zaskórniaków Polaków. Grozi to zawaleniem systemu emerytalnegoPieniądze na Trzynastkę pójdą z zaskórniaków Polaków. Grozi to zawaleniem systemu emerytalnegoCzytaj dalej

Z niektórymi będzie łatwiej

Trochę łatwiej może być w przypadku, gdy chcemy się pozbyć sąsiadów, którzy tylko wynajmują lokal. Jak podaje bankier.pl, wtedy trzeba skorzystać z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Portal cytuje fragment przepisu: “jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.”

W takiej sytuacji wystąpienie na drogę sądową nie musi zostać uchwalone przez wspólnotę mieszkaniową. Potrzebne będzie pisemne ostrzeżenie sąsiada oraz wezwanie go do zaprzestania naruszania zasad porządku w danej wspólnocie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka usłyszała od lekarzy, że jest „zbyt młoda na depresję”. Teraz walczy o życie, jej rodzina jest zdruzgotana
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News